Kategorie blogów
Szukaj w blogu
Popularne posty





Utrzymanie pięknego trawnika wymaga sporo pracy, którą warto wykonywać regularnie. Wówczas uzyskuje się najlepsze rezultaty, czyli równą i zieloną powierzchnię rekreacyjno-reprezentacyjną w pobliżu domu. Część prac należy zrealizować również po zakończeniu sezonu ogrodowego, jeszcze przed rozpoczęciem zimy.
Jak zadbać o trawnik jesienią, by na wiosnę prezentował się pięknie? Kilka wskazówek przedstawimy w dzisiejszym tekście.
Pielęgnacja trawnika to proces, który tak naprawdę nigdy się nie kończy. Niemal o każdej porze jest coś, co trzeba zrobić, by odpowiednio zadbać o zielone powierzchnie w ogrodzie i na podwórku – zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią.
Jako że zima zbliża się wielkimi krokami, dziś skupimy się głównie na tym, jak przygotować trawnik do zimy. Nie powinno się tego lekceważyć, gdyż przynosi wiele korzyści dla pięknego ogrodu.
Co można zyskać? Przede wszystkim jesienne zabiegi pielęgnacyjne pozwalają oczyścić trawnik z liści, resztek trawy czy innych odpadków roślinnych zalegających na jego powierzchni. To także sposób na poprawę jakości gleby oraz zabezpieczenie trawy przed rozmaitymi chorobami (tak na przykład chroni się przed rozwojem pleśni śniegowej). W końcu zabiegi na trawnik w porze jesiennej pomagają lepiej zabezpieczyć go przed mrozem, by prezentował się pięknie wraz z nastaniem kolejnej wiosny.
Jesienna pielęgnacja trawnika może nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga od nas jednak pewnych kroków oraz zastosowania odpowiednich narzędzi, które bez trudu da się przechowywać jednak w pobliżu domu, stosując skrzynie ogrodowe lub domki narzędziowe.
Co trzeba zrobić, by odpowiednio zadbać o trawnik? Kluczowe będzie:
Warto wykonać poszczególne zadania w odpowiednich momentach, by mieć pewność, że trawnik utrzyma nienaganny wygląd również w kolejnym sezonie.
Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest grabienie opadłych liści, aby przygotować trawnik do zimy. Zdecydowanie jest to jedno z ważnych zadań stojących przed właścicielami ogrodów jesienną porą. Dlaczego?
Pozostawienie grubej warstwy liści na trawie prowadzi do odcięcia źdźbeł i korzeni trawy od światła. Co więcej, wilgotne liście podnoszą poziom wilgoci gleby, co może prowadzić do przyspieszonego rozwoju chorób grzybowych, a w efekcie do zniszczenia trawnika.
Jak usuwać liście z powierzchni trawnika? Najlepiej zastosować do tego miotłograbie, które posiadają szeroko rozstawione zęby, co ułatwia skuteczne i szybkie usuwanie liści czy innych pozostałości roślinny. Tak przygotowany trawnik jest gotowy do przeprowadzenia dalszych działań pielęgnacyjnych.
Chwasty to zmora każdego ogrodnika i miłośnika pięknych trawników. Aby na wiosnę nie znaleźć ich rozsianych po całym trawniku, warto zadbać o odchwaszczenie jeszcze jesienią. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozsiania niechcianych roślin, a trawnik będzie mógł swobodnie i intensywnie rosnąć.
Nawet gdy temperatura spada, trzeba wykonywać jesienne koszenie trawnika. Jest ono potrzebne najczęściej dwa, trzy razy w tym czasie. Trzeba zadbać o to, by ostatnie wypadło pod koniec października lub na początku listopada. Na termin wpływają oczywiście warunki pogodowe.
Należy zadbać o to, by trawa miała odpowiednią wysokość po koszeniu. Jeśli bowiem zostawimy zbyt krótko skoszoną trawę, naraża się trawnik na ryzyko przemarzania traw. Z kolej zbyt długie źdźbła mogą powodować gnicie trawy. Jaka zatem jest idealna wysokość? 4-5 centymetrów w zupełności wystarczą. Skoszoną trawę najlepiej spożytkować na kompost.
Wertykulacja trawnika polega na mechanicznym usunięciu martwych resztek trawy, chwastów i innych odpadków organicznych. Służy ona też do rozluźnienia powierzchni murawy. Stosuje się do tego ręczne grabie lub mechaniczne wertykulatory, które ułatwiają procedurę i pomagają precyzyjnie dobrać głębokość działania ostrzy.
Przygotowując się na przezimowanie trawnika, warto zrobić coś jeszcze. Aeracja to nakłuwanie powierzchni trawnika, by napowietrzyć glebę. Tak ułatwia się dostęp wody i substancji odżywczych. Do realizacji tego zadania służą aeratory, dzięki którym powstają równe nacięcia. W efekcie trawnik rośnie równo.
Oba zabiegi ułatwiają zadbanie o trawnik, a także przeciwdziałają rozwojowi rozmaitych chorób grzybowych trawy, jak na przykład wspomniana już pleśń śniegowa.
W okresie jesiennym nie powinno się rezygnować z nawożenia trawnika. Nawóz jesienny różni się jednak od tego, jaki stosuje się w okresie intensywnego wzrostu roślin. Zdecydowanie należy odstawić nawozy azotowe, które mają na celu dodatkowo pobudzić trawę do wzrostu. W tym czasie znacznie lepiej wykorzystać nawozy na bazie potasu i fosforu, stosowane po skoszeniu trawy. Z ich pomocą da się lepiej zabezpieczyć trawnik jeszcze przed nadejściem zimy.
Przygotowanie trawnika do zimy wymaga przeprowadzenia pewnych działań, które najlepiej zacząć już pod koniec wakacji i krok po kroku przeprowadzać aż do pierwszych przymrozków – we właściwej kolejności. Podczas pielęgnacji trawnika trzeba zadbać o to, by uprzednio skoszona trawa była odpowiednio odżywiona oraz przygotowana na mrozy dzięki właściwie wykonanym zabiegom napowietrzenia i oczyszczenia. Dzięki temu już za kilka miesięcy będziemy cieszyć się pięknym trawnikiem na wiosnę.