Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego – jak je pielęgnować jesienią i zimą?

meble ogrodowe z tworzywa sztucznego california

Gdy chłodne i deszczowe dni zaczynają dominować w codziennej aurze, coraz mniej chętnie spędzamy czas w przydomowej strefie wypoczynku. Trudno się dziwić – brzydka pogoda i przejmujące zimno raczej nie wpływają pozytywnie na relaks.

Jesień to też czas porządków i przygotowania ogrodu do zimowego odpoczynku. Przycinamy gałęzie drzew i krzewów, ochraniamy najbardziej delikatne egzemplarze roślin, aby bezpiecznie przetrwały mrozy.

Podczas przygotowań do zimy powinniśmy również zadbać o nasze meble ogrodowe, zabawki dla dzieci i inne akcesoria, które znajdują się w przydomowej przestrzeni, jak choćby donice na kwiaty na tarasie. Jeśli posiadamy wyposażenie ogrodowe z naturalnych surowców, sprawa jest jasna – należy je bezwzględnie schować w suchym i przewiewnym miejscu, aby mogło nam posłużyć w kolejnych sezonach.

A co zrobić, jeśli posiadamy meble z tworzywa sztucznego? Czy one również wymagają specjalnych zabiegów, aby przetrwać jesienną pluchę i zimowe śniegi? Jeśli chcecie wiedzieć, jak zabezpieczyć meble ogrodowe z plastiku, np. stoliki, fotele i leżaki, zapraszamy do lektury.

Tworzywo sztuczne – meble ogrodowe odporne na wszystko?

Współczesne meble z tworzyw sztucznych są zdecydowanie bardziej atrakcyjne i chętniej wybierane przez klientów niż ich odpowiedniki sprzed kilku lat. Wszystko to za sprawą polipropylenu, czyli niezmiernie wytrzymałej odmiany tworzywa sztucznego, która sprawia, że ogrodowe wyposażenie może przetrwać lata w niezmienionej formie, nawet jeśli jest eksponowane przez cały rok na działanie wilgoci, zmiennych temperatur oraz promieniowania UV. Nie pęka, nie odbarwia się, a jego powierzchnie nie jest podatna na zarysowania.

Oprócz olbrzymiej wytrzymałości, meble z tworzyw sztucznych są także proste w utrzymaniu czystości oraz przechowywaniu. Do ich oczyszczenia zazwyczaj wystarcza tylko szmatka i ciepła woda z odrobina detergentu. Materiał szybko wysycha, nie wchłania wody, dzięki czemu meble ogrodowe są gotowe do ponownego użytku raptem kilka minut po umyciu.

Ze względu na świetne parametry, tworzywo zaczęło być powszechnie wykorzystywane jako materiał na wysokiej klasy meble ogrodowe z plastiku, huśtawki ogrodowe, a nawet zabawki ogrodowe dla dzieci. Produkty tego typu spełniają restrykcyjne normy trwałości oraz bezpieczeństwa, dlatego mogą być bez przeszkód używane nawet przez najmłodszych użytkowników.

Aby zestawy mebli ogrodowych (fotele, krzesła, stoliki, leżaki itp.) były w pełni spójne i kompletne, coraz częściej możemy dobrać do nich szafy ogrodowe, a także donice i zestawy skrzynek, które pozwalają stworzyć elegancką, spójną i maksymalnie praktyczną przestrzeń wypoczynkową.

Jak zabezpieczać zestawy mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych?

Jak zabezpieczać zestawy mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych

Aby meble ogrodowe z technorattanu lub polipropylenu mogły służyć nam jak najdłużej, warto przestrzegać kilku prostych zasad przygotowania ich do sezonu zimowego. Co zrobić, żeby odpowiednio je zabezpieczyć?

Na początek trzeba dokładnie obejrzeć meble i oczyścić ich powierzchnię z wszelkich zabrudzeń. Wystarcza do tego ciepła woda i odrobina detergentu. Jeśli pozostawiamy je na zewnątrz na zimę, wówczas gdy wyschną warto szczelnie zakryć je pokrowcami na meble ogrodowe, które są wodoodporne i pomogą uchronić wyposażenie, gdy nie będziemy z niego korzystać przez kilka miesięcy.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najbardziej odporne materiały, mają swoje granice wytrzymałości. Jeśli zima jest niezmiernie mroźna, a temperatury regularnie spadają poniżej -15 stopni Celsjusza, gdy tylko mamy taką możliwość, dobrze jest schować nawet meble z tworzyw sztucznych, w tym wszystkie stoliki, fotele i leżaki. Dlaczego? Bardzo niskie temperatury potrafią bowiem być przyczyną powstania mikro uszkodzeń, które z czasem zaczną wpływać na komfort eksploatacji zestawów wypoczynkowych.

Poduszki – dodatkowa wygoda poza sezonem

Jeśli nasze meble z tworzyw sztucznych są wyposażone w dodatkowe poduchy na siedziskach lub ozdobne poduszeczki, należy je bezwzględnie zabezpieczyć i schować na okres jesienno-zimowy. Nawet jeśli poduszki ogrodowe są wykonane z tworzyw syntetycznych (wypełnienie z pianki PUR, a poszewki z poliestru), to długofalowe narażanie ich na szkodliwe działanie wilgoci, może być powodem powstawania zalążków szkodliwych grzybów i pleśni, które niekorzystnie wpływają na ludzkie zdrowie.

Poduszki na meble ogrodowe można zmagazynować w domu lub garażu. Coraz częściej do przechowywania akcesoriów wykorzystuje się też wytrzymałe i pojemne szafy oraz skrzynie ogrodowe, idealnie zabezpieczające poduszki i inne przedmioty, które są zawsze pod ręką, jeśli akuratnie chcielibyśmy z nich skorzystać, nawet poza właściwym sezonem.

Przed schowaniem na okres jesienno-zimowy, warto poduszki i poszewki wyprać, dokładnie wysuszyć, a następnie zawinąć w dodatkową warstwę ochronną, żeby bezpiecznie i bez obaw o choćby najmniejsze uszkodzenia, przetrwały nadchodzące deszcze i mrozy.

Przygotowanie do sezonu jesienno-zimowego w ogrodzie

Z każdym chłodnym dniem ogród powoli pustoszeje. Odpowiednie zabezpieczenie mebli ogrodowych to podstawa działań porządkowych w przydomowej przestrzeni, jeśli chcemy, aby poszczególne elementy wyposażenia posłużyły nam przez naprawdę długie lata.

Warto je dokładnie oczyścić i okryć przed działaniem deszczu i mrozów. Wówczas zyskujemy szansę, że za kilka miesięcy nasze meble ogrodowe będą wciąż w idealnym stanie, a my będziemy mogli bez przeszkód znów cieszyć się wypoczynkiem w promieniach, ciepłego słońca. Ogród wróci do życia na wiosnę. Teraz nadszedł czas na zimowy sen.


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *