Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Jesienne porządki w ogrodzie – jak sprawić, żeby stały się prawdziwą przyjemnością?

Taczka ogrodowa Breeze

Jesień w ogrodzie oraz zima to niestety nienajlepszy czas dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu, w przydomowej strefie wypoczynku. Jesienią dni stają się coraz chłodniejsze, trudno już spędzać wiele godzin na przyjemnym relaksie lub spotkaniach ze znajomymi. Powoli nadchodzi czas na jesienne porządki w ogrodzie.

Aby właściwie zabezpieczyć ogród przed zimowymi chłodami, warto spędzić na tym nieco czasu i zadbać o właściwą ochronę wszystkich elementów – od roślin aż do wyposażenia użytkowego. Prace w ogrodzie dla wielu osób nie zaliczają się do ulubionych zadań.

Jak to zrobić, żeby wykonać wszystkie niezbędne czynności, a przy tym, żeby sprzątanie ogrodu stało się przyjemnością a nie męczącym obowiązkiem? Kilka pomysłów i praktyczne porady ogrodnicze podajemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Jesień w ogrodzie, czyli czas na porządki – o czym trzeba pamiętać, planując jesienne prace w ogrodzie?

Zakładanie ogrodu oraz nieustanne dbanie o niego to olbrzymie wyzwanie. Cała przestrzeń przydomowa składa się bowiem z wielu stref i elementów, które należy ze sobą zintegrować, aby prezentowały się atrakcyjnie i były w pełni funkcjonalne.

Ogród to w głównej mierze piękna przyroda i rozmaite gatunki roślin. Jeśli staramy się wprowadzać zróżnicowane okazy na nasze ogrodowe rabaty, warto dokładnie zapoznać się z informacjami, jaka pielęgnacja jest w ich przypadku wskazana oraz jak zabezpieczać je na okres zimowy. Niektóre gatunki wymagają bowiem jesienią specjalnej ochrony. Dzięki temu, na wiosnę spokojnie obudzą się po okresie zimowego uśpienia.

Do najczęściej wymienianych roślin, które wymagają specjalnej uwagi w ogrodzie w okresie mrozów, zalicza się: róże, cyprysiki Lawsona i japońskie, magnolie, powojniki i glicynie, a także byliny takie, jak lilie, zawilce i złocienie.

Jak zabezpieczać rośliny jesienią? Ogrodnicy i hodowcy zalecają kilka prostych i bardzo praktycznych rozwiązań. Aby nasze ogrody przetrwały zimę w stanie nienaruszonym, najdelikatniejsze okazy powinno się okryć z pomocą:

  • liści,
  • słomy,
  • gałązek drzew iglastych,
  • trocin,
  • włókniny,
  • siatki lub folii bąbelkowej.

Większość z metod jest w pełni naturalna, a materiały zabezpieczające bez trudu dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym lub nawet znajdziemy jesienią we własnym ogrodzie. Dzięki nim jesienne prace w ogrodzie stają się zdecydowanie prostsze, a wszystkie rośliny bez trudu przezimują mroźne miesiące.

Zestawy mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych i naturalnych – jak je chronić przed zimą?

Ogród to jednak nie tylko piękne rośliny, a także komfortowe meble, które pozwalają na przyjemne spędzanie czasu w przydomowej przestrzeni. Do najczęściej pojawiających się rodzajów wyposażenia zalicza się:

  • zestawy mebli ogrodowych służące do wypoczynku (sofy, stoliki, fotele, leżaki),
  • zabawki ogrodowe dla dzieci, huśtawki ogrodowe oraz domki ogrodowe z plastiku lub drewna,
  • szafy i skrzynie ogrodowe,
  • akcesoria ozdobne, jak donice i skrzynki na rośliny.

W zależności od zastosowanego do ich produkcji materiału (drewno, metal, tworzywo sztuczne), nasze krzesła, leżaki i inne akcesoria wymagają nieco innego stopnia zabezpieczenia na jesienne i zimowe miesiące.

Najwięcej uwagi musimy poświęcić, jeśli posiadamy meble ogrodowe z rattanu, drewna lub metalu. W ich przypadku zaleca się zmagazynowanie ich w suchym wnętrzu, w którym utrzymuje się stała temperatura.

Z kolei meble ogrodowe z technorattanu lub polipropylenu są zdecydowanie bardziej trwałe. Nie szkodzi im podwyższona wilgotność, promieniowanie UV ani przymrozki.

Jeśli przechowujemy je na zewnątrz przez cały rok, zwróćmy jednak uwagę, czy temperatura nie spada regularnie poniżej -15 stopni Celsjusza. Wówczas warto również dla nich znaleźć bezpieczne miejsce do przechowania. Nawet najtrwalsze tworzywa sztuczne, jeżeli są przez długi czas eksponowane na szkodliwe działanie bardzo niskich temperatur, mogą bowiem doznać uszczerbku z powodu początkowo niewidocznych mikrouszkodzeń, które z czasem doprowadzają do tego, że nasze leżaki, fotele i stoliki niszczeją.

Jak pielęgnować meble ogrodowe z tworzyw sztucznych i naturalnych przed okresem zimowym?

pielęgnacja mebli ogrodowych zestaw orlando

Co należy zatem zrobić, żeby meble ogrodowe przetrwały długie lata w dobrej kondycji? Bez względu na materiał, z którego zostały wykonane dane zestawy, wszystkie meble ogrodowe należy na początek dokładnie umyć i osuszyć.

Jeśli mamy miejsce do magazynowania w domu, garażu lub piwnicy, wówczas przenosimy do nich całe ogrodowe wyposażenie. Pamiętajmy, że meble drewniane potrzebują nie tylko stałej temperatury oraz suchego otoczenia, ale także przewiewu. Z tego powodu nie powinno się ich przykrywać ani stawiać w kącie bez cyrkulacji powietrza.

Natomiast meble ogrodowe z tworzywa, z technorattanu lub z plastiku, bez przeszkód można pozostawić na zewnątrz. Warto jednak okryć je, stosując specjalne i dopasowane do konkretnych potrzeb pokrowce, dzięki którym wyposażenie pozostanie czyste aż do rozpoczęcia kolejnego sezonu.

Jedynym elementem, który bezwzględnie trzeba schować przed nastaniem zimy, są poduszki ogrodowe na siedziska i ozdobne jaśki, które układa się na meblach wypoczynkowych. Niektórzy przechowują je w domu lub w piwnicy. Można również zmagazynować je w skrzyniach ogrodowych, wykonanych z trwałego polipropylenu, który jest w pełni odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Pomoc w ogrodowych porządkach – praktyczne elementy wyposażenia do ogrodu

Istnieją sposoby na ułatwienie sobie wszelkich prac przydomowych. Zalicza się do nich wykorzystywanie niezmiernie praktycznych i funkcjonalnych szaf ogrodowych, w których możemy przechowywać wszelkie potrzebne akcesoria, narzędzia ogrodnicze (np. kosiarki do trawy, grabie do liści, łopaty itp.), a także chemię ogrodniczą, na przykład odżywki i nawozy, dzięki którym rośliny utrzymują piękny wygląd przez cały rok.

Postawienie funkcjonalnych szaf w ogrodzie sprawia, że mamy dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy w każdej chwili.

Nowoczesne skrzynie i szafy ogrodowe są zazwyczaj wykonane z polipropylenu, dzięki czemu niestraszne im przymrozki, zmienna aura, deszcze ani śniegi. W pełni zabezpieczają wszystkie znajdujące się we wnętrzu narzędzia ogrodnicze oraz inne przedmioty.

Co równie cenne, większość szaf narzędziowych jest też wyposażona w zamknięcia, które uniemożliwiają dostanie się do środka dzieci.

Wyposażenie do przechowywania akcesoriów jest również coraz częściej zbliżone stylistycznie do zestawów mebli ogrodowych, dzięki czemu bez trudu budujemy spójną wizualnie przestrzeń, która nie tylko jest bardzo praktyczna, ale również dobrze wygląda.

Prace w ogrodzie – postawmy na wygodę

Nie każdy lubi intensywne prace ogrodnicze. Z tego powodu warto znaleźć praktyczne rozwiązania, które znacząco ułatwiają wypełnianie obowiązków oraz dbanie o rośliny oraz cały ogród.

Wybór odpowiednich mebli, które zbudują strefy wypoczynku i stworzą różne aranżacje w ogrodzie, znalezienie materiałów ochronnych dla roślin oraz dobra organizacja przestrzeni, którą gwarantują skrzynie i szafy ogrodowe z plastiku, pozwalają uporać się z porządkami szybko i sprawnie.

Później pozostaje już tylko czekać na powrót wiosny i pierwszych, ciepłych promieni słońca, gdy ogród znów odżyje, kwiaty zakwitną, pojawią się zielone pąki liści na drzewach.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *