Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Ogródki gastronomiczne – na co zwracać uwagę, wybierając meble?

Ogródki gastronomiczne

Ogródki gastronomiczne – na co zwracać uwagę, wybierając meble?

Gdy słońce zaczyna przyjemnie przygrzewać, chętnie wychodzimy w plener. Spędzamy czas na świeżym powietrzu i z radością spożywamy również posiłki poza czterema, zamkniętymi ścianami. Dotyczy to także ogródków gastronomicznych, które w okresie wiosenno-letnim przeżywają prawdziwe oblężenie.

Co jest potrzebne, żeby zbudować przyjemny i wygodny ogródek gastronomiczny w pobliżu restauracji lub kawiarni? Do ich urządzenia potrzebne są oczywiście przede wszystkim meble, ale nie tylko.

Jak zbudować perfekcyjne ogródki gastronomiczne? Jeśli chcecie wiedzieć, zachęcamy do lektury.

Rodzaje mebli do ogródków gastronomicznych – niezbędne wyposażenie

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Najważniejszym elementem każdego ogródka gastronomicznego są oczywiście stoliki i krzesła (lub fotele ogrodowe). Bez nich nie można myśleć o przyjemnym wypoczynku na świeżym powietrzu, o spożywaniu posiłków ani spokojnym sączeniu napojów w promieniach słońca.

Stoliki i krzesła stanowią bazę i warto dobrać je jak najlepiej do charakteru lokalu, wielkości przestrzeni oraz oczekiwań klientów. Nieco inne rozwiązania sprawdzają się bowiem w miejscach świadczących usługi restauracyjne, niż w lokalach kawiarnianych czy pubach, serwujących głównie orzeźwiające napoje.

Wielkość stolików i krzeseł powinna zapewniać optymalne warunki do przemieszczania się dla klientów oraz obsługi. Pozwala to zbudować optymalną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową.

Jakie jeszcze meble pojawiają się w ogródkach gastronomicznych? Właściciele lokali chętnie wprowadzają do nich parasole, które chronią przed piekącymi promieniami słonecznymi lub przed deszczem. Dzięki temu ogródek staje się jeszcze bardziej funkcjonalny i wygodny.

Najważniejsze cechy mebli do ogródków gastronomicznych

meble do ogródków gastronomicznych

Wyżej omówione produkty to trzon, wokół którego buduje się cały ogródek gastronomiczny. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Dzięki temu wyposażenie przetrwa dłużej oraz zapewni maksymalny komfort gościom.

Jakie powinny być meble do ogródków gastronomicznych? Oczywiście przede wszystkim muszą być wygodne. Skoro klienci przychodzą do lokalu, żeby miło spędzić czas, to wyposażenie ma zapewniać im jak najlepsze warunki do relaksu. Warto zaopatrzyć się choćby w miękkie poduszki na siedziska. Dzięki nim można przesiedzieć na krzesłach i fotelach nawet kilka godzin bez uczucia dyskomfortu. Równocześnie poduchy chronią skórę przed oparzeniem od zbyt nagrzanej w upalne dni powierzchni metalu lub tworzyw sztucznych.

Z punktu widzenia obsługi lokalu podstawowe wyposażenie ogródków gastronomicznych powinno być także lekkie. Często przestrzeń jest przearanżowywana tak, żeby jak najlepiej dopasować ją do potrzeb konkretnych klientów. Ciężkie i nieporęczne meble potrafią to znacząco utrudniać. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się zatem lekkie konstrukcje.

Meble do ogródków gastronomicznych muszą być oczywiście wytrzymałe i proste w utrzymaniu czystości. W lokalach łatwo przecież dochodzi do zaplamienia krzesła lub stolika, a intensywna eksploatacja potrafi prowadzić do powstawania zarysowań i zniszczeń. Z tego względu najczęściej sięga się po meble ogrodowe wykonane z materiałów o gładkiej powierzchni, zazwyczaj z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych.

Co jeszcze może się przydać w ogródkach gastronomicznych?

Podstawowe wyposażenie to nie wszystko. Co jeszcze może się przydać? Szczególnie w okresie letnim, gdy wieczory są ciepłe i przyjemne, warto wprowadzić przyjemne i nastrojowe oświetlenie, który wydłuża godziny wykorzystywania ogródka oraz tworzy niepowtarzalny, przytulny nastrój, mocno ceniony przez wielu klientów.

Wybiera się lampiony lub świece lub inwestuje w całą, kompleksową instalację – solarną lub włączoną do sieci energetycznej. Przy jej pomocy zwiększamy funkcjonalność i bezpieczeństwo w danej przestrzeni oraz dekorujemy ogródek – tworząc fenomenalną grę świateł i cieni.

Pamiętajmy, że nie zawsze jednak wieczory są tak ciepłe i przyjazne. Wielu właścicieli kawiarni i restauracji, pragnąc wydłużyć sezon, decyduje się zatem na zamontowanie również ogrzewania – gazowego lub elektrycznego. Promienniki bywają ciekawe w formie i dopasowane do całej aranżacji przestrzennej, a przy tym zapewniają komfort cieplny dla wszystkich gości, nawet w okresie pierwszych przymrozków.

Idealne wyposażenie ogródków gastronomicznych – funkcjonalność i styl

Ogródki gastronomiczne stanowią przestrzeń, która łączy maksymalną wygodę z ciekawą aranżacją.

Dzięki temu przyciągają nowych gości, co przekłada się na realne zyski dla właścicieli lokali. Z pomocą odpowiedniego wyposażenia buduje się zatem nie tylko dodatkową, letnią salę restauracyjną lub kawiarnianą, ale także charakter, nastrój i renomę danego miejsca.

Warto stawiać na sprawdzone i minimalistyczne rozwiązania, jak choćby nasze zestawy mebli Zenith lub wybrać bardziej dekoracyjne zestawy z technorattanu, łączące krzesła Negros ze stolikiem Lugo.

Dzięki dużemu zróżnicowaniu łatwo tworzy się przytulną przestrzeń, do której goście przychodzą chętnie i w której z wielką przyjemnością zostają na dłużej.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *