Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





Gdy przystępuje się do prac nad projektowaniem ogrodu, należy wyznaczyć wszystkie strefy i zadbać o ich właściwe rozmieszczenie względem siebie w przydomowym terenie. Szuka się zatem miejsca na kącik do rekreacji, plac zabaw dla dzieci, zielony trawnik i rabaty kwiatowe, a to wszystko łączy się z pomocą krętych alejek. Ważną kwestią pozostaje wykończenie poszczególnych obszarów, wykorzystując do tego choćby odpowiednie obrzeża.
Do czego służą obrzeża ogrodowe? Z czego można je wykonać i co nimi rozdzielić? Więcej na temat, w jakim celu służą obrzeża i na jakie produkty postawić, by stworzyć nietuzinkową i indywidualną przestrzeń, przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Obrzeża trawnikowe w ogrodzie zapewniają oddzielenie trawnika od rabaty kwiatowej albo od alejki (w tym celu wykorzystuje się np. obrzeże chodnikowe). To z jednej strony sposób na utrzymanie porządku w przydomowym terenie – tego typu krawężniki zabezpieczają przed przerastaniem roślin na trawnik, ograniczając liczbę niezbędnych do wykonania zadań na grządkach.
Jeśli ponadto wybierze się odpowiednie rozwiązania, obrzeża stanowią ciekawy element dekoracyjny, wpisujący się w całościową aranżację. To wręcz niezbędne produkty dla osób, które dbają o najmniejsze detale, podczas urządzania ogrodu. Tak naprawdę bowiem wypoczynkowe meble ogrodowe, praktyczne akcesoria i piękne grządki to kluczowa podstawa – sedno tkwi jednak w szczegółach, które dodają klimatu i wpływają na indywidualny styl przestrzeni.
Jeśli chcemy wykonać krawężniki, by oddzielić trawnik, alejkę i rabatę w naszym ogrodzie, warto dobrze zastanowić się nad tym, z czego powinny być wykonane. Bez względu na to, jakie rodzaje obrzeży się wybierze, ma ono być przede wszystkim trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W dużym stopniu wpływa na to materiał, z jakiego zostało wykonane, ale też odpowiednia konserwacja. Obrzeża powinny być ponadto przyjemne dla oka i dopasowane do stylu ogrodu.
O czym jeszcze pamiętać? Krawężniki i obrzeża potrafią pełnić też inne role. Niekiedy mają za zadanie wyłącznie rozdzielać przestrzenie. Czasami stosuje się jednak wyższe ograniczniki, które stanowią dodatkową ochronę dla wyższych roślin kwitnących, traw i krzewów. Dlatego warto wziąć to też pod uwagę, gdy wybiera się wysokość i typ obrzeży.
Obrzeża wcale nie muszą mieć rozbudowanej formy. Jeśli chce się wybrać ciekawe wizualnie i tanie rozwiązanie, można zdecydować się na angielski kant. Co to takiego? Metoda ta polega po prostu na regularnym wycinaniu darni wzdłuż krawędzi trawnika, by uzyskać pożądany kształt. W tym przypadku da się stworzyć eleganckie obrzeże bez generowania wysokich kosztów związanych z zakupem i montażem specjalnych elementów konstrukcyjnych. Równocześnie jednak trzeba się liczyć z dość żmudną i systematyczną pracą – trawę należy bowiem wycinać przynajmniej kilka razy w sezonie, by nie pozwolić jej na przerastanie i tworzenie nieregularnych form.
Zdarza się, że w pustej przestrzeni po wykopanej darni, niektórzy decydują się dosypać dowolny materiał, jak choćby piasek, żwir, drobne kamyki czy korę. Tak zmniejszają ryzyko rozrastania się trawy, tworzą jeszcze lepiej widoczną granicę i wpływają na estetykę terenu.
Obrzeża rabat i trawników da się wznosić z innych materiałów o wysokiej trwałości. Wymaga to przeprowadzenia pewnych prac adaptacyjnych, najlepiej już na etapie planowania poszczególnych stref. Do szczególnie lubianych zaliczają się zwłaszcza ogrodzenia, które nie wymagają skomplikowanych prac konserwatorskich i stanowią przyjemne dla oka rozdzielenie strefy kwiatowej od trawnika.
W tej grupie można wymienić obrzeża, do których wykonania wykorzystano takie materiały, jak:
Tego typu konstrukcje są dość proste w wykonaniu i łatwo dostępne. Co więcej, betonowe obrzeża pozwalają na stworzenie spójnej wizualnie przestrzeni, jeśli do ich przygotowania wykorzysta się materiały już użyte do budowy alejek czy podjazdu do garażu (jak na przykład kostka brukowa).
Beton zalicza się do materiałów trwałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i kaprysy pogody. Występuje w różnych wariantach barwnych i formach wykończenia. Bez przeszkód wytrzymuje nawet dłuższy czas, bez konieczności uciekania się do skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich. Tego typu obrzeża chętnie stosuje się w wielu typach ogrodów, choć powszechnie kojarzą się zwłaszcza z aranżacjami minimalistycznymi i nowoczesnymi.
Z czego jeszcze da się wykonać bardzo trwałe i efektowne obrzeża? W tej roli świetnie sprawdza się wiele tradycyjnych materiałów, jak choćby:
Układa się je na granicy dwóch stref, by stworzyć obramowanie i wizualnie rozdzielić przestrzenie, chronić przed przerastaniem trawy lub chwastów. Takie opcje stosuje się chętnie w ogrodach naturalistycznych, skandynawskich czy japońskich.
Innym rozwiązaniem jest listwa metalowa lub specjalne słupki, wyposażone w funkcjonalne łączniki, montowane między nimi. Obrzeża metalowe w formie małych płotków są subtelne, da się bez trudu dobrać kolorystykę dopasowaną do konkretnych potrzeb. Nieco wyższe warianty pomagają również okiełznać wyższe rośliny nasadzone przy brzegach rabaty od strony trawnika oraz chronią przed przypadkowym zadeptaniem roślin przez dzieci czy zwierzęta domowe.
Obrzeże trawnikowe może być wykonane z drewna i innych naturalnych surowców, które pięknie podkreślają klimat przestrzeni retro, rustykalnych, boho lub skandynawskiej, gdzie naturalność to podstawa. Można zdecydować się na:
gotowe panele drewniane lub samodzielnie przycięte stare deski,
wiklinowy płotek,
Łączy się je z pomocą kołków, śrub lub drucików. Choć takie rozwiązanie prezentuje się zjawiskowo, trzeba pamiętać, że jest najbardziej podatne na uszkodzenia wynikające z kontaktu z insektami i czynnikami pogodowymi. Obrzeża drewniane i wiklinowe wymagają zatem ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych, podobnie jak inne elementy architektoniczne z tych materiałów, by na długo zachowały piękny wygląd w ogrodzie.
Wiele osób szuka obecnie tanich i wygodnych rozwiązań. Trudno się zatem dziwić, że chętnie stawia się na obrzeża plastikowe, by szybko i sprawnie oddzielić sąsiednią powierzchnię. Taki produkt z tworzywa sztucznego świetnie sprawdza się w różnych otwartych przestrzeniach – nie wymaga bowiem skomplikowanych zabiegów, by długo zachować optymalne parametry. Mogą to być w pełni zabudowane panele lub ażurowe płotki, które niekiedy imitują plecionki rattanowe lub palisady drewniane.
Obrzeża ogrodowe mogą przyjmować nieco bardziej nietuzinkowe formy. Miłośnicy majsterkowania chętnie wykorzystują rozmaite materiały, które akurat mają pod ręką do oddzielenia trawnika od rabaty kwiatowej i podkreślenia indywidualnego charakteru swojego ogrodu.
Zdarzają się zatem obrzeża, do których stworzenia wykorzystano stare podkłady kolejowe, palety czy plastry drewniane po ściętych wcześniej drzewach. W tym przypadku ograniczeniem są tylko zdolności manualne i wyobraźnia.
Dobrze wykonane obrzeże zapobiega przerastaniu trawy i porządkuje całość przestrzeni wokół domu pod względem wizualnym. Tworzy dekoracyjną granicę między rabatami, trawnikami a ścieżką ogrodową. Zalicza się do elementów ogrodu, które choć niewielkie potrafią pełnić istotną rolę.
Można wykonać je z różnych materiałów, stosując kostkę brukową, kamień czy drewno. Bez względu na to, czy wybierze się niedrogie rozwiązanie czy szczególnie szlachetne materiały, ma się jednak szansę uzyskać odpowiedni efekt – szyty na miarę konkretnych potrzeb.