Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





Jaki powinien być skalniak przed domem w stylu śródziemnomorskim? Czym powinien się wyróżniać i jakie rośliny mogą do niego trafić? Czy niewielkie skalniaki ogrodowe mogą się sprawdzić? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Skalniaki stały się w ostatnim czasie bardzo modnym sposobem na zaaranżowanie części przydomowego terenu. Najczęściej do ich zaaranżowania wykorzystuje się naturalne wzniesienia terenu, co pozwala stworzyć malownicze kompozycje roślinne, układające się tarasowo.
Nowoczesne skalniaki nie są trudne w założeniu, ani późniejszej pielęgnacji, co przekonuje do nich wiele osób. Wystarczy tylko podczas planowania przestrzeni wybrać odpowiednie okazy roślinne, by cieszyć się z pięknego skalniaka przez długie lata.
Ogrodowy skalniak, jak sama nazwa wskazuje, w głównej mierze składa się z kamieni, które w umiejętny sposób łączy się z efektowną roślinnością, by stworzyć ciekawe aranżacje, wpisujące się w daną przestrzeń.
Do czego przydaje się takie rozwiązanie w ogrodzie? Z jednej strony skalniaki na skarpach zabezpieczają grunt przed przypadkowym osuwaniem się ziemi. Z drugiej stanowią efektowną dekorację, przyciągającą wzrok i urozmaicającą przydomowy teren. Ogród skalny to zatem połączenie funkcjonalności z estetyką w architekturze krajobrazu.
Co trzeba zrobić, by założyć skalniak? Wbrew pozorom zaplanowanie i wykonanie ogrodu skalnego nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się początkowo wydawać. Oczywiście wymaga sporo pracy, jednak finalny efekt naprawdę może zrekompensować wszelkie trudności i wysiłki.
Jeśli planuje się stworzenie skalniaka, trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca, dobrze wkomponowanego w teren. Zazwyczaj ogród skalny nie powstaje w środku ogrodu. Umieszcza się go z boku, by dopełniał aranżację i charakter ogrodu. Może się on znaleźć w pobliżu tarasu, na którym ustawiono zestaw mebli wypoczynkowych, na podjeździe do domu lub na skarpie w pobliżu altany ogrodowej. Skalniaki ogrodowe przybierają mocno zróżnicowane formy. Umieszcza się je na części nasypu, tworzy się kamienne wąwozy, suche strumienie albo kształtuje się tarasy skalne, wspierane na murkach oporowych.
Ważne, by pamiętać o tym, że nawet niewielki skalniak ogrodowy ma wyglądać jak najbardziej naturalnie. Stąd wyznaczając teren pod niego, lepiej unikać zdecydowanych figur geometrycznych oraz rabat kwiatowych rysowanych od linijki. Nie zapominajmy, że perfekcja to niezbyt dobra ścieżka do tego, by naśladować naturę. Stawia się zatem raczej na skalniak z nieregularnymi kształtami w przydomowym ogrodzie.
Warto na samym początku stworzyć choćby szkicowy plan założenia naszych ogrodów skalnych – znacząco ułatwia to późniejszą pracę.
Jak założyć skalniak? Jak przebiega budowa skalniaka? Bez względu na to, czy planuje się spory ogród skalny czy mini skalniak, w wybranym miejscu trzeba na początek przygotować grunt. Zdejmuje się zatem murawę i cały teren pod skalniak wysypuje się drobnym żwirem i kamykami, które tworzą warstwę drenażową. Całość można przykryć dodatkowo agrowłókniną, wysypaną drobnymi kamykami, by ograniczyć wrastanie trawy w skalniak ogrodowy.
Żaden skalniak nie może się obyć bez kamieni. Ich wielkość, kształt i rodzaj dobiera się do specyfiki ogrodu. W ogrodach śródziemnomorskich idealnie sprawdzają się jasne skały o białym lub lekko żółtawym zabarwieniu. Z jakich kamieni stworzyć ogród skalny? Najczęściej wybiera się do tego twarde i trwałe skały, w tym granity i bazalty.
Co zrobić, by założyć skalniak ogrodowy? Pierwszym krokiem jest rozmieszczenie największych kamieni i rozplanowanie miejsc pod nasady roślin. Warto określić kształt skalniaka przy pomocy kamieni, które uchronią posadzone rośliny przed zarastaniem trawą. Na tym etapie można już zaprojektować ewentualny przebieg suchego strumienia albo prawdziwych cieków wodnych, które pięknie komponują się z ogrodem skalnym i różnymi rodzajami roślin skalnych.
Przestrzenie, w których mają się pojawić rośliny, należy wypełnić odpowiednią ziemią. Po umieszczeniu w niej wybranych okazów, można dodatkowo wysypać powierzchnię ziemi drobniejszymi kamykami, które dopełnią przestrzeń i zapobiegną nadmiernemu parowaniu wody z gruntu.
Skały w ogrodzie przywodzą na myśl górski krajobraz, tak charakterystyczny dla wybrzeża Morza Śródziemnego.
Ogrody skalne potrzebują jednak również roślinności. Jakie gatunki roślin warto wprowadzić do ogrodowego skalniaka? W zależności od upodobań, można wybrać inne okazy, które ozdobią przestrzeń.
Naturalnym wyborem wydają się rośliny wysokogórskie, choć nie jest to jedyna opcja. W ogrodowym skalniaku warto zasadzić także rozmaite byliny kwitnące i rośliny cebulowe. Pięknie prezentują się choćby: rozchodnik, skalnica Arendsa, rojnik, żagwin ogrodowy, goździk pierzasty, dąbrówka rozłogowa, a także tulipany botaniczne lub rozmaite trawy ozdobne. Większość roślin skalnych to raczej niskie rośliny na dekoracyjne rabatki, by nie zasłoniły samego ogrodu skalnego.
Oprócz nich warto rozważyć sadzenie roślin nieco wyższych, w tym krzewów iglastych. Mogą być one szczególnie istotne, jeśli planuje się ogród skalny na skarpie. Ich rozbudowane systemy korzeniowe stabilizują zbocze i chronią przed osypywaniem się ziemi. Są to także rośliny zimozielone, dzięki którym przydomowy teren prezentuje się pięknie o każdej porze roku.
Gdy planuje się ogrody skalne, trzeba pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu roślin. Poszczególne gatunki różnią się bowiem między sobą upodobaniami w kwestii nasłonecznienia stanowiska, wymagań glebowych lub wilgotności podłoża. Jeśli zatem pragnie się mieć piękne rośliny w ogrodzie skalnym, trzeba posadzić je w odpowiednich miejscach.
Jeśli chce się stworzyć efektowny skalniak przy tarasie, warto wprowadzić do niego rozmaite elementy dodatkowe.
Mogą to być na przykład kaskady wodne albo sztuczne strumienie, które ożywiają przestrzeń, tworzą w niej specyficzny mikroklimat oraz sprawiają, że ogród śródziemnomorski ze skalniakiem nabiera jeszcze ciekawszego wyrazu, przypominając pejzaże wysoko górskie z cieplejszych obszarów Europy.
Skalniak można założyć niemal w każdym ogrodzie. Ogródek skalny bywa idealnym sposobem na zagospodarowanie skarpy lub urozmaicenie przydomowej przestrzeni. Przy jego pomocy można nadać strefie wypoczynku bardziej śródziemnomorski klimat, co sprzyja wypoczynkowi i sprawia, że we własnym ogrodzie możemy się poczuć jak na wakacjach.