Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





Wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina młodzieńcze lata i wieczory spędzone przy ognisku. Trzask szczap drewna, wesoło tańczące płomyki i świetna zabawa w gronie bliskich osób. Trudno się zatem dziwić, że w miarę możliwości chcemy odtworzyć ten klimat we własnych ogrodach, tworząc miejsce na ognisko.
Chcesz poczuć ciepło ogniska, ale nie wiesz, jak przygotować odpowiednie miejsce? Czy zawsze można wznieść palenisko w ogrodzie i jak powinno przebiegać rozpalenie ogniska? Jak zbudować palenisko ogrodowe i z czego je wykonać, by było praktyczne i bezpieczne? O tym przeczytacie poniżej.
Zanim podejmiemy decyzję o stworzeniu miejsca na ognisko w ogrodzie, warto dobrze zapoznać się z przepisami, by nie narazić się na przykre konsekwencje i mandat, zamiast przyjemnego wypoczynku przy palenisku.
Czy wolno w ogóle rozpalać ogniska? Przepisy jasno określają, że nie jest dozwolone rozpalanie ogniska, które miałoby na celu spalać suche gałęzie, liście i trawę, zebrane w ogrodzie. Zgodnie z Ustawą o odpadach należy je zabezpieczyć w workach i przekazać jako bioodpady w ramach obowiązkowej segregacji odpadów z gospodarstwa domowego. Na terenie ogródków działkowych zakaz spalania liści podkreślono też dodatkowo w wewnętrznym regulaminie.
A czy wolno rozpalać ogniska rekreacyjne na terenie własnej działki, by zagrzać się podczas spotkania lub przyrządzić posiłek? Tę kwestię regulują przepisy przeciwpożarowe (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwestii ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010), które określają, że można rozpalić ognisko, jeśli między innymi:
Dodatkowo warto zachować zdrowy rozsądek. Aby rozpalić ognisko w ogrodzie, powinno się stosować wyłącznie drewno opałowe o wilgotności na poziomie do 30%, które wydziela minimalną ilość dymu. Dzięki temu zadymienie nie będzie przeszkadzać sąsiadom, ani nie utrudni warunków na pobliskich drogach.
Z jednej strony wiele osób chętnie rozpala ognisko w ogrodzie, na terenie własnej posesji. Z drugiej inni zastanawiają się, czy na taką formę rekreacji można pozwolić sobie w każdym ogrodzie, na przykład w ramach ROD.
Jak można wyczytać w regulaminie Rodzinnych Ogrodów Działkowych zarówno palenie odpadów i resztek roślinnych, jak i rozpalanie ognia dla przyjemności niestety nie jest dozwolone. Wiąże się to z ograniczaniem zadymiania okolicy przez palenisko oraz dbaniem o spokojny wypoczynek sąsiadowi.
Jeśli tylko pozwalają na to przepisy, można wznieść niedaleko domu stałe palenisko ogrodowe, które pozwoli rozpalić ognisko w ogrodzie, by przyjemnie spędzić czas z rodziną i znajomymi.
Inspiracje dla takiej konstrukcji mogą być różne. Warto zadbać o to, by przestrzeń rekreacyjna wpisywała się w całościową aranżację pod względem designu i zastosowanych materiałów. Dotyczy to zarówno samego paleniska, jak i tego, jakie meble ogrodowe postawimy w jego sąsiedztwie.
Gdzie zlokalizować ognisko w ogrodzie i jak wyznaczyć miejsce na terenie własnej posesji? Przede wszystkim należy, zgodnie z przepisami, stworzyć strefę do rozpalania ognia w pewnym oddaleniu od granicy posesji. Jeśli jest to możliwe, powinno to być miejsce z dala od zabudowań i drogi – z jednej strony zmniejsza to ryzyko, że dym będzie przeszkadzał sąsiadom i przechodniom, a także zapewni zaciszny kącik do wypoczynku.
Dobrym pomysłem jest takie zaplanowanie przestrzeni, by dać sobie swobodny dostęp do ogniska – ułatwia to kontrolowanie warunków i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.
Ognisko w ogrodzie powinno być dobrze przygotowane, by zapewnić komfort i ograniczyć zagrożenie wzniecenia pożaru.
Jak przygotować stałe palenisko ogrodowe? Najprostszym sposobem jest wykopanie zagłębienia o odpowiedniej wielkości, w której znajdzie się przestrzeń do rozpalania ognia. Najczęściej takie ognisko ma kształt okrągły lub kwadratowy. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie brzegów paleniska. Często tworzy się wokół niego kamienny krąg bądź obramienie o innym kształcie. Może być ono wykonane również z odmiennego trwałego materiału (np. cegieł). To dzięki zastosowaniu kamieni łatwiej okiełznać ogień i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że płomienie wydostaną się na zewnątrz, wywołując pożar.
Wokół paleniska ogrodowego powinno się ułożyć niepalną nawierzchnię. Można wysypać teren piaskiem i żwirem. Innym wariantem jest podłoże wykorzystujące cegłę, kamienne lub betonowe płytki. Tak przygotowane palenisko pozwala robić ognisko zawsze, gdy mamy na to ochotę, i posłuży przez naprawdę długie lata.
Czasami pragnie się cieszyć ciepłem ognia w swoim ogrodzie, nawet jeśli nie dysponuje się zbyt wielką przestrzenią. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które przydają się podczas biesiadowania na świeżym powietrzu. Niektóre z nich da się wykorzystać na niewielkim tarasie jako praktyczne i nowoczesne paleniska ogrodowe.
Do szczególnie popularnych zaliczają się:
Dzięki nim da się bezpiecznie grillować oraz ogrzać się w przydomowym terenie, nawet jeśli nie dysponuje się dużym ogrodem, w którym znajdzie się miejsce na ognisko.
Skoro ognisko w ogrodzie (lub grill ogrodowy) ma służyć do celów rekreacyjnych, trzeba w jego pobliżu wygospodarować miejsce do ustawienia mebli ogrodowych. Powinny to być przede wszystkim krzesła, leżaki lub ławki z wygodnymi siedziskami, a także stoliki – niskie do swobodnego biesiadowania lub pełnowymiarowe do spożywania posiłków. Zadbajmy o to, by znalazły się one w bezpiecznym oddaleniu od ognia oraz by były wykonane z naprawdę trwałych materiałów. Świetnie sprawdzają się meble metalowe lub z tworzywa sztucznego (polipropylenu i technorattanu).
Jeśli ogrodowe palenisko nie ma specjalnej przestrzeni do składowania drewna, warto stworzyć ją w niewielkiej odległości od miejsca do odpoczynku. Równo ułożone w stosy szczapki pomagają zbudować przytulny klimat i oddzielić strefę ogniska od innych części ogrodu. Przydatna może też okazać się szafa lub skrzynia - na sprzęty do grillowania lub wszelkie dodatkowe akcesoria.
Ogród z ogniskiem to projekt, który naprawdę warto zrealizować, jeśli tylko pozwalają nam na to warunki. Ciepło płomieni i szansa na upieczenie kiełbasek bezpośrednio nad ogniem wiele osób przeniosą w czasy dzieciństwa, a najmłodszym dadzą piękne wspomnienia, do których chętnie będą wracać w przyszłości.