Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Wielkanoc w ogrodzie – idealne miejsce do świętowania z bliskimi

Wielkanoc w ogrodzie - idealne miejsce do świętowania z bliskimi

Tegoroczna Wielkanoc będzie nieco inna niż wszystkie dotychczasowe. Przez epidemię koronawirusa większość z nas pozostanie bowiem w domach. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zadbać o stworzenie świątecznego nastroju w naszych czterech ścianach oraz przydomowych ogrodach.

Przestrzeń wokół domu jest bowiem idealnym miejscem do tego, żeby spędzić ten wyjątkowy czas z najbliższą rodziną – na wspólnych posiłkach, odpoczynku oraz długich rozmowach. Wielkanoc w ogrodzie może być naprawdę przyjemna.

Dla zbudowania odpowiedniego otoczenia nie potrzeba naprawdę wiele – przydadzą się wygodne meble wypoczynkowe, wiosenne kwiaty i rośliny zielne (forsycje, sasanki, tulipany, a także oczywiście obowiązkowa rzeżucha), kojarzące się ze Świętami wielkanocnymi, oraz rozmaite dekoracje, które można kupić lub wykonać własnoręcznie w ramach domowego DIY.

Meble do ogrodu – wiosna to czas na relaks i Wielkanoc w ogrodzie

Wiosna powoli zagląda już do naszych ogrodów. Zrobiło się przyjemnie ciepło, więc nic nie stoi już na przeszkodzie, aby przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu.

Jeśli posiadamy meble ogrodowe drewniane, z rattanu lub metalu, należy je wyciągnąć z bezpiecznego schowka, w którym zimowały, oczyścić i zaimpregnować. Wyposażenie z tworzyw sztucznych lub meble z egzotycznych gatunków drewna, które pozostają na zewnątrz przez cały rok, wystarczy często tylko wyjąć spod pokrowców i ewentualnie oczyścić, jeśli zdążyły się zabłocić lub zakurzyć.

Nie zapominajmy o poduszkach – gwarantują wygodę siedzenia, a także potrafią dekorować, zwłaszcza gdy postawimy na niewielkie, ozdobne poduszeczki. Z ich pomocą można nawiązać do kolorystyki oraz wzorów wszystkich świątecznych dekoracji.

Strefa rekreacyjna w ogrodzie na Wielkanoc przydaje się do odpoczynku i regeneracji sił. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może stać się nawet centrum celebracyjnym, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zjeść przy ogrodowym stole śniadanie wielkanocne, w pięknych okolicznościach przyrody, budzącej się do życia.

Rośliny do ogrodu, które muszą pojawić się na Wielkanoc

Święta wielkanocne to także czas, który mocno kojarzy się z powrotem do życia natury wokół nas. Pojawiają się wówczas pierwsze wiosenne kwiaty, rośliny puszczają pąki. Robi się zielono, a ptaki zaczynają swe koncerty. Dlatego tak przyjemnie jest wówczas spędzać czas w ogrodzie.

Ze świętem kojarzy się spora ilość wczesnowiosennych roślin, które warto wykorzystać do dekoracji stołu lub też zadbać o to, żeby pojawiły się w przestrzeni ogrodu jako żywa ozdoba.

Do standardowych i najpopularniejszych okazów zalicza się oczywiście krzewy forsycji oraz bazie, które tak bardzo cieszą oczy, spragnione kolorów po długich miesiącach szaro-burej zimy.

Oprócz nich Wielkanoc w ogrodzie powinna stawiać na inne okazy przydomowej flory. Święta wielkanocne nie mogą się bowiem obyć bez bukszpanu, który jest mocno związany z tradycją, symbolizując nieśmiertelność jako roślina wiecznie zielona. Pojawia się na wielkanocnych stołach, trafia do koszyczków ze święconką.

Ciekawym przykładem bywa także atrakcyjna roślina coraz chętniej uprawiana w ogrodach, czyli rącznik pospolity. W tradycji chrześcijańskiej jest uznawany za krzew Jonasza, czyli ocalonego proroka, który otrzymał drugą szansę.

tulipany na wielkanoc do ogrodu

Można oczywiście wykorzystać do dekorowania i budowania nastroju rozmaite rośliny, a zwłaszcza wiosenne kwiaty, które pięknie ozdobią świąteczne stoły, wprowadzając na nich sporo koloru. Idealnie nadają się do tego tulipany, stokrotki oraz oczywiście symboliczne i piękne lilie.

Wielkanoc w ogrodzie – czas na wyciszenie i spokojny relaks

Choć tegoroczna Wielkanoc zapowiada się inaczej niż wielu z nas oczekiwało, wcale nie musi być nieprzyjemna. Zwłaszcza jeśli zadbamy o to, żeby stworzyć przyjemne i piękne otoczenie do spędzenia jej z najbliższymi.

Ogród idealnie się do tego nadaje. W kwietniu pojawiają się w nim już pierwsze oznaki zieleni oraz wiosenne kwiaty, robi się coraz cieplej. Bez przeszkód można zatem przenieść choć część świątecznych celebracji na taras lub do strefy wypoczynku w ogrodzie. Przygotujmy meble, wyposażmy je w wygodne i piękne poduszki, dając sobie przestrzeń do relaksu i odpoczynku z najbliższymi. Zadbajmy także o dekorację, w której na przykład pojawią się wielobarwne, wiosenne kwiaty.

Jeśli w rodzinie macie skore do zabaw dzieci, może warto sięgnąć po wielkanocne tradycje z krajów anglosaskich. Na przykład w Wielkiej Brytanii Wielkanoc w ogrodzie to wręcz kluczowy element świętowania. Ukrywa się wtedy wśród roślin czekoladowe jajka lub inne łakocie, których później poszukują mali lub duzi odkrywcy.

Może się okazać, że tych kilka dni spędzonych w ogrodzie przyniesie Wam wiele radości i przyjemnego, rodzinnych chwil, na które zazwyczaj nie ma czasu w świątecznej krzątaninie. Tego uśmiechu i chwil szczęścia Wam właśnie życzymy.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *