Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





Czym są tego typu miejsca? Co powinno się w nich znaleźć i jak je zaprojektować, by zachęcały do spędzania w nich czasu? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Czym w ogóle są ogrody sensoryczne? To wielowymiarowe ogrody zmysłów, które pozwalają na cieszenie się pięknem przyrody na wiele sposobów.
Ogród sensoryczny to ciekawy sposób na wypoczynek na świeżym powietrzu. W takich miejscach pobudza się nie tylko wzrok, ale też zmysł słuchu, dotyku, smaku i węchu. Taka przestrzeń pełna jest rozmaitych kształtów, w tym pięknych roślin nasadzonych w całym ogrodzie. Pojawiają się też elementy małej architektury, do których zalicza się pergole, fontanny, zestawy mebli ogrodowych, w tych choćby eleganckie ławki ogrodowe.
Przy planowaniu ogrodu sensorycznego pod uwagę musi być wzięta w dużej mierze funkcja dydaktyczna takiej przestrzeni. Zwłaszcza w ogrodach zmysłowych publicznych, organizowanych przy ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach lub przedszkolach, powinny się pojawiać tablice informacyjne, również w wersji dla niewidomych. Funkcja edukacyjna to bowiem nie jedyna ważna cecha takiej przestrzeni. Jest to również strefa wypoczynku na świeżym powietrzu, w której nikt nie powinien czuć się wykluczony.
Ogród sensoryczny ma być miejscem przyjaznym dla osób z rozmaitymi problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnościami, pozwalając im aktywować wszystkie pozostałe zmysły. Należy zadbać o to, by przestrzeń była dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych (zwłaszcza poruszających się na wózkach) pod względem funkcjonalności (podjazdy, odpowiednia szerokość, wykończenie i profilowanie alejek), a także dostępność do elementów sensorycznych w każdej z wyznaczonych stref ogrodu.
Poznawanie świata w ogrodzie sensorycznym odbywa się wszystkimi zmysłami. Dla każdego z nich wyznacza się konkretne strefy, pozwalające skupić się na dotyku, smaku lub zapachu. Równocześnie dba się o to, wszystkie przestrzenie były ze sobą powiązane myślą przewodnią.
Co można spotkać w poszczególnych strefach ogrodu zmysłów? Ogród zapachu jest pełen przyjemnie pachnących roślin. Jakie okazy powinny się w nim pojawić? Zmysł powonienia stymulują choćby aromatyczne róże, fiołki, frezje, lilaki i jaśminy. Idealnie w to założenie wpisują się także inne rodzaje roślin - w tym robinie akacjowe, jabłonie i pozostałe drzewa owocowe.
Ogród dotyku to nie tylko możliwość poczucia w dłoniach różnych gatunków roślin - płatków, kwiatów, kory drzew o różnej fakturze. W ogrodzie dotyku ścieżki wykłada się różnymi materiałami - drobnym piaskiem, kamykami, można również poczuć trawę pod stopami.
Czy w ramach ogrodu sensorycznego da się zbudować ogród słuchu? Jak najbardziej. W końcu nawet gdy planuje się standardowy ogród wzroku, jest on nierozerwalnie powiązany ze słuchem. W zielonej przestrzeni słychać śpiew ptaków, świerszcze, szum liści drzew, krzewów i traw. Ciekawym uzupełnieniem są elementy wodne - fontanny, strumyki i kaskady z kojącym dźwiękiem płynącej wody.
Jak stworzyć ogród smaku? W takim miejscu nie może zabraknąć jadalnych okazów roślinnych. Planuje się w nim choćby drzewa owocowe, krzewy i pnącza owocowe, dostarczające pysznych i lubianych przed odwiedzających plonów.
Jaki powinien być ogród sensoryczny? Przede wszystkim urozmaicony i atrakcyjny przez cały rok. Dlatego podczas budowania wszystkich sekcji, trzeba wprowadzić do nich rośliny sezonowe, które pozwolą w pełni docenić piękno przyrody w różnych miesiącach.
Niezmiernie cenna jest także myśl przewodnia, łącząca poszczególne strefy. Mogą to być wspólne elementy małej architektury, mebli ogrodowych lub neutralne okazy roślinne, które cieszą wzrok i dają szansę się wyciszyć podczas spaceru i poznawania poszczególnych terenów założenia.
Jak zaprojektować ogród sensoryczny? W ogrodach zmysłów należy zastosować zróżnicowane okazy roślinne, ciekawą architekturę ogrodową i dodatki, dostarczające przyjemności wszystkim zmysłom. W ogrodzie zapachu powinny się pojawić różne gatunki wydzielające przyjemne zapachy, w miejscu dla słuchu natomiast - uspokajające dźwięki przyrody lub instrumentów muzycznych (np. dzwonków wietrznych). Pozwala to chłonąć piękno przyrody, rozkoszować się czasem spędzanym na łonie natury oraz relaksować ciało i umysł.
W ogrodach sensorycznych każdy może znaleźć spokój, wyciszenie, wiedzę i szereg doświadczeń. To miejsca niezwykłe, niewykluczające, otwarte na obcowanie ze światem zewnętrznym, gdzie można odczuć zwyczajny ogród na wiele indywidualnych sposobów.