Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Jak prać poduszki na meble ogrodowe?

Jak prać poduszki na meble ogrodowe?

Meble ogrodowe mają przede wszystkim umożliwiać wygodny odpoczynek w przydomowej przestrzeni. Z tego względu, musza być wygodne. Aby to osiągnąć każdy fotel lub sofa są odpowiednio profilowe. Często jednak to nie wystarcza. Wówczas, warto sięgnąć po praktyczne poduszki na meble ogrodowe.

Jak wybrać najlepsze poduszki na krzesła i jak je prać, żeby długo zachowały funkcjonalność oraz piękny wygląd? Skuteczne sposoby na czyszczenie i pranie przedstawiamy poniżej.

Rodzaje poduszek na krzesła i fotele do ogrodu

Poduszki na meble ogrodowe dzieli się na dwa rodzaje. Pierwsze z nich nakłada się na siedziska oraz niekiedy również na oparcia mebli. Ich podstawowym zastosowaniem jest zwiększenie wygody podczas siedzenia. Dobrze dobrana poduszka umożliwia przyjemne spędzanie czasu na fotelach i kanapach przez naprawdę długie godziny, bez odczuwania bólu lub jakiegokolwiek dyskomfortu.

Poduchy na krzesła lub fotele mogą być wsuwane lub przytwierdzane z pomocą praktycznych troczków.

Drugim rodzajem poduszek są niewielkie poduszeczki, które również nieco podnoszą wygodę siedzenia, jednak przede wszystkim mają za zadanie dekorować przestrzeń, w której zostały umieszczone. Mają zazwyczaj intensywne, modne kolory oraz ozdobne faktury.

Służą do dopełniania aranżacji strefy wypoczynku. Dzięki nim, możemy również szybko i sprawnie odmienić charakter mebli, bez wydawania zawrotnych kwot na nowe wyposażenie do ogrodu.

Z czego mogą być wykonane poduszki na krzesła, żeby łatwiej było je regularnie prać?

Gdy wybieramy poduszki na meble, koniecznie trzeba zwrócić baczną uwagę na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane.

Najlepiej zdecydować się na surowce syntetyczne. Poszewki powinny być uszyte z poliestru lub akrylu. Oba rodzaje tkaniny szybko wysychają, są trwałe oraz odporne na zabrudzenia. Uważnie sprawdźmy jakość wykonania szwów – czy są równe, nie wystają z nich nitki. W ten sposób zapewniamy sobie długofalowe, bezproblemowe użytkowanie poduszek oraz ich lepszą odporność na szkodliwe warunki zewnętrzne.

Najpraktyczniejsze wypełnienie natomiast to trwała i sprężysta pianka PUR, która nie nasiąka wodą, a w przypadku zalania przez deszcz, szybko i sprawnie wysycha, dzięki czemu nie dochodzi do rozwinięcia się we wnętrzu poduszki szkodliwych pleśni.

Jak czyścić poduszki na meble ogrodowe?

Jak czyścić poduszki na meble ogrodowe?

Zastosowanie materiałów syntetycznych do produkcji poduszek na krzesła ogrodowe sprawia, że ich czyszczenie nie nastręcza dużych trudności. Trzeba jednak przestrzegać kilku prostych zasad.

Jeśli zauważysz tylko drobne przybrudzenie lub niewielką plamkę, bez trudu możesz w każdej chwili usunąć je z pomocą wilgotnej szmatki, odrobiny detergentu i czystej wody.

Gdy jednak zabrudzenie jest duże lub całość poduszki potrzebuje odświeżenia, wówczas trzeba ją wyprać.

Najprostszym rozwiązaniem są modele obleczone w zdejmowane poszewki. Wówczas wystarczy tylko je zdjąć i wrzucić do pralki. Syntetyczne włókna poliestrowe lub akrylowe są trwałe i bez trudu wytrzymają standardowe pranie.

Jeśli jednak poduchy są całościowe, bez możliwości zdejmowania wierzchniej warstwy, wówczas trzeba je wyczyścić ręcznie, z pomocą szczoteczki i delikatnego detergentu. Starajmy się nie zalać całej poduszki, a wyłącznie delikatnie usunąć wszystkie powierzchniowe zabrudzenia.

Poduszki na krzesła i fotele po praniu należy odłożyć w przewiewnej przestrzeni, w której będą mogły szybko i sprawnie wyschnąć.

Wszystkie poduchy można również oddać do czyszczenia chemicznego. Pamiętajmy, że nie zaleca się prania całych poduszek w pralce. Mogłoby to prowadzić do trwałego zniekształcenia i uszkodzenia wypełnienia. Wówczas poduszki mogłyby bezpowrotnie utracić swoją funkcjonalność.

Dla optymalnego zabezpieczenia tkanin, które używa się w ogrodzie, stosuje się także specjalne, dedykowane impregnaty. Chronią powierzchnię tekstyliów (poduch, markiz, parasoli) przed działaniem wilgoci oraz sprawiają, że wszystkie materiały zdecydowanie mniej się brudzą.

Kiedy prać poduszki na meble ogrodowe?

Pranie poduszek powinniśmy przede wszystkim wykonywać wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba – na przykład zabrudzą się lub zostawimy je bez okrycia podczas deszczu.

Warto także zadbać o odświeżenie ich przed rozpoczęciem sezonu oraz przed przygotowaniem ich do zmagazynowania na czas zimowy. Dzięki temu, zyskamy pewność, że zawsze będą w optymalnej kondycji.

Poduszki na fotele i krzesła zawsze w dobrej formie

Poduszki na meble stanowią niezbędne akcesorium do ogrodu. Gwarantują wygodę i komfort, a także dekorują przestrzeń, dopełniając każdą stylizację.

Warto zatem zadbać o regularne pranie poduch i poduszek, aby zawsze wyglądały dobrze oraz właściwie spełniały swoją funkcję. Odpowiednia pielęgnacja oraz regularna impregnacja sprawiają, że poduszki są odporne na zabrudzenia oraz nie tracą intensywnego koloru pod wpływem promieniowania UV.

Zadbane poduszki na krzesła i fotele to gwarancja wygodnego spędzania czasu w przydomowej przestrzeni. Czyść je zatem regularnie, żebyś mógł cieszyć się przyjemnym odpoczynkiem przez długie lata.

«

»

1 Komentarz

  • kuba

    Z żoną na działce co 2 sezony wymieniamy po prostu poduszki. Nie są one drogie, a i zawsze to jakaś nowość. Prosimy w tym roku o jakieś ładne wzory z różą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *