Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Segregacja odpadów – co i gdzie wrzucać?

Segregacja odpadów - co i gdzie wrzucać?

Każdy z nas jest zobowiązany do segregowania odpadów w swoim domu. Teoretycznie wiemy o tym wszyscy. W praktyce wciąż jednak pojawiają się różne wątpliwości co i jak powinniśmy wyrzucać.

Jeśli również nie do końca wiecie, jak poradzić sobie z domową segregacją odpadów, np. do którego pojemnika wrzucać kartony po mleku, opakowania po kosmetykach, folię aluminiową, butelki po olejach silnikowych lub resztki jedzenia, to w dzisiejszym artykule przedstawiamy krótki poradnik, jak zrobić to dobrze – z korzyścią dla środowiska naturalnego, domowego budżetu, a także… ogrodu.

Jak segregować śmieci – obowiązujące przepisy, czyli co gdzie wrzucać?

Cały świat boryka się z gigantycznym, śmieciowym problemem. Każdego dnia miliony ton rozmaitych odpadów trafiają na wysypiska w różnych krajach. Tylko w Polsce statystyczny obywatel wyrzuca rocznie ponad 300 000 kilogramów odpadków. W znaczącej mierze są to odpady opakowaniowe oraz biodegradowalne resztki. Tak naprawdę bowiem tylko niewielka ilość śmieci z każdego gospodarstwa domowego powinna trafiać na wysypiska.

Dlatego Unia Europejska wprowadziła nakaz segregowania odpadów dla wszystkich – zarówno osób prywatnych, jak i przemysłu. Dzięki temu ma znacząco wzrosnąć procent odzyskiwanych surowców, które w procesie recyklingu przygotowuje się do ponownego wykorzystania.

Do tego celu wprowadzono pięć kategorii odpadów i pięć kolorów pojemników dla nich przeznaczonych:

  • papier (kolor niebieski),
  • szkło (zielony),
  • metal i tworzywa sztuczne (żółty),
  • bio (brązowy),
  • odpady zmieszane (czarny).

Do ich składowania wykorzystuje dostarczane przez odpowiednie służby worki lub również kosze ogrodowe indywidualne, na poszczególne typy odpadów, lub grupujące kilka surowców w oddzielnych workach, umieszczanych w jednym kontenerze.

Teoretycznie kategorie są proste i klarowne, jednakże okazuje się, że nie wszystkie produkty na pierwszy rzut oka oczywiste mogą trafiać do wymienionych pojemników. O czym trzeba pamiętać?

Segregacja odpadów – papier

Jednym z najważniejszych typów surowców jest oczywiście papier. Do niebieskiego pojemnika wrzucamy tektury i kartony oraz makulaturę (papier gazetowy, zeszyty, książki). Mogą się w nim znaleźć na przykład czasopisma, ulotki, kartony po jajkach lub torby papierowe.

Pamiętajmy jednak, że powinny to być wyłącznie surowce niezabrudzone oraz nielakierowane. Z tego względu nie mogą tam trafić zatłuszczone kartony po pizzy lub okładki książek. Nie należy wyrzucać do nich także zużytych ręczników papierowych albo chusteczek higienicznych. Z opakowań warto też, jeśli tylko jest to możliwe, usuwać folie, taśmy klejące oraz zszywki.

segregacja odpadów papierowych

Segregacja odpadów – szkło

Do pojemnika oznaczonego jako szkło wrzuca się oczywiście szklane butelki po mleku i innych napojach, słoiki po produktach spożywczych lub szklane opakowania po kosmetykach.

Wśród nich nie może się jednak znaleźć potłuczona porcelana i ceramika, lustra, szyby ani opakowania trwale zabrudzone (np. olejami silnikowymi lub rozpuszczalnikami). Pamiętajmy również, że do pojemnika ze szkłem nie wolno wyrzucać żarówek i świetlówek.

Segregowanie odpadów – metale i tworzywa sztuczne

Najwięcej mocno zróżnicowanych odpadów trafia do pojemnika ze tworzywami sztucznymi oraz metalami. Wyrzuca się do niego metalowe puszki, zakrętki, kapsle, a także rozmaite pudełka z tworzyw sztucznych (folie, woreczki, tubki) po żywności, opakowania po kosmetykach.

Nie zaliczamy do nich jednak baterii i akumulatorów ani opakowań po aerozolach, farbach lub tłustych substancjach. Do pojemnika nie może też trafić sprzęt RTV i AGD oraz płyty CD.

W miarę możliwości powinno się zgniatać wszelkie opakowania, choćby butelki i wrzucać do worka lub pojemnika z odkręconymi nakrętkami. W niektórych przypadkach, jak przy kopertach bąbelkowych, może zachodzić potrzeba zdarcia papierowej warstwy i wyrzucenia jej do odpowiedniego kontenera, a w żółtym pojemniku pozostawienia tylko elementów, do których wykonania użyto tworzywa sztuczne.

Segregacja odpadów – bio

Odpady bio wyrzuca się do oddzielnego pojemnika lub kompostuje, wytwarzając wartościowy nawóz dla ogrodowych roślin. Można do tego wykorzystać praktyczne kompostowniki, które znajdziecie również w naszej ofercie.

Do odpadków biodegradowalnych zalicza się części roślin, owoce i warzywa, fusy z kawy lub herbaty, a także trawę, rozdrobnione gałęzie i trociny. Nie można jednak wraz z nimi wyrzucać mięsa i kości, drewna impregnowanego oraz ziemi.

Odpady zmieszane

Do ostatniego typu odpadów zaliczamy większość śmieci, które zostają po właściwym posegregowaniu wcześniejszy surowców, podlegających recyklingowi. Trzeba jednak pamiętać, że w dalszym ciągu do pojemnika oznaczonego jako „zmieszane” nie wrzuca się wszystkiego.

Nie mają prawa pojawić się w nim baterie i akumulatory, żarówki, lekarstwa, sprzęt RTV i AGD, odpady wielkogabarytowe i budowlane. Dla nich wyznacza się specjalne punkty odbioru, wyspecjalizowane w utylizacji tego typu materiałów.

Wprowadzenie segregacji odpadów – to się naprawdę opłaca

Właściwa segregacja odpadów nie musi być wcale tylko przykrym obowiązkiem, wynikającym z obowiązującego prawa. Tak naprawdę korzystamy na niej wszyscy. Nie wymaga one też od nas wielkiego wysiłku, zwłaszcza jeśli postawimy na wygodne i praktyczne kosze ogrodowe do segregowania odpadów.

Wystarczy zacząć stosować się do nowych zasad, a po raptem po kilku tygodniach zauważymy, że odpady zmieszane stanowią tylko niewielki procent wszystkich naszych śmieci. Dzięki temu przyczynimy się do wzrostu poziomu recyklingu w naszym kraju, co da znaczące oszczędności dla przemysłu oraz kosztów produkcji nowych opakowań.

Dodatkowo, jeśli mamy ogród, odpady bio mogą posłużyć do wytworzenia naturalnego kompostu, z którego pomocą nawieziemy wszystkie rośliny w ogrodzie – w pełni ekologicznie i bezpiecznie, bez szkodliwych, chemicznych odżywek.

Segregacja odpadów komunalnych to zatem wielowymiarowa korzyść dla wszystkich – od prywatnych domów, przez całą gospodarkę, aż do środowiska naturalnego.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *