Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





O czym trzeba pamiętać przy określaniu lokalizacji dla przyszłych domków narzędziowych? Jakie podłoże pod domek narzędziowy sprawdza się najlepiej – trawa czy bloczki betonowe? Jak zamocować domek do podłoża, by był bezpieczny w użytkowaniu? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.
Domek ogrodowy na narzędzia to niezmiernie praktyczny element wyposażenia w pobliżu domu. Można w nim składować wszystkie rodzaje mebli ogrodowych, narzędzia, węża ogrodowego i inne akcesoria. Jeśli pragnie się zamontować taką konstrukcję ogrodową na stałe, warto sprawdzić, czy nie wymaga to uzyskania pozwolenia budowlanego.
W większości przypadków zwraca się uwagę na rozmiary domku. Jak podają bowiem przepisy prawa budowlanego, nie trzeba uzyskać zgodny na zabudowania na własnej posesji, jeśli ich powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. W takiej sytuacji nie trzeba nawet dokonywać zgłoszenia do urzędu przed przystąpieniem do prac w ogrodzie. Nasze domki na narzędzia z tworzywa sztucznego w najczęściej są mniejsze, dzięki czemu da się je ustawić w ogrodzie bez zbędnych formalności.
Jeśli jednak planuje się ustawić konstrukcję o większych gabarytach, przed montażem domku narzędziowego, warto skonsultować się z urzędnikami, by mieć pewność, jakie obowiązki spoczywają na inwestorze w konkretnym przypadku. Przepisy mogą się bowiem lokalnie różnić.
Gdy już wybierzemy idealny domek narzędziowy, dopasowany do naszych potrzeb, trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie zostanie on ustawiony. Najlepiej znaleźć miejsce zaciszne, w którym wiatr nie będzie nadwyrężał konstrukcji ani nie doprowadzi do jej przewrócenia. Szczególnie istotne jest ograniczenie ekspozycji domku od strony drzwi na mocniejsze porywy wiatru, co mogłoby grozić np. wyłamaniem drzwi z zawiasów.
Równie ważny jest dobry dostęp do domku narzędziowego. Warto umieścić go tam, gdzie najczęściej korzystamy z przechowywanych we wnętrzu narzędzi lub akcesoriów. Oprócz tego dobrze jest ustawić go w pewnym oddaleniu od płotu i ściany budynku, pozostawiając przynajmniej 1-metrową przestrzeń, która ułatwi przemieszczanie się wokół konstrukcji domku, np. podczas czyszczenia go. Warto też unikać bezpośredniego sąsiedztwa drzew i wysokich krzewów. Gałęzie potrafią uszkodzić konstrukcję domku, a spadające jesienią liście brudzą i bywają trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy nie ma się bezpośredniego dostępu do konstrukcji z każdej strony.
Gdy już ustali się wszystkie sprawy lokalizacyjne, należy jeszcze przemyśleć kwestię samego podłoża, które w znaczący sposób wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji ogrodowej. Gdzie ustawić domek narzędziowy?
Domek ogrodowy z tworzywa sztucznego da się ustawić w zasadzie na każdym podłożu, jak choćby:
Choć domek z tworzywa syntetycznego jest znacznie trwalszy na uszkodzenia niż na przykład drewniany domek ogrodowy, to jednak niewłaściwe podłoże również w jego przypadku potrafi doprowadzić do pojawienia się uszkodzeń.
Przy postawieniu domku narzędziowego bezpośrednio na trawie lub ziemi, trzeba zadbać o to, by ziemia była równa i sucha. Teoretycznie postawienie domku na wilgotnym podłożu nie doprowadzi do takich szkód, na jakie byłby narażony choćby domek drewniany (rozwój pleśni, pękanie konstrukcji). Mimo to niestabilne podłoże wpływa jednak na komfort korzystania z domku, a w razie intensywnych opadów deszczu, może doprowadzić do przechylenia domku i przewrócenia się konstrukcji.
Znacznie stabilniejsze są równe podłoża z kostki brukowej, bloczków betonowych i płytek, które nie nasiąkają wodą i dają solidną podstawę do wznoszenia domków ogrodowych. Dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza wykorzystanie betonowego fundamentu. Płyta fundamentowa gwarantuje bowiem stabilność konstrukcji oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia domku.
Przygotowanie podłoża pod postawienie domku narzędziowego zależy od wybranego typu wykończenia powierzchni. Bez względu na to, co się wybierze, podstawę należy ustawić równo.
Najmniej pracy jest oczywiście przy domkach stawianych na trawie. W ich przypadku trzeba zadbać o oczyszczenie podłoża z wszelkich patyków, liści i kamieni, które mogą trwale uszkodzić powierzchnie domku. Jeśli jednak podłoże jest zbyt miękkie, w wielu miejscach trzeba je dodatkowo utwardzić, by móc ustawić domek równo na całej powierzchni.
Płyta fundamentowa zapewnia stabilną podstawę dla domku ogrodowego. Jeśli zostanie odpowiednio wylana, jest równa oraz gwarantuje suchą podstawę dla zabudowy. Równie praktyczne bywają podłoża z bloczków lub kostki na podbudowie z kruszywa.
Jak przebiega przygotowanie fundamentu? Najpierw wyznacza się powierzchnię gruntu pod domek. Wykopuje się wgłębienie na głębokość ok. 30 cm i usuwa darń. Teren wyrównuje się i wysypuje warstwą piasku, którą należy mocno ubić. Na niej układa się geowłókninę i znów zasypuje ją piaskiem. Dopiero na tak przygotowane podłoże wysypuje się tłuczeń kamienny i kruszywo, by następnie zalać je betonem lub wyłożyć bloczkami betonowymi. Podczas przygotowań należy stosować precyzyjną poziomicę laserową. Tylko tak da się uzyskać idealnie równą powierzchnię.
Jeśli zadba się o to, by dobrze przygotować podłoże, będzie można cieszyć się idealnym stanem domku narzędziowego i wygodną eksploatacją przez długie lata.
Montaż domków ogrodowych powinno się przeprowadzać w suchy, bezwietrzny deszcz. Należy unikać niskich temperatur, gdyż mogą one wpłynąć negatywnie na wytrzymałość poszczególnych elementów składowych domku.
Jeśli równo ustawimy domek narzędziowy na bloczkach betonowych lub fundamencie, zapewnimy mu stabilną pozycję i komfort użytkowania. By dodatkowo wzmocnić konstrukcję i zminimalizować ryzyko przewrócenia się domku, można wybrać rozwiązania z podłogą, pozwalającą na przykręcenie do właściwie przygotowanego podłoża.
W takich domkach można również dodatkowo zamocować we wnętrzu wszelkie regały i szafy narzędziowe, by jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo i funkcjonalność przestrzeni, a także jak najlepiej dopasować domek ogrodowy do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Ustawienie konstrukcji domku ogrodowego wymaga zawsze właściwego zaplanowania przestrzeni (lokalizacja w osłoniętym, suchym miejscu) oraz odpowiedniego przygotowania gruntu, na którym ma się znaleźć domek narzędziowy.
Bez względu na to, czy wybierze się model na trawie, bezpośrednio na gruncie lub na betonowym fundamencie, zawsze trzeba zadbać o to, by podłoże było idealnie równe i suche, zapewniając solidną bazę dla ogrodowej zabudowy. Dzięki temu domki narzędziowe można wykorzystywać w ogrodzie przez naprawdę długi czas.