Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Z czego powinny być wykonane meble do ogrodu?

Ogród to przestrzeń łącząca w sobie elementy natury i architektury. Pozwala wkomponowywać funkcjonalne wyposażenie w strefę, pełną roślin zielonych i kwiatów.

Jednym z podstawowych, wręcz niezbędnych elementów, są oczywiście meble, bez których żaden ogród czy taras obejść się nie może.

Jak wybrać produkty, które można używać przez długie lata? Poniżej przedstawiamy opisy najbardziej wytrzymałych materiałów, służących do wytwarzania wyposażenia używanego na zewnątrz domu. Pokażemy czym się wyróżniają i jakie mają słabe strony, aby każdy mógł wybrać idealne rozwiązanie, w pełni dopasowane do konkretnych potrzeb.

Na początek zastanówmy się zatem, jakie oczekiwania zazwyczaj mamy wobec produktów tego typu?

Jakie powinny być meble ogrodowe?

Podstawową funkcją mebli, które stosujemy na tarasie lub w ogrodzie, jest zapewnienie użytkownikom komfortu i przyjemnego wypoczynku. Oprócz tego muszą być one wytrzymałe, żeby nie szkodziły im zmienne warunki atmosferyczne, na które są nieustannie narażone. Ponieważ przez większą część roku znajdują się one na otwartej przestrzeni, jest równie ważne, żeby można było je łatwo czyścić lub przeprowadzać ewentualne zabiegi konserwatorskie, poprawiające ich trwałość. Nie można również zapominać o aspekcie czysto estetycznym.

Meble muszą stanowić spójną całość z przestrzenią ogrodu, w której się znajdują. W znaczący sposób wpływa to bowiem na nasze odczucie komfortu i możliwość relaksu w danym miejscu.

Najlepsze materiały do produkcji mebli ogrodowych

Ze względu na opisane powyżej właściwości, meble ogrodowe najczęściej wykonuje się z kilku rodzajów materiałów, które są wystarczająco wytrzymałe, aby mogły bez przeszkód być przetrzymywane na zewnątrz, a dodatkowo wykazują szereg innych właściwości, wpływających na wysoki komfort ich użytkowania. Z czego może być zatem wykonany solidny i piękny zestaw mebli ogrodowych?

Klasyka elegancji – ponadczasowe drewno

Od wieków drewno jest wciąż popularnym materiałem do produkcji mebli, które pojawiają się we wnętrzach i w ogrodach. Wielość dostępnych kolorów i naturalny wygląd surowca, sprawiają, że łatwo je wkomponować niemal we wszystkie stylizacje – od typowo nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów, aż po te w stylu klasycznym lub retro.

Drewniane meble są przyjemne w dotyku i stosunkowo miękkie – niekiedy można korzystać z nich nawet bez dodatkowych poduszek. Osoby o niespokojnej duszy, które lubią zmiany, ucieszy jeszcze jedna zaleta. Można swobodnie dokonywać zmian koloru całego zestawu, bez konieczności kupowania nowych mebli. Wystarczy tylko puszka farby w wybranym kolorze, trochę wolnego czasu i dobre chęci.

Niestety, drewno jako surowiec ma również swoje ograniczenia. Jest stosunkowo ciężkie, a także mało odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego też wymaga regularnej konserwacji specjalnym impregnatem. Mimo to, pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne, meble wykonane z drewna mogą mieć tendencję do wypaczania się lub wysychania.

Spośród naszych produktów ogrodowych wykonanych z drewna, szczególnie polecamy klasyczny i elegancki zestaw Kennedy.

Niezłomna solidność – meble metalowe

Metal jest drugim tradycyjnym i bardzo często stosowanym materiałem do produkcji mebli ogrodowych. Największymi zaletami produktów tego typu są olbrzymia wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe oraz łatwość utrzymania ich w czystości. Jeszcze kilka lat temu na rynku były dostępne wyłącznie staroświeckie wzory, obecnie można znaleźć również minimalistyczne, nowoczesne projekty, jak nasz oszczędny w formie zestaw Estera.

Niestety, meble ogrodowe bardzo szybko wychładzają się lub nagrzewają pod wpływem zmian temperatury. Dlatego też, aby podnieść komfort ich użytkowania, powinno się stosować dodatkowe poduszki, kładzione na siedzisko i oparcie. Ponadto, materiał ten jest najcięższym spośród wszystkich, które stosuje się do produkcji mebli ogrodowych. Wyjątek stanowią jedynie sprzęty z aluminium, zyskującego w ostatnim czasie coraz większe grono zwolenników.

Natura vs tworzywa – rattan i technorattan

Rattan jest naturalnym materiałem, który wykorzystuje się do wytwarzania niezmiernie eleganckich mebli. Tworzy się z niego efektowne plecionki, o spoistej a zarazem lekkiej formie. Jest to produkt, który należy chronić przed szkodliwym wpływem warunków atmosferyczny, nie narażając mebli wykonanych z rattanu na działanie niskich temperatur, które mogą doprowadzić do powstawania odkształceń i pęknięć.

Alternatywą dla rattanu jest coraz popularniejszy technorattan – splot z tworzywa sztucznego, imitującego plecionkę z naturalnych włókien. Odznacza się znacznie lepszą wytrzymałością niż jego pierwowzór.

W naszej ofercie znajduje się kilka zróżnicowanych produktów wykonanych z tego materiału – od bardziej klasycznych, aż do nowoczesnych o minimalistycznej formie, jak seria Fiesta.

Olbrzymią popularnością cieszą się również meble wykonywane z tworzywa sztucznego najwyższej jakości, z fakturą imitującą plecionkę. Warto wymienić choćby nasz bestsellerowy zestaw Corfu, cieszący się olbrzymim zainteresowaniem klientów.

Plastik w dobrej formie

Meble ogrodowe mogą być oczywiście wykonane ze zwykłego plastiku – najtańszego i najlżejszego spośród wszystkich materiałów do produkcji mebli ogrodowych. Ich największą zaletą jest całkowita odporność na wilgoć. Niestety, tworzywo to ma tendencję do odkształcania się pod wpływem ciepła oraz pękania przy niskich temperaturach. Dodatkowo działanie promieni słonecznych powoduje blaknięcie materiału.
Zazwyczaj wykonuje się z niego meble o prostej i nowoczesnej formie.

Każdy z przedstawionych powyżej materiałów ma swoje zalety i ograniczenia. Warto wziąć je wszystkie pod uwagę, poszukując idealnego zestawu do naszego ogrodu. Wówczas odpoczynek będzie znacznie bardziej przyjemny i komfortowy.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *