Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Przechowywanie mebli po sezonie – ogród jesienną porą

Meble balkonowe Rosario

Powoli żegnamy się ze słonecznym okresem letnim, gdy z największą radością spędzaliśmy każdą wolną chwilę w ogrodzie. Chłodne i wilgotne wieczory mniej przekonują do pozostawiania na zewnątrz przez długie godziny. Z wolna balkon i taras pustoszeją.

O ile jeszcze teraz korzystamy z ostatnich promieni słońca i ciepła, to w ciągu kilku najbliższych tygodniu będziemy zmuszeni do definitywnego zrezygnowania z wypoczynku w plenerze. Cóż zrobić – takie są prawa natury.

Zazwyczaj pamiętamy o właściwym przygotowaniu ogrodowych roślin do okresu zimowego odpoczynku. Podobnych zabiegów wymagają także meble wypoczynkowe – drewniane, metalowe i z tworzyw sztucznych, które znajdują się w naszej strefie relaksu.

Aby optymalnie przygotować się do zimy, warto wykorzystać praktyczne porady, o czym pamiętać, żeby wyposażenie ogrodu przetrwało bezpiecznie do kolejnego sezonu, bez względu na to, czy posiadamy meble z drewna, metalu czy technorattanu.

Jesienne porządki czas zacząć! Przechowywanie wyposażenia ogrodowego w zimie

Bez względu na to, czy mamy w planach przechowywanie mebli ogrodowych na zewnątrz przez cały rok, czy też przygotowaliśmy dla nich miejsce na zimę, bezwzględnie pierwszym krokiem podczas przygotowań jest umycie całego wyposażenia.

Po całym sezonie meble ogrodowe lub na taras na pewno zdążyły się zakurzyć oraz zebrać rozmaite zanieczyszczenia, nawet pomimo regularnego czyszczenia ich w trakcie użytkowania. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, należy zastosować inną technikę czyszczenia.

Czyszczenie mebli z tworzywa sztucznego – z technorattanu i polipropylenu

Najmniej problemów sprawiają ogrodowe meble z tworzyw sztucznych – polipropylenu i technorattanu. Są obecnie chyba najpopularniejszym rozwiązaniem na taras, balkon lub do małych i dużych ogródków. Zazwyczaj, do ich dokładnego oczyszczenia wystarczy ciepła woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń.

Pamiętajmy, żeby do odświeżania wyposażenia z technorattanu lub polipropylenu nie stosować popularnych płynów czyszczących. Zawarte w nich cząsteczki ścierne mogą bowiem łatwo porysować powierzchnię mebli. Z tego samego powodu nie używa się do mycia twardych szczotek ani ostrych gąbek. Najlepsza jest miękka szmatka, która pozwala na sprawne usuwanie wszystkich zabrudzeń, bez naruszania powierzchni materiału.

Czyszczenie mebli drewnianych do ogrodu

Czyszczenie mebli drewnianych do ogrodu

Ogrodowe meble drewniane trzeba dokładnie umyć letnią wodą z płynem do czyszczenia drewna, który pozwala na sprawne usunięcie zabrudzeń oraz chroni przed wnikaniem wody w głąb materiału.

Jeśli posiadamy wyposażenie drewniane, wykonane z nielakierowanego surowca, wówczas trzeba koniecznie pokryć je warstwą specjalistycznego impregnatu lub oleju lnianego, które zabezpieczą na czas zimowego magazynowania.

W przypadku mebli ogrodowych lakierowanych, obejrzyjmy dokładnie całą powierzchnię, czy nie pojawiły się na niej pęknięcia lub inne uszkodzenia. Jeśli je zauważymy, niezbędne będzie pokrycie wyposażenia nową warstwą lakieru.

Jak to zrobić? Należy zacząć od zeszlifowania uszkodzonej powierzchni tak, żeby usunąć stary i zniszczony lakier oraz spłycić wszelkie wgłębienia i nierówności. Po tym zabiegu meble ponownie myjemy i suszymy.

Przed położeniem lakieru można pomyśleć o zastosowaniu specjalnego impregnatu, który tworzy dodatkową barierę ochronną przed wilgocią i szkodnikami.

Dokładnie wymieszany lakier nakłada się cienkimi warstwami. Pamiętajmy, że optymalna temperatura do przeprowadzenia tego zabiegu to 15-25 stopni Celsjusza.

Czyszczenie mebli rattanowych lub wiklinowych

Meble ogrodowe z rattanu i wikliny ponownie zyskują na popularności, nie tylko w aranżacjach historyzujących. Aby zapewnić im piękny wygląd na długie lata, po sezonie należy koniecznie je umyć, używając wilgotnej ściereczki, namoczonej w roztworze wody i octu – na jeden litr wody potrzebujemy 1 łyżkę octu.

W przypadku lakierowanej wikliny, analogicznie jak przy meblach drewnianych należy dokładnie sprawdzić powierzchnię i w razie potrzeby nałożyć nową warstwę ochronną.

Czyszczenie mebli metalowych

O ile wyposażenie aluminiowe, oprócz przetarcia wilgotną szmatką z detergentem, nie wymaga nadmiernej uwagi, to meble żeliwne warto przeczyścić drucianą szczotką, a raz na jakiś czas polakierować. Dzięki temu, będą nam długo służyć w dobrej formie.

Ogród w zimowym śnie. Przechowywanie wyposażenia w czasie mrozów

Kiedy już przygotujemy we właściwy sposób meble, należy znaleźć miejsca, w których spokojnie przezimują do rozpoczęcia nowego sezonu.

Plandeka na meble ogrodowe drewniane

Meble drewniane, metalowe i z rattanu powinno się schować w suchej przestrzeni, o stałej temperaturze. Zazwyczaj jest to garaż lub piwnica. Warto przykryć je czymś, aby nie pokryły się przez długie miesiące warstwą kurzu. Pamiętajmy, że produkty z drewna muszą znajdować się w przestrzeni przewiewnej, aby nie zaczęły pleśnieć.

Jeśli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, świetnym rozwiązaniem są meble sztaplowane, które znacząco zmniejszają miejsce potrzebne do schowania ich na czas zimy.

Meble z tworzyw sztucznych (polipropylenu i technorattanu) również można schować, jednakże im zimowe przymrozki i wilgoć w ogrodzie nie szkodzą. Często zatem wystarcza zakupić dopasowane pokrowce na meble, które zabezpieczą je przed zabrudzeniem i dostępem wilgoci. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór produktów do przykrywania krzeseł, stolików oraz sof i foteli. Dzięki temu, chronimy ogrodowe wyposażenie przed niesprzyjającą aurą i zabrudzeniami.

Wszystkie pokrowce wykonuje się z tkaniny polipropylenowej, która jest w pełni wodoodporna. Dlatego też z powodzeniem nadaje się do okrywania także innych rodzajów mebli (drewnianych metalowych itp.), jeśli nie dysponujemy odpowiednim miejscem magazynowym. Pokrowce i plandeki zabezpieczają nie tylko same meble, ale także poduszki, które się na nich znajdują.

Pierwsze wiosenne jaskółki – odświeżanie mebli ogrodowych przed sezonem

Bez obaw, zima kiedyś dobiegnie końca i za kilka miesięcy będziemy mogli znów odkryć lub wyciągnąć z bezpiecznego miejsca nasze ogrodowe wyposażenie. Co trzeba wówczas zrobić, żeby posłużyło nam w ogrodzie w kolejnym sezonie? Przede wszystkim, dokładnie sprawdźmy, czy podczas zimowej przerwy w użytkowaniu nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń.

Następnie, oczyśćmy meble, zarówno drewniane, jak i z technorattanu. Nawet pomimo szczelnego okrycia mogły się one bowiem zakurzyć w ciągu tych kilku miesięcy.

Później musimy już tylko ponownie wstawić je do ogrodu lub na taras i cieszyć się przyjemnością spędzania czasu w naszych strefach relaksu.

Podsumowując, co zrobić, żeby ogród i jego wyposażenie przetrwało zimę? Wyczyśćmy i przygotujmy meble na kilka, mroźnych miesięcy, a gdy powróci ciepło i słoneczna pogoda, znów będziemy mogli wrócić do ogrodów i na taras. A teraz – byle do wiosny!

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *