Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





W jakich ogrodach można wznieść pergolę? Jak ją zaprojektować i wyposażyć, by pasowała do najmodniejszych aranżacji przydomowej przestrzeni? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.
Pergole to niezmiernie popularne konstrukcje małej architektury do ogrodu. Składają się z pionowych podpór (niekiedy na fundamentach, zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych rozwiązań), do których mocuje się kratki i lekkie zadaszenie. Wznosi się ją na tarasach lub jako wolnostojącą pergolę na trawniku. Więcej na ich temat napisaliśmy już w artykule: „Pergola – co to jest?”.
Do czego służy taka zabudowa? Z jednej strony daje podporę dla pnączy i delikatniejszych roślin ogrodowych (praktyczne kratownice). Z drugiej zapewnia przyjemny cień i tworzy zaciszny kącik do rekreacji, w ukryciu, z dala od ciekawskich spojrzeń rozmaitych osób.
Aby zabudowa wyróżniała się funkcjonalnością, trzeba wznieść ją z materiałów o wysokiej odporności. Nie zapominajmy o tym, że pergola jest nieustannie narażona na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, wilgoć, promieniowanie UV). Równie ważna jest przestronność i wysokość pergoli – by dało się bez trudu umieścić w niej kącik rekreacyjny, wyposażony w zestawy ze stołem i krzesłami ogrodowymi lub wygodną sofą ogrodową.
W końcu każda pergola powinna być dopasowana do konkretnej aranżacji – ma przecież stanowić ozdobę i dopełnienie modnego ogrodu.
Obecnie wielką popularnością cieszą się ogrody nowoczesne. Z czego może być wykonana modna pergola minimalistyczna, która wpisze się w taką aranżację? Często jest to rozwiązanie z wytrzymałego metalu – stabilne, trwałe, bez nadmiernych dekoracji. Zdarzają się także rodzaje pergoli, w których jej konstrukcja została wykonana z surowego drewna z kratami pod zielone rośliny pnące. Niekiedy do jej zbudowania stosuje się tworzywo sztuczne – idealnie sprawdzające się na przykład na lekkie zadaszenie.
Jakie meble ustawić w takiej otwartej altanie? Raczej unika się wymyślnych i dekoracyjnych produktów. Lepiej sprawdzają się proste, syntetyczne meble kubełkowe, a zwłaszcza geometryczne fotele i sofy ogrodowe, uzupełnione o praktyczny stolik kawowy. Najczęściej wytwarza się je z tworzywa sztucznego, w tym polipropylenu lub technorattanu.
Pergola ogrodowa potrafi wyglądać również bardziej klasycznie. W tej roli sprawdzi się idealnie konstrukcja drewniana, która wymaga jednak regularnej impregnacji. Dużą popularnością cieszą się proste formy geometryczne. W tym przypadku pergole wykonuje się z surowych elementów (sosna, dąb, jesion), często w naturalnym kolorze, z widocznym rysunkiem słojów. Wokół zasadza się różne okazy roślin zielonych, by dodatkowo ozdobić przestrzeń. W jej wnętrzu ustawia się proste meble minimalistyczne, uzupełnione oczywiście o miękkie i wygodne poduchy.
Nieco bardziej dekoracyjne są drewniane pergole ozdobne w duchu vintage. To niejednokrotnie rozbudowane, ażurowe konstrukcje, posiadające kratki z drewna, stanowiące podstawę dla roślin zielonych (bluszcz, winobluszcz), ale też kwitnących (róża pnąca, groszek pachnący), tworzący wielobarwne girlandy nad wejściem do strefy relaksu. Takie przestrzenie wyróżniają się lekkością i przytulnością, a konstrukcje stosuje się chętnie w ogrodach angielskich, prowansalskich, toskańskich. Niekiedy altany retro wykonuje się nie tylko z drewna, ale też z trwałych i delikatnych zarazek elementów metalowych, które pozwalają na tworzenie jeszcze bardziej finezyjnych form. We wnętrzach takich pergoli chętnie ustawia się meble drewniane i plecionkowe. Świetnie sprawdzają się również rozwiązania metalowe.
Wielką popularnością cieszy się obecnie orientalna odmiana nurtu minimalistycznego w ogrodzie. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z aranżacji japońskich. Więcej na ten temat mogliście przeczytać choćby w naszym artykule: „Ogród zen – jak go zbudować?”.
Czy znajdzie się w nich miejsce dla pergoli obok domu? Można zdecydować się na skromną altanę na tarasie lub wolnostojącą konstrukcję, która wzbogaci przestrzeń. Do najczęściej wybieranych materiałów należy naturalne drewno, trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, pielęgnowane jednak tak, by z czasem pojawiły się na nim naturalne oznaki starzenia.
Wokół pergoli japońskiej chętnie wysypuje się żwir, choć można również stworzyć oczka wodne lub wyglądające naturalnie grządki z zielonymi roślinami. Bywają to wysokie trawy ozdobne, krzewy i drzewka (klony, wiśnie). Konstrukcje kratownicowe pergoli mogą być też porośnięte pnączami – prym wiedzie niezmiernie ozdobny wiciokrzew i glicynia. We wnętrzu pergoli ustawia się proste, drewniane meble, na których przydają się poduchy – by zapewnić użytkownikom naprawdę harmonijny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Strefy relaksu w ogrodzie to wygodne miejsca, w których chętnie wznosi się efektowne pergole o znaczeniu praktycznym i estetycznym. Wpisują się one zarówno w nurty retro, jak i tendencje nowoczesne. Do ich budowy wykorzystuje się metal, drewno lub tworzywa sztuczne, dzięki którym każda z nich jest odporna na działanie czynników pogodowych.
Można zdecydować się na okazałe pergole wolnostojące na trawniku lub mniejsze tarasowe czy ustawiane na balkonie. Warto połączyć je z niejedną rośliną (krzewy, trawy, pnącza) oraz wygodnymi meblami wypoczynkowymi. Zobacz, co oferujemy na naszej stronie i sprawdź, jak najlepiej zaaranżować Twoją prywatną pergolę.