Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Zabezpieczenie mebli ogrodowych – co zrobić, żeby przetrwały do wiosny?

Zabezpieczenie mebli ogrodowych

Okres jesienny w ogrodzie potrafi być naprawdę piękny. Pojawiają się wielokolorowe kwiaty, liście na drzewach zmieniają barwy z zieleni na czerwień, żółcień lub pomarańcz.

Gdy jednak dni stają się coraz chłodniejsze, warto zabrać się do porządków w ogrodzie. Jednym z najważniejszych działań jest zabezpieczenie mebli ogrodowych.

Jak uchronić je przed zniszczeniami, wywołanymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (np. działaniem promieni UV lub wilgoci)? Co zrobić, gdy mamy meble z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych? Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym zabezpieczyć Wasze meble ogrodowe, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Pielęgnacja i ochrona mebli ogrodowych – od czego zależy?

Bez względu na to, czy mamy drewniane meble ogrodowe, konstrukcje metalowe lub z tworzyw sztucznych, są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż produkty wytwarzane na potrzeby domowych wnętrz. Zazwyczaj wyposażenie na taras lub do altany bez trudu znosi zmienne temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Łączy trwałość z wygodą i pięknym, dekoracyjnym wyglądem, bez względu na to, czy postawimy na drewniane meble ogrodowe czy fotele i stoliki z technorattanu.

Aby służyły nam przez długie lata w optymalnej kondycji, trzeba jednak o nie odpowiednio dbać, zgodnie ze wskazówkami dostarczonymi przez producenta.

Typ pielęgnacji i sposób na zabezpieczenie powierzchni mebli zazwyczaj zależy od rodzaju materiału, z którego je wykonano. Zupełnie inaczej wygląda bowiem przygotowanie do zimy wyposażenia drewnianego, krzeseł i stolików metalowych niż tych, wykonanych z tworzyw sztucznych.

Co zatem warto zrobić, żeby nasze meble przetrwały w świetnej kondycji do wiosny?

Oczyszczanie powierzchni wyposażenia ogrodowego – jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich, trzeba zacząć od tego, żeby dokładnie oczyścić wyposażenie do ogrodu i na taras. Po długim sezonie użytkowania jest to wręcz konieczne. Na powierzchni mebli ogrodowych na pewno uzbierał się bowiem kurz, brud, a w zagłębienia najpewniej powpadały liście i gałązki spadające z drzew i krzewów.

Czym myć meble ogrodowe? Najczęściej wystarczy wykorzystać miękką szmatkę, odrobinę delikatnego detergentu i wodę. Metoda ta sprawdza się przy wszystkich typach wyposażenia do ogrodu. Gdy czyścimy drewniane meble trzeba wykazać się wielką ostrożnością. Nie wolno bowiem dopuścić do nasiąknięcia drewna, gdyż może to doprowadzić do całkowitego uszkodzenia krzeseł i stolików.

Oprócz tego, że oczyścimy powierzchnię mebli, trzeba także zadbać o poduszki na siedziska i ozdobne poduszeczki. Najlepiej zainwestować w modele z wymiennymi poszewkami. Jeżeli dysponujemy właśnie takimi produktami, zdejmujemy zabrudzone, przykurzone osłonki i wrzucamy je do pralki. W innym przypadku należy delikatnie oczyścić powierzchnię poduszki wodą z detergentem, używając do tego miękką szczoteczkę. Cały czas trzeba jednak uważać na to, żeby nadmiar wody nie dostał się do środka. Może to bowiem prowadzić do rozwinięcia się we wnętrzu pleśni.

Kontrola uszkodzeń – w jakiej kondycji są Twoje meble ogrodowe?

Gdy meble są już czyste, można bez trudu sprawdzić ich ogólną kondycję. Zwróćmy uwagę na stan wszystkich elementów, a zwłaszcza połączeń ruchomych w przypadku mebli składanych.

Sprawdźmy, czy nie pojawiły się żadne uszkodzenia lub zarysowania. Ma to szczególne znaczenie, gdy posiadamy metalowe lub drewniane meble ogrodowe, przy których trzeba dokładnie zeszlifować papierem ściernym wszystkie pęknięcia i ubytki, żeby przygotować je do późniejszego zabezpieczenia.

Konserwacja – jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Meble drewniane i metalowe wymagają pokrycia ich warstwą zabezpieczającą, dostosowaną do rodzaju materiału. W przypadku metalu są to lakiery. Drewno można natomiast pokryć lakierami lub impregnatami na bazie wosków. Służą one między innymi do ochrony przed wilgocią oraz działaniem promieni UV.

Środki ochronne nakłada się na wyszlifowaną papierem ściernym powierzchnię w kilku warstwach, pamiętając o tym, żeby kłaść kolejną warstwę dopiero wtedy, gdy wcześniejsza wyschnie.

Po tak przeprowadzonej konserwacji drewnianych mebli ogrodowych, stoliki, krzesła i fotele zostawia się do całkowitego wyschnięcia.

Czym zabezpieczyć meble ogrodowe? Składowanie wyposażenia na zimę

Wyposażenie drewniane, rattanowe lub metalowe powinno się składować w suchym pomieszczeniu, o stałej temperaturze i dobrej cyrkulacji powietrza.

Warto je przykryć pokrowcami na meble, pamiętając jednak o tym, żeby zbyt szczelnie nie zawijać konstrukcji z drewna. Dlaczego? Materiał ten wymaga dobrej cyrkulacji powietrza. W innym razie może dojść do pojawienia się pleśni, która nieodwracalnie zniszczy ogrodowe wyposażenie.

A co z meblami z tworzyw sztucznych? Tego typu trwałe konstrukcje bez trudu przetrwają zimę na tarasie lub w ogrodzie. Wystarczy tylko je zabezpieczyć przed zabrudzeniem, na przykład nakładając na nie pokrowce na meble ogrodowe.

Dbanie o meble ogrodowe – sposób na wygodne i piękne wyposażenie

Odpowiednie zabezpieczenie mebli ogrodowych przed nadejściem zimy powinno wejść nam w nawyk. Jak widać nie zajmuje to bardzo dużo czasu, a wykonanie wszystkich, opisanych powyżej działań znacząco skraca czas przygotowania na wiosnę. W ten sposób zmniejszamy również ryzyko trwałego uszkodzenia wyposażenia.

Przecież meble do ogrodu kupujemy zazwyczaj na dłuższy czas, a nie tylko na jeden sezon. Dbajmy zatem o nie, żeby posłużyły nam w optymalnej formie przez długie lata.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *