Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Nowoczesny ogród minimalistyczny – jak go zbudować, żeby prezentował się pięknie o każdej porze roku?

zestaw mebli do ogrodu california

Nie w każdym ogrodzie przesada jest wskazana. Nowoczesne trendy skupiają się bardziej na formach ascetycznie prostych i minimalistycznych. Dzięki nim z powodzeniem można tworzyć aranżacje nawet niewielkich przestrzeni tak, żeby były eleganckie i niezmiernie wygodne. Jak stworzyć piękny, nowoczesny ogród minimalistyczny, którym będziemy mogli cieszyć się przez cały rok? Nad tym zastanowimy się w dzisiejszym artykule.

Słów kilka o minimalizmie w przestrzeni ogrodu

W światowych trendach ogrody minimalistyczne są obecne już od pewnego czasu. W Polsce powoli zaczynają się pojawiać i przybierać coraz odważniejsze formy. Czym się wyróżniają? Łączą pierwiastek skandynawski z japońskim, wizjonerskim myśleniem o przestrzeni. Każdy element ma znaczenie i nigdy nie jest przypadkowy.

Podstawową funkcją ogrodu w takiej aranżacji jest zapewnienie nam miejsca do odpoczynku. Cała filozofia polega na tym, aby ogród był dla nas, a nie my dla ogrodu. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią piękną przyrodę, ale niekoniecznie chcą spędzać każdą wolną chwilę na pieleniu chwastów i sadzeniu nowych roślin.

Ogród minimalistyczny to piękno i wygoda, które osiągamy bez nadmiernej pracy i wysokich wydatków.

Planowanie całej przestrzeni

Jeśli pragniemy stworzyć ogród w stylu minimalistycznym, musimy myśleć kompleksowo. Dom i teren wokół niego powinny niezmiennie tworzyć spójną całość, wzajemnie się uzupełniając. Często mówi się o tarasie lub ogrodowej strefie wypoczynku, że stanowią przedłużenie salonu. Niech tak będzie również w przypadku Twojej minimalistycznej aranżacji.

Podczas układania poszczególnych elementów, nie zapominaj, że ogród ma być przede wszystkim praktyczny i wygodny. Dlatego miej w pamięci wszystkie niezbędne części wyposażenia – z miejscem na plac zabaw, przestrzenią dla zwierząt lub kącikiem do grillowania. Niech piękno ogrodu wynika z jego funkcji.

Zamknięty mini-wszechświat

Ogród minimalistyczny nie wymaga rozległych przestrzeni. Może powstać nawet na skrawku ziemi, którym dysponujemy w wielkomiejskich warunkach. Wszystko da się zawrzeć w najmniejszej nawet skali. Intrygująca architektura krajobrazu jest możliwa przecież też i w miniaturze. Za przykład niech nam posłużą Japończycy z ich umiłowaniem do symetrii i proporcji, ułożonej w perfekcyjny porządek przestrzeni.

Każdy ogród minimalistyczny wymaga wyrysowania wyrazistych ram. Najczęściej tworzy je ogrodzenie oraz ostro wytyczone ścieżki, parkany i krawężniki. Minimalizm wymaga prostoty, więc świetnie sprawdzają się naturalne konstrukcje z desek lub jednobarwnego, strukturalnego betonu. Tworzą idealne tło dla wszelkich drzew, krzewów i traw, które posadzimy w przydomowej przestrzeni.

Minimalistyczny ogród – rośliny poza czasem

meble ogrodowe salemo seater

Choć jak już wspomnieliśmy wcześniej ascetyczna przestrzeń nowoczesnego ogrodu nie wymaga nadmiaru roślin kwitnących i bylin ozdobnych, jednak wymaga wprowadzenia do niej elementu zieleni. Sporo miejsca zajmują rozległe trawniki. Często pojawiają się zimozielone iglaki, wszechobecne bluszcze, a także ozdobne krzewy owocowe lub wielobarwne, miniaturowe drzewka jak choćby klon japoński, o pięknych, intensywnie czerwonych liściach.

Zamiast kwiatów, na rabatach coraz częściej pojawiają się ozdobne trawy, które dekorują przestrzeń przez cały rok. Wykorzystuje się je w rozmaity sposób. Mogą występować choćby jako subtelne i zwiewne żywopłoty lub przegrody, wydzielające strefę wypoczynku od ciekawskiego wzroku sąsiadów i przechodniów.

Klasycznym rozwiązaniem jest łączenie traw z bylinami lub krzewami ozdobnymi. Pięknie prezentują się na rabatach w chłodnych błękitach i fioletach w połączeniu z wrzosami lub lawendą. Tego typu rozwiązania można również wykorzystać na tarasach, sadząc kompozycje w dużych, ozdobnych donicach ogrodowych, które pięknie uzupełniają aranżację strefy relaksu.

Z czego zbudować nowoczesny ogród minimalistyczny?

Minimalizm uwielbia to, co proste. Architektura krajobrazu wykorzystuje głównie materiały takie, jak drewno, kamień oraz strukturalny beton. Buduje się z nich ogrodzenia, ścieżki oraz wszelkie elementy zabudowy ogrodowej, włącznie z podestami, altanami i kratkami, po których wspinają się rośliny.

Orlando Fiesta z dużym stołem

Kamienie pojawiają się na ścieżkach oraz jako wolnostojące struktury dekoracyjne, zastępujące rzeźby ogrodowe.

Oddzielnym zagadnieniem jest wyposażenie strefy odpoczynku. Musi być ono oczywiście przede wszystkim bardzo wygodne. Z czego powinno być wykonane? Często stawia się na meble metalowe lub drewniane, o skrajnie prostej formie.

Dobrze sprawdzają się także meble i akcesoria wykonane z wytrzymałego polipropylenu, imitującego surowce naturalne, na przykład drewno lub rattan. Ich nowoczesna i minimalistyczna forma idealnie wpisuje się w przestrzeń ascetycznej strefy, równocześnie zapewniając maksymalny komfort. Zróżnicowanie dostępnych na rynku modeli i kolorów bez problemu pozwala na dopasowanie ich do każdej aranżacji.

Minimalizm może przybierać rozmaite formy. Wszyscy architekci są jednak zgodni co do jednej zasady, którą należy się kierować – mniej znaczy więcej. Jest to zdanie wypowiedziane przez klasyka światowej architektury, Ludwiga Miesa van der Rohe, przedstawiciela modernizmu, mającego wiele wspólnego ze spokojną harmonią minimalistycznych ogrodów.

Podobnie jak architektura modernistyczna, tak ogród w znaczeniu minimalistycznym powinien być funkcjonalny, komfortowy i nastawiony na zapewnianie nam miejsca do życia i relaksu.

Nowoczesny ogród minimalistyczny wygląda pięknie przez cały rok, stanowiąc perfekcyjne uzupełnienie i tło dla architektury domu, uzupełniając ją i podkreślając jej stylistykę. Ogród nie wymaga nadmiernej uwagi, jest oszczędny, skromny, a mimo to wciąż piękny. A my możemy skupić się na relaksie oraz przyjemnym spędzaniu czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Otoczenie zieleni, spokojna architektura oraz niezmiernie wygodne meble ogrodowe. Czy naprawdę potrzebujemy czegoś więcej, żeby cieszyć się odpoczynkiem?


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *