Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





Jak zbudować saunę w ogrodzie? O czym trzeba pamiętać? Kilka wskazówek, jak powinna wyglądać budowa sauny ogrodowej krok po kroku, znajdziecie w naszym dzisiejszym artykule.
Sauna ogrodowa to już nie fanaberia i ciekawostka spotykana sporadycznie. To ciekawa opcja, na którą decyduje się wiele osób. Z jednej strony pozwala stworzyć w domowych warunkach przestrzeń do zadbania o dobre samopoczucie i poprawę ogólnej kondycji. Z drugiej to także ciekawe uatrakcyjnienie strefy relaksu, do wykorzystania choćby podczas spotkań towarzyskich.
Tworzenie sauny w ogrodzie nie jest specjalnie skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o obowiązkach formalnych. O ile konstrukcja do 35 metrów kwadratowych nie wymaga zgody na budowę, o tyle może być potrzebne zgłoszenie w odpowiednim urzędzie (np. Urzędzie Miasta lub gminy). Co więcej, zanim przystąpi się do prac, trzeba sprawdzić, czy budowa takiej kabiny jest zgodna z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego i miejscową decyzją o warunkach zabudowy.
Sauna ogrodowa najczęściej pojawia się w przydomowym ogrodzie lub na terenie działki rekreacyjnej za miastem. W wielu sytuacjach lokalizuje się ją w niewielkiej, ale bezpiecznej, odległości do głównego budynku i altan rekreacyjnych, co znacząco zwiększa funkcjonalność przestrzeni i ułatwia korzystanie z niej o każdej porze.
Nowoczesne sauny występują w wielu wariantach – mogą być niewielkie, do zbudowania nawet we wnętrzu własnej łazienki, dla jednej lub dwóch osób. Da się też bez trudu wznieść saunę dla większego grona osób – trzeba tylko dobrze zaplanować przestrzeń pod budowę oraz bezpiecznie i wygodnie zagospodarować teren wokół niej, w tym ścieżki dojścia, miejsce do odpoczynku po saunowaniu, wyposażone choćby w wygodne leżaki ogrodowe.
Budowa sauny wymaga wcześniejszego dokładnego określenia indywidualnych potrzeb, które przekładają się także oczywiście na koszt budowy sauny ogrodowej. Jaki jest podstawowy podział saun ogrodowych? Stosuje się:
Każda sauna ogrodowa może również posiadać inne wyposażenie i działać w odmienny sposób. Pojawiają się choćby:
W przypadku sauny ogrodowej można zdecydować się na różne wykończenie. Do najważniejszych elementów zalicza się rodzaj pieca. Bywa to:
Miłośnicy saunowania bez większego trudu są w stanie stworzyć idealną saunę w swoim ogrodzie. Niejedna gotowa sauna do samodzielnego montażu jest bowiem łatwo dostępna na rynku. Własnoręczne zbudowanie sauny również nie jest specjalnie skomplikowane.
Jak przeprowadzić samodzielną budowę sauny we własnym ogrodzie? Cały proces rozpoczyna się od tego, by wykonać odpowiedni projekt sauny. Kolejnym krokiem jest przygotowanie bazy pod sauny w ogrodzie. Mogą być one umieszczone na fundamentach z posadzką (najlepiej odporne na wysokie temperatury płytki ceramiczne). Zdarzają się także sauny o podłożu drewnianym – szybsze i wygodniejsze w montażu.
Nadbudowa sauny bywa murowana lub drewniana (z bali lub desek) – wszystko zależy od możliwości i potrzeb. Do budowy sauny idealnie sprawdzają się: świerk skandynawski, jodła kanadyjska. Konieczne jest także podłączenie mediów do budynku – a zwłaszcza prądu (zasilenie pieca, oświetlenia) oraz wody (prysznice).
Jak zabudować wnętrze sauny? Najważniejszym elementem jest oczywiście instalacja pieca. Może to być piec elektryczny bądź model na drewno. Oprócz niego trzeba wyłożyć ściany sauny drewnem (pod nim warstwa termoizolacyjna np. z wełną mineralną) oraz wykonać ławy, które są niezbędnym elementem nawet do małej sauny.
Bez względu na to, czy wybierze się produkty gotowe, czy zapragnie samodzielnej budowy stworzenie sauny nie jest bardzo skomplikowane, jej koszt wcale nie musi być wygórowany. A przyjemność, jaką daje korzystanie z niej w dowolnym momencie – jest naprawdę bezcenna.