Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Segregacja śmieci w ogrodzie – jak dbać o czystość i środowisko w domowym zaciszu?

Segregacja śmieci w ogrodzie – jak dbać o czystość i środowisko w domowym zaciszu?

Coraz więcej miejsca w publicznej dyskusji poświęca się ekologii. Przywódcy państw, naukowcy i stowarzyszenia, dbające o naszą planetę, biją na alarm, że ilość produkowanych przez ludzkość śmieci rośnie w tempie lawinowym. Za największego producenta i importera odpadów uznaje się Chiny. Badania szacunkowe podają, że w 2025 roku w tym kraju znajdzie się ponad 17,8 milionów ton plastikowych odpadów. Ich ilość jest naprawdę zatrważająca.

Problem dotyczy jednak wszystkich państw, a tak naprawdę każdego z nas. Z tego powodu, rządy krajów europejskich uchwalają obecnie nowe procedury prawne, które mają na celu ograniczenie produkcji i usprawnienie gospodarowania odpadami, aby w jak największym stopniu zwiększyć przetwórstwo poszczególnych surowców wtórnych.

Na przykład, już za niecałe dwa lata w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać zakaz używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, na przykład plastikowych słomek do napojów, talerzyków i sztućców. Na ich miejsce proponuje się szereg akcesoriów z papieru, a nawet prasowanych otrębów.

Gospodarowanie odpadami w domu – nowe zasady segregowania śmieci

Dbanie o środowisko to jednak nie tylko dyrektywy unijne i działania globalne. Tak naprawdę, każdy z nas może poprawić sytuację, poprzez właściwą segregację odpadów.

Mają w tym pomóc nowe przepisy obowiązujące w poszczególnych miastach, dotyczące gospodarowania domowymi śmieciami.

Dotychczasowy podział na suche-przetwarzalne i mokre odpady został zdecydowanie rozbudowany. Obecnie, do oddzielnych worków lub pojemników powinniśmy wyrzucać:

  • tworzywa sztuczne i metal, na przykład: opakowania po produktach spożywczych, chemii domowej oraz pojemniki styropianowe,
  • szkło, czyli butelki i słoiki,
  • papier i tekturę, które są suche i czyste,
  • odpady bio, czyli obierki z warzyw, resztki jedzenia, bez mięsa i kości itp.
  • odpady zmieszane, wśród których znajdują się zabrudzone opakowania po produktach spożywczych (np. tłuste kartony po pizzy), ręczniki papierowe, chusteczki, pieluchy, rozbite elementy zastawy stołowej (w tym szklanki, filiżanki, talerze), kości, mięso itp.

W pierwszej chwili, wydawać by się mogło, że nowe zasady segregacji są skomplikowane i niezmiernie pracochłonne – nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wystarczy nieco cierpliwości oraz chęci, żeby szybko przyzwyczaić się do wyrzucania śmieci w odpowiednie miejsce.

Jakie są zalety takiego działania? Przede wszystkim, wydzielamy śmieci, które następnie poddaje się recyklingowi i wykorzystuje ponownie. Zmniejszamy zatem znacząco ilość odpadów zbieranych na wysypiskach.

Niby można by powiedzieć, że jedno gospodarstwo domowe nie zmieni globalnej sytuacji. Jednak czy na pewno tak jest?

Departament gospodarki odpadami przy Ministerstwie Środowiska opublikował dane, z których dobitnie wynika, że przeciętny Polak produkuje rocznie ponad 300 kilogramów śmieci, a ich ilość rośnie z roku na rok. Czy zatem nadal możemy przymykać oczy i twierdzić, że nie mamy wpływu na sytuację ekologiczną na świecie?

Sposób na ułatwienie segregacji odpadów w domach – szafki Split Basic i Split Premium

Szafa do segregowania odpadów Split Premium

Segregowanie odpadów w ogrodzie lub w domu wcale nie musi być drogą przez mękę. Wystarczy tylko znaleźć praktyczne rozwiązania, które ułatwiają wyrobienie odpowiednich, proekologicznych nawyków. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie szafek Split Basic lub Premium, dostępnych w naszej ofercie. Dlaczego są one tak wyjątkowe?

Przede wszystkim, pozwalają na zamocowanie dwóch worków do pojemności 110 litrów każdy, dzięki czemu z łatwością rozdzielamy odpady, pojawiające się w naszych domach. Każdy z pojemników ma formę estetycznej szafki, którą bez trudu ustawiamy we wnętrzu domu lub w przestrzeni ogrodowej, bez szkody wizualnej dla otoczenia.

Oba produkty są wykonane z wysokiej jakości polipropylenu, odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych, jak wilgoć i promieniowanie UV, dzięki czemu można je bezpiecznie przechowywać na zewnątrz przez cały rok. Co równie ważne, szafy są szczelne i nie pozwalają na rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu.

Olbrzymią zaletą polipropylenu jest także łatwość w utrzymaniu czystości szafek – wystarczy tylko ciepła woda z odrobiną detergentu i szmatka. Nie zapominajmy, że jest to tworzywo sztuczne, które w całości poddaje się recyklingowi, dzięki czemu dodatkowo chronimy środowisko naturalne.

Konstrukcja szafki pozwala na łatwe i praktyczne użytkowanie. Zarówno w wersji Split Basic, jak i Premium z przodu umieszczono wygodne drzwiczki z uchwytami, dzięki którym z łatwością wyjmujemy worki ze śmieciami, a także dbamy o czystość wyposażenia na zewnątrz i w środku.

Segregacja śmieci a estetyka ogrodów

Odpowiednie szafki lub pojemniki do segregacji śmieci pozwalają na zachowanie porządku w pobliżu domu. Ich nowoczesny, estetyczny wygląd wpisuje się w przydomową aranżację. Bez przeszkód można je ustawić obok szaf narzędziowych lub skrzyń i kufrów na ogrodowe poduszki.

Produkty z serii Split to szansa na zapewnienie porządku i rozdzielanie odpadów. Szafy są estetyczne, praktyczne i bardzo funkcjonalne. A czy Wy macie już swój sprawdzony i wygodny sposób na skuteczne segregowanie śmieci w swoich domach?

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *