Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna egzotycznego

Pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna egzotycznego

Moda ma to do siebie, że lubi powracać – również w przestrzeni ogrodowej. Po kilku latach przerwy meble z drewna znów stają się niezmiernie popularne i poszukiwane przez miłośników dobrego i ciekawego designu.

Spora w tym zasługa eko architektury, czyli nurtu, który stawia na naturalne surowce oraz łączenie krajobrazu przetworzonego ręką ludzką z tym, co pochodzi wprost z przyrody.

Ogród stanowi idealną przestrzeń do takich aranżacyjnych eksperymentów, a meble drewniane sprawdzają się w niej fenomenalnie.

Niestety ze względu na dość zmienne warunki pogodowe w naszym klimacie drewniane konstrukcje należy regularnie poddawać zabiegom konserwatorskim, jeśli zależy nam na długiej i bezproblemowej eksploatacji.

Dotyczy to zarówno gatunków rodzimych, jak i mebli wykonanych z egzotycznych rodzajów drewna, na których chcielibyśmy się dziś skoncentrować. Pokażemy, jak pielęgnować je właściwie, żeby wyglądały świetnie przez naprawdę długi czas.

Produkty do ogrodu z drewna egzotycznego – krótka charakterystyka

Zwykło się uważać, że meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna są same z siebie bardzo trwałe i nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji. W tej teorii tkwi drobne ziarnko prawdy. Owszem, w większości gatunków pochodzących z dalekich krajów znajdziemy spore ilości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego, czyli naturalnych środków konserwujących. Chronią one powierzchnię drewna przed opadami deszczu, wiatrem i intensywnym działaniem promieni słonecznych.

Meble z bambusa lub eukaliptusa czy akacji muszą być jednak poddawane regularnemu olejowaniu, specjalnym olejem, który pozwala podkreślić piękny rysunek słojów, zachowuje kolor i estetycznych wygląd wyposażenia przez naprawdę długi czas. Warstwa oleju chroni także powierzchnię produktów przed dostawaniem się do wnętrza wody oraz przed pęknięciami spowodowanymi zbyt długą ekspozycją na działanie promieniowania UV.

Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna? Prosta instrukcja działania

Meble z drewna egzotycznego powinno się olejować minimum dwa razy w roku – wiosną, na rozpoczęcie sezonu ogrodowego oraz jesienią, gdy przygotowujemy meble na zimę.

Jak powinien przebiegać proces? Najpierw należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię mebli. Z kurzu omiatami je miotełką, bardziej oporne zabrudzenia usuwamy delikatnie wilgotną szmatką. Pozostawiamy mebel do całkowitego wyschnięcia. W razie występowania się na powierzchni jakichkolwiek nierówności, można bardzo delikatnie zeszlifować je drobnoziarnistym papierem ściernym.

Blat stołu z drewna egzotycznego

Na całkowicie suchą i czystą powierzchnię z pomocą pędzla nakładamy specjalny olej, poruszając się wzdłuż rysunku słojów. Po położeniu pierwszej warstwy czekamy około 30 minut i nakładamy kolejną. Czynność powtarzamy 2-3-krotnie. Na zakończenie, po nałożeniu ostatniej warstwy, po upływie kolejnych 30 minut, ściągamy nadmiar oleju z pomocą miękkiej szmatki.

Warto również dokładnie obserować meble i ich kondycję w trakcie trwania sezonu ogrodowego. W razie potrzeby olejowanie niekiedy można bowiem powtórzyć mniej więcej w połowie okresu użytkowania.

Jak przechowywać meble ogrodowe z drewna egzotycznego?

Drewna egzotyczne są bardziej odporne niż gatunki rodzime. Z tego względu w okresie zimowym można przechowywać je na zewnątrz, pod pewnymi jednak warunkami.

Przede wszystkim muszą się znaleźć pod zadaszeniem – może być to taras lub wiata. Nie można również zapominać o dokładnym zakryciu ich. Istotny jest jednak sposób zabezpieczenia. Do tego celu należy użyć specjalnego pokrowca, który pozwoli na oddychanie drewna. Pod żadnym pozorem nie wolno zawijać mebli z drewna egzotycznego szczelnie folią. Może to bowiem prowadzić do pojawienia się na powierzchni materiału grzybów i pleśni.

Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, meble z drewna egzotycznego można także przechowywać w domu – w suchym miejscu zapewniającym swobodny przepływ powietrza.

Meble z drewna egzotycznego – ozdoba każdego ogrodu na długie lata

Meble ogrodowe z drewna egzotycznego są niezmiernie trwałe oraz znacznie bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe niż rodzime gatunki. Należy jednak zapewnić im regularną i systematyczną pielęgnację, opartą na odpowiednich olejach. Warto zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta, który precyzyjnie określa, jakich produktów należy używać, aby utrzymać wyposażenie w optymalnej kondycji przez długie lata.

Właściwa konserwacja oraz ochrona w okresie zimowym sprawiają, że meble z drewna egzotyczne prezentują się pięknie przez długi czas, odznaczając się oryginalnymi i nietypowymi kolorami oraz pięknym, wyrazistym rysunkiem słojów.

Warto zatem zadbać o nie w odpowiedni sposób, żeby mogły w optymalnej kondycji pozostać w ogrodzie przez naprawdę długi czas, będąc nieustannie jedną z jego największych ozdób.


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *