Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Czy plastikowe zabawki ogrodowe są bezpieczne dla dzieci?

Składany domek Wonderful

Któż z nas nie pamięta czasów beztroskiego dzieciństwa. Jak to było fajnie spędzać czas na podwórku w gronie najlepszych przyjaciół. Każdy chwalił się, w czym był najlepszy i jaka gra sprawiała najwięcej frajdy. Zdecydowanie gry typu w chowanego, klasy, podwórkowe bierki, gra w gumę, w sklep oraz okręty (statki) zdobyły najwięcej punktów w naszym firmowym rankingu. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspomnień o kryjówkach, szałasach i wymarzonym domku na drzewie. Wiadomo, że każde dziecko lubi mieć kawałek własnej przestrzeni, w której będzie mogło trzymać swoje skarby i drobiazgi. Tam może ukryć się w cieniu i bawić się ulubionymi zabawkami w ciszy i skupieniu. Klasyczne zabawki drewniane czy tekstylne nadal cieszą się dużą popularnością. Jednak drewniane zabawki ogrodowe potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Co jakiś czas trzeba je odświeżyć, odmalować. Doskonałą alternatywą dla zabawek ogrodowych drewnianych są nowoczesne – plastikowe. Ale czy one są tak samo bezpieczne i trwałe?

Sprawdzone marki = gwarancja jakości

Dzięcięcy domek Magic Willa

Dla uproszenia skupimy się na domkach ogrodowych z tworzywa sztucznego. Na rynku jest ich mnóstwo, występują w dowolnych kolorach i kształtach. Dominują marki takie jak Keter, Smoby, Little Tikes. Często pierwsze skojarzenie to plastik+dziecko = nie może być bezpieczne. Czas położyć temu kres i trzymać się jednej kluczowej zasady: Należy wybierać produkty tylko sprawdzonych marek. To trochę tak jak z wyborem fotelika samochodowego dla maluszka. W każdym hipermarkecie dostaniemy taki fotelik i zapłacimy za niego kilkadziesiąt złotych. Ale czy będzie on bezpieczny? Czy ochroni on dziecko w razie wypadku? Szczerze – wątpię. I wcale tu nie chodzi o cenę tylko o renomę producenta.

Czym wyróżniają się plastikowe domki ogrodowe znanych producentów?

Keter Wonderful domek
  • Materiał, którego użyto przy produkcji, oraz sam proces technologiczny. Dziecko zazwyczaj bardzo intensywnie korzysta z takiego domku w ogrodzie, doskonali umiejętności fizyczne dlatego też musi on być w stanie znieść nawet największe obciążenia. Domki z mini placem zabaw ( zobacz Funtivity firmy Keter), wyposażone w drabinkę, zjeżdżalnię, tunel czy huśtawkę. Wszystkie krawędzie są bezpiecznie zaokrąglone, a tworzywo grube i wytrzymałe.
  • Opcja przymocowania domku do podłoża. Bardzo ważna cecha eliminująca możliwość przewrócenia się razem z domkiem podczas ogrodowych szaleństw.
  • Nasycona i magiczna kolorystyka i finezyjne kształty. Zostały tak zaprojektowane, by pobudzać wyobraźnię małych urwisów. Ustawiając tak bajkowy domek pod rozłożystym drzewem czy pośród wysokich krzewów, stworzysz prawdziwą tajemniczą kryjówkę. Kolorowe konstrukcje domków ogrodowych, fantazyjne kształty okienka i drzwi, zachęcają dzieci do kreatywnego myślenia, wymyślania nowych zabaw i modyfikowania już znanych. Przecież dziecięca wyobraźnia nie zna granic, wystarczy odpowiedni bodziec zachęcający do twórczej i energicznej zabawy. Nie tylko domki ogrodowe rozwijają dziecięcą kreatywność i kreują osobowość. Do tego świetnie nadają się również wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne. W tej roli znakomicie sprawdzają się stoliki edukacyjne z tworzyw sztucznych.
  • Lekkość i prosty sposób montażu – a w niektórych opcjach również możliwość łatwego złożenia. Wykorzystanie najwyższej jakości plastiku formowanego wtryskowo gwarantuje trwałość produktów na długie lata. A podczas wyjątkowo upalnych dni domek można łatwo przenieść w zacieniony zakątek ogrodu.
  • Domki plastikowe nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, nie trzeba ich malować bejcą, farbą ani czyścić chemicznie. Wszystko to wymagałoby od rodziców konieczność stosowania i szukania specjalistycznych środków. Tutaj wystarczy zwykła ścierka i szare mydło.

Certyfikaty jakości

Domek ze zjeżdżalnią Funtivity

No i najistotniejsza informacja – certyfikaty. Wszystkie produkty znanych marek są nimi oznakowane. Gdy już podejmujemy decyzję o zakupie domku „no name” sprawdźmy koniecznie czy posiada on (poza wyżej wymienionymi cechami) odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

  • certyfikaty CE, a właściwie zgodność z tzw. Dyrektywą zabawkową – Producent podpisując produkt znakiem CE deklaruje, że nie zagraża on zdrowiu i nie szkodzi środowisku. Wszystkie zabawki sprzedawane w Polsce MUSZĄ posiadać ten certyfikat. Należy jednak wykazać się ostrożnością kupując zabawki na popularnym obecnie Aliexpress, które mogą np. zawierać zakazany w produkcie zabawkarskim w Europie ołów lub jeden z 55 aromatów mogących powodować alergie u dziecka. (Roczny Raport RAPEX 2010 wskazuje, że 60% zabawek zgłaszanych jako niebezpieczne pochodziło z Chin.)
  • oznaczenie GS/TÜV – znak GS oznacza, że brak jest w zabawce subsatacji szkodliwych, a urządzenie elektryczne – jeśli są obecne, są w pełni niezawodne. Znak GS może być potwierdzony wyłącznie przez akredytowane laboratoria testujące np. TÜV.
  • EN 71-1 – norma europejska, która określa jak badać właściwości zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 14 miesiaca życia. Norma ta mówi także o wymogach dot. Pakowania, znakowania oraz o opracowaniu właściwej instrukcji obsługi.

Co robić?

Stolik edukacyjny do klocków

Podsumowując, co oznaczają te wszystkie dziwne znaki? Informują nas, zwykłych rodziców o tym, że zabawki, którymi bawią się nasze pociechy, są bezpieczne. Każdorazowo kupując nową zabawkę, należy zwracać uwagę na wszystkie oznakowania. A w przypadku wątpliwości dopytać sprzedawcę. Jest to bardzo ważne. Doskonale wiem, że zorganizowanie zabawy w ogrodzie dla pociechy to nie łada wezwanie, jednak gdy mamy sprawdzonych pomocników, to nie będzie skomplikowane i zajmie kilka chwil.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *