Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Jak zaaranżować ogród na zimę?

Jak zaaranżować ogród na zimę?

Okres zimowy bywa dość trudny dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, w przyjemnej przestrzeni ogrodowej. Jest chłodno i nieprzyjemnie, trudno więc rozkoszować się rekreacją na zewnątrz w takich okolicznościach przyrody.

Niesprzyjająca aura nie sprawia jednak, że ogród nie może wyglądać naprawdę pięknie. Trzeba tylko o niego odpowiednio zadbać. Co zrobić i jak zaaranżować ogród na zimę, żeby prezentował się przyjemnie dla oka oraz pozwalał na szybkie i bezproblemowe przygotowanie go do sezonu wiosennego, gdy słońce zacznie ponownie przygrzewać? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Wiecznie zielone oblicze ogrodu

Choć pogoda w naszym klimacie nie rozpieszcza nas przez wszystkie miesiące roku równomiernie, to wciąż przy odrobinie chęci można zbudować ogród, który będzie stylowo i ciekawie prezentował się także podczas jesienno-zimowej szarugi.

Całość aranżacji należy oczywiście dokładnie przemyśleć, aby zachować umiar oraz właściwe proporcje pomiędzy ilością drzewek liściastych i bylin, które tracą liście na zimę, a okazami zdobiącymi przestrzeń również w okresie mrozów.

Jeśli pragniemy cieszyć się ogrodem o każdej porze roku, warto wprowadzić do niego drzewka iglaste oraz bluszcze, które nie tracą liści i cieszą oko przez cały rok. Świetnie sprawdzają się także okazy owocujące, o jagodach pozostających długo na krzewach, jak na przykład ognik czerwony lub różne odmiany irgi. Oprócz nich ogrodnicy rekomendują stosowanie roślin o atrakcyjnych wizualnie pędach. Może to być na przykład dereń biały (intensywnie czerwone gałązki) lub dereń rozłogowy (pędy w odcieniu żółtym). Pozwala to stworzyć ciekawe aranżacje, nie pozbawione tak cennego w okresie zimowym koloru.

Prace ogrodowe do wykonania późną jesienią – jak właściwie zabezpieczyć ogród? Kilka praktycznych porad

O ile pewna strefa roślinna ogrodu może cieszyć oczy również w zimie, to inne części przestrzeni wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby mogły bezpiecznie przetrwać do wiosny. Warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko szczególnie delikatnych roślin, które należy bezwzględnie okryć. Ochrony wymagają także elementy wyposażenia ogrodowego, a w szczególności meble ogrodowe.

W zależności od rodzaju surowca, z którego wykonano konkretne wyposażenie, należy zadbać o nie w nieco inny sposób, opisany dokładnie przez producenta.

W przypadku produktów z surowców naturalnych, a zwłaszcza drewna, wikliny, rattanu i metalu, warto zadbać o zapewnienie im suchej przestrzeni do przechowywania o stałej temperaturze i dobrej cyrkulacji powietrza, w której mogłyby spokojnie poczekać na nowy sezon ogrodowy. Przed zmagazynowaniem ich warto dokładnie oczyścić powierzchnię mebli oraz w przypadku drewna lub metalu w razie potrzeby nałożyć nową warstwę środka pielęgnacyjno-konserwującego.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku mebli z tworzyw sztucznych (zwłaszcza z polipropylenu i technorattanu), które są odporne na działanie wilgoci i niskich temperatur. Wystarczy je tylko odczyścić z pomocą wilgotnej szmatki, a następnie okryć specjalym pokrowcem lub folią brezentową, chroniącymi powierzchnię mebli przed zabrudzeniem.

Odpowiednie przygotowanie mebli do sezonu zimowego pozwala ograniczyć wysiłki na wiosnę oraz zapewnia porządek w przestrzeni ogrodu nawet poza sezonem.

Przygotowanie ogrodu – sposób na ład i piękną przestrzeń

Ogród powinien być piękny i uporządkowany przez cały rok. Dzięki temu dobrze komponuje się z domowymi zabudowaniami, a także cieszy oko również gdy nadejdą pierwsze przymrozki. Warto posadzić ozdobne, wiecznie zielone krzewy oraz wielobarwne rośliny, które dodają nieco kolorytu do jesienno-zimowej szarości.

Równie ważne jest także odpowiednie przygotowanie przestrzeni zimowej do okresu mrozów. Przede wszystkim należy zadbać o meble, aby przetrwały bez uszczerbków do nowego sezonu. Dzięki temu już za kilka miesięcy będziemy mogli ponownie cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem w naszej ulubionej, przydomowej strefie relaksu.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *