Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Najpraktyczniejsze doniczki na taras i do ogrodu – co wybrać?

Najpraktyczniejsze doniczki na taras i do ogrodu

Samo wyposażenie użytkowe do ogrodu najczęściej nie wystarcza, aby zbudować idealną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Czego jeszcze potrzebujemy? Rozmaitych akcesoriów, które łączą praktyczność z funkcją dekoracyjną.

Jednym z tego typu produktów, po który chętnie sięga szerokie grono klientów, kochających perfekcyjne aranżowanie przestrzeni i dbałość o każdy detal, stały się donice i osłony na doniczki, czyli produkty idealne do budowania oryginalnych i niepowtarzalnych ogrodów.

Wygląd doniczki wynika oczywiście z jej funkcji, ale także kwestii stylistycznych. Obecnie współistnieje kilka ciekawych tendencji aranżacyjnych dla modnych ogrodów. Jak wybrać najlepsze doniczki do ogrodu? Kilka wskazówek podajemy poniżej.

Do czego przydają się doniczki w ogrodzie?

Zacznijmy od kwestii zupełnie podstawowej. Wybór doniczek do ogrodu w całości należy dopasować do funkcji, jaką mają w nim pełnić.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym planujemy ustawić donice ogrodowe. Nieco inne modele sprawdzają się na małym balkonie niż na rozległym tarasie. Coraz chętniej umieszcza się także wolnostojące donice bezpośrednio na gruncie, w przestrzeni ogrodu.

Do czego wykorzystujemy donice ogrodowe? Zazwyczaj kojarzymy je głównie z nasadami kwiatów i roślin ozdobnych. Umieszcza się w nich cenne, piękne okazy, które stanowią główną ozdobę przestrzeni wypoczynkowej.

W dużych i okazałych donicach można zasadzić niewielkie drzewka. Świetnie sprawdzają się na iglaki, z których pomocą łatwo wydzielimy kluczowe strefy w ogrodzie lub odgrodzimy się od wścibskiego wzroku sąsiadów.

Donice na taras lub balkon mogą także pełnić funkcję mini-ogródków. Idealnie nadaje się do tego choćby donica Easy Grow, czyli produkt cieszący się nieustannym zaufaniem i sympatią naszych klientów, pragnących we własnym zakresie uprawiać zioła, truskawki lub pomidory.

Jaka powinna być doniczka do ogrodu lub na balkon?

Donice do ogrodu muszą wyróżniać się szczególną trwałością. W większości przypadków przechowujemy je na zewnątrz przez większą część roku. Z tego powodu warto postawić na rozwiązania z materiałów odpornych na szkodliwe działanie mrozu, gorąca oraz wilgoci.

Idealnie sprawdzają się do tego tworzywa sztuczne, które coraz częściej zastępują klasyczne, ceramiczne modele. Dlaczego? Nie szkodzi im drastyczna zmiana temperatur, nie nasiąkają wodą, a także niestraszne im uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Dzięki temu donice ogrodowe utrzymują piękny wygląd oraz maksymalną funkcjonalność przez naprawdę długi czas.

Tworzywa sztuczne mają też inną przewagę nad ceramiką oraz kamieniem – są zdecydowanie lżejsze. Przydaje się to, zwłaszcza gdy planujemy regularną zmianę aranżacji ogrodowej.

Najmodniejsze donice ogrodowe – ogród i trendy 2020

Skoro już wiemy, z czego wykonuje się doniczki do ogrodów oraz jakie powinny być, żeby sprostać nawet najtrudniejszym warunkom, pozostaje jeszcze kwestia walorów estetycznych.

Wygląd doniczek jest mocno powiązany z aktualnymi trendami i modą ogrodową. Obecnie współistnieje przynajmniej kilka stylów. Widać to także w przypadku donic i osłonek na doniczki do ogrodów. Producenci dbają bowiem o to, żeby ich produkty sprostały różnym oczekiwaniom i sprawdziły się w rozmaitych ogrodach.

Jak we wnętrzach, tak i w ogrodach, stawia się na minimalizm i rozmaite odmiany stylu nowoczesnego. Bazują na skrajnie uproszczonych, mocno zgeometryzowanych formach. Znikają rozbudowane, wielopoziomowe rabaty ogrodowe, a w ich miejsce sadzi się wysokie trawy ozdobne.

Jakie powinny być donice do ogrodów nowoczesnych? Przede wszystkim równie proste, jak wszystkie inne elementy wyposażenia. Najczęściej mają formę walca, niekiedy lekko rozszerzającego się ku górze. Ich powierzchnia jest całkiem gładka lub lekko prążkowana. Wykonuje się je w mocno stonowanych, ciemnych kolorach. Idealnym przykładem takiej donicy jest Smithy Patio Tub Planter.

Miłośnicy dekoracyjności nie muszą się jednak obawiać – również dla nich znajdzie się coś ciekawego. Popularnością cieszą się wciąż style prowansalski i śródziemnomorski. Niekiedy łączy się je z rozwiązaniami klasycznymi, dodając im nieco oryginalności.

W tego typu aranżacjach stawia się na świeżość i naturalność. Królują kwiaty o pięknych kolorach (szczególnie lawenda i wrzosy), a większość wyposażenia wykonuje się z surowców takich, jak drewno lub metal, pomalowanych na jasne kolory.

Doniczki ogrodowe również muszą wpisywać się w te tendencje. Najchętniej sięga się w tego typu ogrodach po modele imitujące plecionki rattanowe lub drewno, jak choćby donice Wood Planter, występujące w naszej ofercie w różnych wielkościach.

Donica na taras lub balkon – przestrzeń pełna zieleni

Doniczki i osłonki na doniczki to prawdziwa konieczność na tarasach i balkonach. Pomagają wprowadzić do tej przestrzeni nieco życia i zieleni, tak potrzebnej do zbudowania idealnego miejsca do wypoczynku.

O czym pamiętać podczas zakupów? Trzeba dopasować ogrodowe donice na taras do wyglądu miejsca, funkcji oraz preferencji indywidualnych użytkowników.

Nie stanowi to jednak większego problemu – mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć idealne donice ogrodowe, dzięki którym zbuduje swoją przestrzeń marzeń do przyjemnego relaksu.

«

»

1 Komentarz

  • Grzegorz

    U nas technorattan rządzi – jest niesamowicie wytrzymały, doniczki mają po kilka lat i jeszcze ani razu się nie zawiodłem. Co prawda te ciemniejsze zdążyły się nieco odbarwić, ale swoją rolę wypełniają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *