Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Piękny ogród zimą

Piękny ogród zimą

Teoretycznie zima to okres, w którym świat zewnętrzny zapada w głęboki sen w oczekiwaniu na ciepłe, wiosenne promienie słońca. Również ogród jest przestrzenią, która niecierpliwie czeka na zmianę aury i powrót wiosny.

Deszcze jesienią, a w zimie mróz i zaspy śniegu nie sprawiają jednak, że strefa wokół domu nie może wyglądać pięknie. Drzewa, krzewy i szereg roślin zielnych (np. iglaków) również o tej porze roku stanowi niewątpliwą dekorację. Co takiego dzieje się w ogrodzie, w okresie gdy tak rzadko do niego zaglądamy?

Piękny ogród zimą – wypoczynek poza domem?

Okres zimowy należy do momentów, za którymi nie do końca przepadają miłośnicy ogrodów i wypoczywania na świeżym powietrzu. Trudno bowiem spędzać choć kilkanaście minut na przyjemnych odpoczynku na łonie natury, zwłaszcza gdy zaczynają się intensywne opady śniegu oraz mrozy w grudniu i styczniu.

Jeszcze jesienią, zanim przyjdą pierwsze przymrozki należy zatem odpowiednio przygotować przestrzeń wokół domu do nowej aury.

Najbardziej wrażliwe okazy roślin wymagają specjalnej troski i okrycia, aby mroźne powietrze nie uszkodziło ich struktury. Sposobów na zabezpieczanie ich jest wiele. Można używać specjalnej włókniny, dostępnej w sklepach ogrodniczych lub użyć materiałów, które niemal każdy ma w swoim domu. Okazuje się bowiem, że świetnym termoizolatorem dla roślin ogrodowych, w tym też krzewów, jest folia bąbelkowa, osłaniająca delikatne korzenie, łodygi i liście. Podczas zawijania, trzeba tylko pamiętać o pozostawieniu niewielkich szczelin. Produkt jest bowiem dość gruby i nie przepuszcza powietrza.

Również meble ogrodowe często wymagają specjalnego przygotowania, aby w dobrej kondycji przetrwać najzimniejszą porę roku.

Modele wykonane z drewna, rattanu lub metalu należy bezwzględnie schować w suchym miejscu, na przykład w piwnicy lub garażu, pamiętając o tym, aby zwłaszcza produktom z drewna zapewnić odpowiednią wentylację, bez owijania ich folią.

Meble z tworzyw sztucznych, na przykład polipropylenu lub technorattanu, bez trudu przezimują na zewnątrz. Powinniśmy jednak osłonić je specjalnymi pokrowcami, dostępnymi w naszej ofercie, aby nie dopuścić do ewentualnego zabrudzenia lub powstania jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych skrajnie niską temperaturą oraz opadami śniegu.

Oczywiście, wszelkie tekstylia takie, jak koce czy poduszki muszą na zimę znaleźć się w domu lub w garażu.

Co ciekawe, niektórzy starają się spędzać czas na wypoczynku w ogrodzie nawet, gdy zima rozgości się w nim już na dobre. Jeśli pogoda dopisuje i mróz nie doskwiera za bardzo, nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby usiąść w ogrodzie i wypić gorącą herbatę. Warto jednak zaopatrzyć się w koce oraz ewentualnie odpowiednie systemy grzewcze, do stosowania na zewnątrz.

Orlando Set w zimowej scenerii

Ogrzewanie ogrodu? Zima poza domem

Coraz popularniejsze stają się rozwiązania, które zapewniają przyjemne ciepło nawet poza budynkiem. Do najpopularniejszych zalicza się grzejniki elektryczne, działające na podczerwień oraz promienniki gazowe.

Pierwsze z nich bywają zazwyczaj zdecydowanie bardziej kompaktowe i wygodne w użyciu. Ich ograniczeniem jest jednak konieczność wpięcia ich do instalacji elektrycznej, dlatego najczęściej używa się ich na balkonach lub tarasach.

Gazowe promienniki bez trudu postawimy w dowolnym miejscu. Wymagają jednak nieco więcej troski, są dość ciężkie i mogą przynosić drobne problemy w przemieszczaniu ich z miejsca na miejsce.

Odrobina dodatkowego ciepła pozwala jednak z przyjemnością spędzić nieco czasu w ogrodzie, podziwiając piękne okoliczności przyrody, bo ogród tak naprawdę jest piękny przez cały rok.

Piękny ogród zimą, czyli szpalery iglaków, jagody na krzewach – które rośliny zachwycają przez cały rok?

piękny ogród zima jagody na krzewach

Istnieje spora grupa roślin zielnych i krzewów, o szczególnie atrakcyjnym wyglądzie, które stanowią niewątpliwą ozdobę ogrodu również zimą. Nie mamy na myśli wyłącznie iglaków, ale też rośliny, które utrzymują liście przez cały rok.

Przede wszystkim, w tym temacie przychodzą nam na myśl wszelkie odmiany roślin zimozielonych, jak drzewa i krzewy iglaste, a także bluszcze. Stanowią ciekawą dekorację, którą zwłaszcza w trakcie Bożego Narodzenia można dodatkowo wzbogacić o ozdobne lampki, nadające przydomowej przestrzeni nieco świątecznego charakteru.

Oprócz wiecznie zielonych okazów, niektóre rośliny, jak cisy, jarzębiny i irgi, w zimie wciąż zachwycają owocami pozostającymi na gałązkach, dodając odrobinę kolorytu do wszechobecnych szarości i czerni.

Z kolei niektóre odmiany, w tym drzewa i krzewy, np. klony ozdobne, wyróżnia piękny kolor pędów, dzięki czemu wyglądają przyjemnie i mocno urozmaicają zimną i smutną przestrzeń.

Cztery pory roku w ogrodzie – czasem w słońcu, czasem w śniegu

Mówiąc zupełnie szczerze, ogród potrafi być piękny o każdej porze roku. Warto zatem nie rezygnować całkiem z odwiedzania go również w okresie zimowym. Podziwiajmy rośliny zielne i drzewa, znajdźmy przestrzeń do dokarmiania ptaków, a także cieszmy się wypoczynkiem w przydomowej strefie relaksu, jeśli tylko pogoda na to pozwala.

Przygotujmy ogród jesienią do zimowych mrozów, nie izolujmy się jednak od niego całkowicie na tych kilka miesięcy, czekając na powrót wiosny. Szkoda bowiem zapominać o ogrodzie na aż tak długi czas, skoro wciąż prezentuje się tak wspaniale i przyjaźnie, nawet w pokrywie ze śniegu. Zima w ogrodzie może być naprawdę piękna.


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *