Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Ogród przyjazny dzieciom. Jak zaaranżować jego przestrzeń?

Wraz z nastaniem wiosennej aury coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przydomowa przestrzeń zaczyna ożywać dzięki kwitnącej przyrodzie i częstym wizytom ptaków, które zapowiadają nadejście lata. Do ogrodu przenosi się życie rodziny. Z chęcią obserwujemy otaczającą przyrodę, ale też poświęcamy czas na rozmowy, odpoczynek i zabawę. To ostatnie interesuje zwłaszcza najmłodszych. Starsi natomiast, odpowiedzialni za swoje pociechy, powinni stworzyć w ogrodzie taką przestrzeń, która zachęci dzieci do spędzania czasu na powietrzu i zapewni im bezpieczeństwo.

Jaki powinien być ogród dla dzieci, by spełniał zarówno oczekiwania najmłodszych, jak i ich opiekunów? Aranżując przestrzeń przyjazną dla dzieci, należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo pociech. To kwestia, której nie wolno pominąć, ani jej zaniedbać.

Bezpieczny ogród dla dzieci

Planując ogród, warto urządzić przestrzeń w taki sposób, by nie stwarzała zagrożeń dla dziecka. Wiąże się to z wyborem odpowiednich urządzeń, z których powstaje plac zabaw, właściwym doborem roślinności oraz zabezpieczeniem preparatów i narzędzi, które dla najmłodszych mogą okazać się niebezpieczne. Ogród dla dzieci musi ograniczać ryzyko wypadków i przypadkowych zetknięć z zagrażającymi ich zdrowiu produktami.

Na co konkretnie warto zwrócić uwagę?

Ogród dla dzieci nie mógłby istnieć bez dedykowanych im urządzeń. Huśtawki, zjeżdżalnie i domki ogrodowe dla najmłodszych pojawiają się niemal w każdej przydomowej przestrzeni, której użytkownikami są dzieci. Wybierając elementy wyposażenia placu zabaw, warto zwracać uwagę na informacje od producenta. Dla jakiego wieku zostały przeznaczone? Jakie jest ich maksymalne obciążenie? Czy posiadają niezbędne certyfikaty poświadczające ich bezpieczeństwo?

Kolejna kwestia to wybór właściwej roślinności. W ogrodzie dla dzieci warto unikać roślin trujących oraz tych, które mają kolce albo ciernie. Nie oznacza to, że musimy z nich całkowicie rezygnować. Jeśli właściciel domu dysponuje odpowiednio dużą działką, może postarać się o wydzielenie przestrzeni przeznaczonej specjalnie dla najmłodszych. Ta, w której znajdują się roślinny, mogące stanowić zagrożenie, powinna być zabezpieczona w taki sposób, aby dzieci nie mogły samodzielnie się tam dostać.

Aranżując ogród dla dzieci, należy unikać pozostawiania w nim ostrych narzędzi, środków ochrony roślin i innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Urządzenia i preparaty, które mogą stanowić dla nich zagrożenie, powinny być poza zasięgiem dzieci. Do tego celu doskonale nadają się szafy narzędziowe albo ogrodowe skrzynie, które można zamknąć na kłódkę.

Posesja, na której znajduje się ogród dla dzieci, powinna przewidywać miejsce do zabaw. Najlepiej zlokalizować je tak, żeby maluchy zawsze były pod czujnym okiem dorosłych i z dala od ulicy, zbiornika wodnego czy kompostownika. Wydzieloną strefę zabaw można ogrodzić albo obsadzić roślinnością, co uniemożliwi dziecku przedostanie się do innej, mniej przyjaznej części ogrodu. Strefa zabaw najlepiej sprawdzi się w pobliżu domu, żeby można ją było obserwować z tarasu, wyglądając przez kuchenne okno lub przeszklenia salonu.

Przestrzeń wyłącznie dla dziecka

Jeśli planujemy ogród dla dzieci, powinniśmy urządzić go tak, by jego fragment oddać wyłącznie dzieciom. W miejscu przeznaczonym do zabaw nie sadzimy cennych gatunków roślin, których zniszczenie podczas gry w piłkę lub przy pierwszych próbach ogrodniczych najmłodszych członków rodziny byłoby dla nas dotkliwą stratą. Zamiast tego w okolicy placu zabaw warto przewidzieć niewielki kawałek ogrodu na samodzielne uprawy pociech. Sadzenie, podlewanie i obserwowanie wzrostu roślin może okazać się wyśmienitą zabawą, pouczającą lekcją przyrody, a przy tym przynieść korzyść w postaci efektownej uprawy. Jest też okazją do zaszczepienia w dziecku szacunku do przyrody i doskonałym wstępem do nauki biologii w szkole.

Ogród dla dzieci to także, a może nawet przede wszystkim, miejsce do zabawy. Taka przestrzeń, nawet jeśli jest niewielka, może stać się centrum rozrywki dla najmłodszych. Wystarczy ustawić w niej domek ogrodowy dla dzieci, huśtawkę i zjeżdżalnię. Niektóre domki ogrodowe łączą w sobie kilka elementów takich jak tunel i zjeżdżalnia, co pozwala oszczędzić miejsce i urozmaicić zabawę. Szczególnej uwadze polecamy produkty marki Keter. Ich wykonanie i zastosowane materiały sprawiają, że firma zyskała renomę producenta doskonałych mebli do ogrodu, dla dorosłych i najmłodszych. Domki ogrodowe tej marki wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest duża odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, w tym także na silne promieniowanie UV. Dzięki temu zabawki w żywych, soczystych kolorach, długo utrzymują swoje właściwości i wyglądają doskonale nawet po kilku sezonach użytkowania. Zachęcają tym najmłodszych do zabawy i pobudzają ich wyobraźnię.

W ogrodzie dla dzieci oprócz domku doskonale sprawdza się też piaskownica. Nie od dziś wiadomo przecież, że jednym z ulubionych zajęć najmłodszych jest stawianie babek z piasku lub budowanie przy jego pomocy zamków z fosą. Jeśli dodać do piasku odrobinę wody, to zabawa robi się jeszcze ciekawsza i przyjemniejsza. Takie spędzanie czasu umożliwia wielofunkcyjny stolik Creative Fun Table, który doskonale sprawdza się jako wygodny mebel do rysowania dla najmłodszych. Po jego rozłożeniu ukazuje się naszym oczom ukryty wewnątrz schowek, w którym można prowadzić kreatywne zabawy z udziałem wody i piasku. Stolik Creative Fun Table jest równie łatwy do utrzymania w czystości, jak domki ogrodowe Keter. Wystarcza do tego zwykle woda z delikatnym detergentem.

O czym jeszcze należy pamiętać, aranżując ogród dla dzieci? Przede wszystkim o dostosowaniu jego wyposażenia do wieku i zainteresowań pociech. Jeśli w ogrodzie będą spędzać czas najmłodsze dzieci, z całą pewnością nie można zapomnieć o urządzeniu dla nich przestrzeni do zabawy. Jeśli natomiast znacznie częściej będą w nim gościć dzieci starsze i nastolatki, warto pomyśleć o boisku do gry w piłkę oraz wygodnym miejscu do wypoczynku i do zatopienia się w lekturze. Taką przestrzeń można wyposażyć w leżaki i duże ogrodowe huśtawki.


Szczególnie istotną sprawą, o której nie wolno zapominać, jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków. Zaaranżowanie części ogrodu dla najmłodszych w miejscu silnie nasłonecznionym sprawia, że przestrzeń jest niefunkcjonalna, a przebywanie tam może zagrażać zdrowiu dziecka i prowadzić do porażenia słonecznego. Dlatego ogród dla dzieci powinien być, przynajmniej w części, zaaranżowany w miejscu zacienionym. Jeśli na posesji nie ma wysokiej roślinności, która rzuca cień, warto zainwestować w duży, ogrodowy parasol.

Wychowuj dzieci w zgodzie z naturą

Dysponując własnym ogrodem, szkoda byłoby nie wykorzystać go do obserwacji przyrody. Takim hobby można zarazić też dzieci. Co istotne, wcale nie wymaga to jakiegoś dużego wysiłku. Na początek wystarczy karmnik dla ptaków, który zamocujemy w pobliżu wygodnego punktu obserwacyjnego. Podglądanie zaglądających do niego ptaków można prowadzić choćby z tarasu. W tym celu warto ustawić tam wygodne meble, godne prawdziwego obserwatora przyrody. Dla najmłodszych sprawdzą się wygodne stołki, na przykład te, które są dostępne w komplecie ze stolikiem Creative Fun Table, dla nieco starszych natomiast lepszy będzie fotel, kanapa albo pufa. Dokarmiając sezonowo ptaki, tworzymy ogród przyjazny nie tylko dzieciom, ale także odwiedzającym go zwierzętom. Pociechy przy tej okazji mogą uczyć się rozpoznawania różnych gatunków ptaków i wydawanych przez nie odgłosów.

Harmonijnie skomponowany ogród pozwala żyć w zgodzie ludziom i zwierzętom. Warto już od najmłodszych lat uczyć tego nasze pociechy. Dzięki temu ogród dla dzieci stanie się idealnym miejscem do odkrywania tajemnic przyrody. Obserwacja tajemniczego świata owadów za pomocą szkła powiększającego, to nie tylko doskonała lekcja biologii, ale także sposobność do poznawania praw rządzących w naturze. Stanowisko do obserwacji owadów można zaaranżować w pobliżu placu zabaw dla najmłodszych. Można też ustawić tam skrzynię ogrodową, w której oprócz zabawek dla dzieci pozostawimy akcesoria niezbędne podczas takiej obserwacji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ogród dla dzieci powinien w naturalny sposób łączyć się z częścią posesji przeznaczoną dla dorosłych. Obie przestrzenie mogą się nawzajem przenikać lub mieć wyraźnie zaznaczone granice, w żadnym jednak przypadku nie powinny być odseparowane od siebie w taki sposób, by przebywający w ogrodzie dorośli nie widzieli, co aktualnie robią dzieci. Odsunięcie strefy dziecięcych zabaw od odpoczywających na tarasie rodziców pozwoli stworzyć ciche i spokojne miejsce relaksu dla tych drugich. Jednak, jak we wszystkim, tak i tutaj należy zachować zdrowy rozsądek i zaplanować oba miejsca tak, by rodzice mogli stale czuwać nad bezpieczeństwem dzieci.

Pamiętajmy też, że ogród powinien służyć nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Dlatego nie można zapomnieć o wprowadzeniu do jego przestrzeni wygodnych mebli. Te, w zależności od wielkości ogrodu, jego kształtu i usytuowania względem siebie poszczególnych jego części, mogą zagościć na terenie ogrodu albo na tarasie. Ich wybór to kwestia bardzo indywidualna. W dużych przestrzeniach doskonale sprawdzają się większe zestawy mebli ogrodowych, w mniejszych pojedyncze elementy ogrodowej architektury. Do rozstrzygnięcia pozostają takie kwestie jak design mebli oraz materiał, z którego zostały wykonane. W każdym przypadku warto uzależnić wybór od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz stylistyki ogrodu.

Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Warto ustawić je w kierunku placu zabaw. Dzięki temu, pozostając na tarasie, można swobodnie obserwować dzieci. Komfortowe meble pozwalają wygodnie spędzić kilka godzin i mieć stały nadzór nad pociechami, które w lecie chętnie przebywają na świeżym powietrzu przez większą część dnia. Takie meble będą jednak służyć nie tylko dorosłym, ale również najmłodszym. Znużone zabawą dzieci z pewnością zechcą odpocząć obok rodziców. Dlatego meble wypoczynkowe powinny być na tyle duże, by swobodnie pomieściły całą rodzinę. Do wyboru zainteresowanych pozostają wygodne kanapy, narożniki, fotele i pufy. Obok nich można ustawić niewielki stolik, na który można odstawić szklankę z wodą lub położyć przeglądane właśnie czasopismo.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre meble wypoczynkowe pełnią więcej niż jedną funkcję. Ukryte w nich schowki mogą posłużyć do przechowywania ciepłych koców, poduszek, które uprzyjemniają wypoczynek na świeżym powietrzu, oraz zabawek dla najmłodszych. To bardzo przydatna opcja, gdy dzieciom w ogrodzie znudzi się już aktywność na placu zabaw i zechcą pozostać w pobliżu rodziców. Umieszczone w nich samochodziki, lalki, piłki i klocki mogą zająć dzieci przez kolejne godziny. Pozwalają też rodzinie na wspólne spędzanie czasu, nawet jeśli każdy z jej członków poświęca się w tym czasie innej aktywności.

Na tarasie można ustawić też meble dla dzieci. Niewielki stolik z płytą konstrukcyjną do klocków LEGO nie zajmuje wiele miejsca, a zapewnia zabawę na długi czas. W zestawie producent oferuje dwa małe stołki. Zestaw jest kolorowy i estetyczny. Dzięki niemu dzieci w ogrodzie mogą rozwijać swoją wyobraźnię i uczestniczyć w kreatywnej zabawie. Taka aktywność doskonale wpływa na ich sprawność manualną i poprawia koordynację wzrokowo – ruchową. Co więcej, pozwala też utrzymać porządek w klockach LEGO.

W przestrzeni, która ma służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom meble dla najmłodszych są nie mniej ważne od tych, przeznaczonych dla rodziców. Aranżując ogród dla dzieci, nie wolno o tym zapominać. Urządzenie małego placu zabaw oraz zadbanie o to, by w pobliżu mebli wypoczynkowych również znalazły się jakieś zabawki sprawiają, że strefa wokół domu staje się przyjazna dla wszystkich użytkowników. Ogród jest dzięki temu funkcjonalny i przyjazny dla najmłodszych, którzy z chęcią spędzają w nim każdą wolną chwilę.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *