Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Jadalniane zestawy mebli, czyli jak przenieść kuchenny stół do ogrodu?

meble ogrodowe torino

Kiedy słońca na zewnątrz zaczyna być coraz więcej, a zieleń wokół porasta przestrzeń ogrodu, życie rodzinne chętnie przenosi się z czterech ścian do przydomowych stref wypoczynkowych. Zaczynamy spędzać w nich większą część czasu, wypoczywając, pracując, a także spożywając posiłki.

Strefa relaksu w ogrodzie w okresie letnim bardzo często przejmuje główne funkcje wszystkich pokojów dziennych w domu. Staje się równocześnie salonem i jadalnią, w których z największą radością pragniemy spędzać czas wspólnie z najbliższymi.

Aby było to możliwe, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie meble do ogrodu, dopasowane w pełni do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań.

Ogrodowa jadalnia – jak ją zaaranżować?

Często w ogrodzie lub na tarasie pojawiają się zestawy mebli, przeznaczone głównie do relaksu i odpoczynku. Wówczas wygodnym fotelom i sofom towarzyszą zazwyczaj niskie stoliki kawowe, na których można postawić filiżanki z gorącym napojem lub drobiazgi, które chcemy mieć pod ręką.

Zestaw na taras Corfu Weekend grafitowy

Nieco inaczej powinna być zaaranżowana przestrzeń, gdy chcemy zmienić ogród w plenerową jadalnię. Wówczas trzeba wprowadzić zupełnie inne rozwiązania.

Zadbaj o wygodę – techniczne wymiary komfortu

Jakie powinny być meble jadalniane do ogrodu? Oczywiście, przede wszystkim wygodne. Jednak ich komfort przybiera nieco inne formy, niż w przypadku mebli służących wyłącznie do wypoczynku.

Na co zwracać szczególną uwagę, szukając odpowiedniego zestawu? Przede wszystkim, aby swobodnie i komfortowo spożywać posiłki, należy kupić wysoki, pełnowymiarowy stół oraz krzesła i fotele dopasowane do niego wysokością. Powinny one tworzyć wspólnie wizualną całość.

Wszystko opiera się na stosunku proporcji poszczególnych mebli. Warto stosować te same zasady, które obowiązują przy dobieraniu krzeseł do stołu w domowej jadalni. Najbardziej ogólna reguła głosi, że wysokość stołu powinna pozwalać na swobodne wsuwanie krzeseł pod blat.

Oprócz tego warto zwracać też uwagę na wysokość siedzisk foteli lub krzeseł względem powierzchni stołu. Powinna ona umożliwiać swobodne siedzenie w pozycji wyprostowanej. Musimy też być w stanie zmieścić nogi pod stołem, bez uderzania o niego, swobodnie oprzeć się o blat oraz zjeść serwowany posiłek.

Zestaw jadalniany Torino

Standardowa wysokość stołu wynosi zazwyczaj około 80 centymetrów, a siedzisk około 45 centymetrów. 35-centymetrowy prześwit stanowi zatem optymalną odległość, zapewniającą komfortowe siedzenie.

Pozostając przy liczbach, trzeba też zwrócić uwagę na wielkość stołu. Musi ona w pełni odpowiadać wymiarom strefy, w której się on znajduje, aby jej nie przytłoczyć, ani też nie zniknąć w zbyt dużej i okazałej przestrzeni. Obowiązują w tym przypadku te same zasady aranżacyjne, co w pomieszczeniach domowych.

Pod uwagę należy również brać liczbę domowników oraz gości, zazwyczaj siadających z nami do posiłków. Warto zawczasu przemyśleć ilość nakryć, które powinny się mieścić na powierzchni stołu. Pozwoli to znaleźć rozwiązanie optymalne, gwarantujące wszystkim odpowiednio komfortowe warunki.

Zadbaj o wygodę – praktyczne wskazówki dodatkowe

Oprócz typowych parametrów związanych z meblami jadalnianymi, stół i krzesła muszą dodatkowo spełniać wszelkie wymagania, które zazwyczaj mamy wobec wyposażenia ogrodowego. Powinny być po prostu wygodne i pozwalać na wielogodzinne przesiadywanie przy stole, bez uczucia dyskomfortu.

Meble muszą być wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, jak podwyższona wilgotność, zmiany temperatury, ekspozycja na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem są produkty wykonane z technorattanu lub polipropylenu, jak choćby nasz wielofunkcyjny i uniwersalny zestaw Corfu, który łatwo ustawiać w zgodzie z naszymi aktualnymi potrzebami.

Akcesoria, które są na czasie

W przypadku zestawów mebli jadalnianych do ogrodu, warto postawić na rozmaite akcesoria, które sprawiają, że spożywanie posiłków na świeżym powietrzu staje się zawsze niezmiernie wygodne. Przydatne mogą się oczywiście okazać poduszki, zwiększające komfort foteli i krzeseł. Wielobarwne i ozdobne poduchy równocześnie mogą pełnić ważną rolę dekoracyjną w aranżacji całej strefy ogrodowej.

Oprócz nich niezmiernie istotne jest zadaszenie lub praktyczny parasol, który pozwala schronić się przed zbyt intensywnie przypiekającymi promieniami słonecznymi, a przez to umożliwia dłuższe cieszenie się wspólnym spędzaniem czasu przy ogrodowym stole.

Przydatny bywa też mały stolik lub barek, na który można odstawiać przedmioty, w danym momencie niepotrzebne. Jeśli wybierzemy mebel wielofunkcyjny z opcją mini-lodówki dodatkowo otrzymujemy jeszcze zawsze chłodne drinki i napoje do posiłku, wprost na wyciągnięcie ręki.

Styl i strona wizualna mebli jadalnianych

Meble ogrodowe, pomijając stronę czysto funkcjonalną, muszą też wpisywać się wizualnie w przestrzeń ogrodową, stanowiąc swoisty łącznik między ogrodem a salonem. Warto zatem zadbać o odpowiednią aranżację tej przydomowej przestrzeni. W naszej ofercie łatwo można znaleźć meble, pasujące do każdego stylu – od pomysłów w duchu retro, aż do nowoczesnych ogrodów minimalistycznych.

Zadbajmy o to, żeby ogród z wyposażeniem i domem stanowiły spójną logicznie oraz wizualnie całość, w której aż się chce spędzać kolejne godziny na przyjemnym relaksie, rodzinnych posiłkach lub szalonych imprezach ze znajomymi.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *