Wyszukaj na blogu...
TOP
Ciekawostki

Małe, duże, kwadratowe i podłużne …

Poduszki dekoracyjne aranżacja

Dzisiaj, na dzień dobry zagadka i trochę historii. Co może być małym, dużym, kwadratowym a nawet podłużnym … Chodzi o poduszkę!

Wzmianki o poduszkach pojawiają się już w Starożytnej Mezopotamii, następnie w starożytnym Rzymie i Grecji. Był to wyznacznik luksusu i bogactwa, zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych. Co ciekawe, chociaż były one przeznaczone dla wysokich kręgów arystokracji, to wcale nie były komfortowe. Pierwsze poduszki wykonane były np. z kamienia, drewna i innych twardych materiałów. Głównym zadaniem takich „poduszek” było uniemożliwienie wchodzenia robactwa do nosa, uszu i ust podczas snu.

Pierwsze ozdobne poduszki pojawiły się w królewskiej rodzinie, w Chinach. Wykonywano je z takich materiałów jak drewno, brąz, nefryt czy znana chińska porcelana. Przez stulecia sądzono, iż wypoczynek na poduszkach z twardych materiałów poprawia samopoczucie oraz pobudza krążenie krwi. Wierzono, że miękkie poduszki mają negatywny wpływ na witalność i nie nadają się do odganiana złych sił.

To Bogaci Rzymianie wpadli jako pierwsi na pomysł by poduszki robić ze słomy, trawy i pierza. W porównaniu do kamiennej skały komfort z użytkowania był o niebo większy.

Dzięki rewolucji przemysłowej znaczącą rozwinęła się produkcja tekstyliów dekoracyjnych (poduszek, firan, zasłon). Stały się coraz bardziej dostępne. Lecz to dopiero wiek XX to czas kiedy to poduszka zagościła w milionach domów na całym świecie.

Komfortowy sen służy zdrowiu i poprawia humor

Chyba nie ma takiej osoby, która nie chciałaby, po ciężkim dniu wtulić się w ulubioną poduszkę i smacznie zasnąć. Podczas snu nasz organizm regeneruje się i nabiera sił na nowy dzień. Aby po przebudzeniu dobrze się czuć, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kształt, rodzaj wypełnienia i poszycia poduszki.

Naturalne czy syntetyczne

Poduszki dekoracyjne na łóżku sypialnianym.

Poduszki zazwyczaj zawierają miękkie wypełnienie wykonane z różnych materiałów (naturalnych lub syntetycznych). Poduszki z wkładem naturalnym uważa się za jedne z najlepszych. Nic dziwnego. Wypełnienie z surowców naturalnych dobrze odprowadza nadmiar wilgoci (potu). Jednak poduszki z takim wkładem są udręką dla alergików, mogą powodować uczulenia. O czystość takich poduszek trzeba odpowiednio dbać, regularnie wietrzyć i prać, ponieważ stanowią doskonałe środowisko dla roztoczy.

Rodzaje naturalnych wypełnień

Poduszki z naturalnym wypełnieniem od wieków cieszą się ogromną popularnością. Nasze babcie i prababcie używały tylko naturalnych wkładów. Uważano, że pierze czy puch doskonale oddziałują na układ nerwowy w trakcie snu. Sprawdza ją się zarówno latem, jak i zimą.

 • puch/pierze – najczęściej stosowany jest puch gęsi, kaczy i kurzy. Zapewnia najlepszą izolację cieplną bez obawy przegrzania organizmu, gdyż potrafi przystosować się do temperatury ciała. Inne zalety puchu to lekkość i przewiewność. Dzięki swoim szczególnym właściwościom puch jest niezastąpionym surowcem do produkcji kołder i poduszek.
 • jedwab – zaletą takiego wkładu jest antystatyczność – nie przyciąga kurzu. Sprzyja zdrowemu snu i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dodatkowo posiada zdolność do termoregulacji. Produkty z jedwabnym wypełnieniem zalecane osobom z problemami skórnymi i nadmierną potliwością
 • wełna – najbardziej cenioną jest wypełnienie z wełny merynosów australijskich i wielbłądów. Produkty z wypełnieniem wełnianym wykazują się niezwykłymi właściwościami termicznymi. Dobrze wpływają na samopoczucie, zapewniają doskonałe dotlenienie podczas snu. Zaleca się osobom z dolegliwościami reumatycznymi
 • orkisz i gryka – dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i łagodzi bóle głowy. Poduszki z takiego typu wypełnieniami zalecane osobom chorym na serce, mającym częste bóle głowy i cierpiącym na bezsenność.
 • zielona herbata – działa relaksująco, kojąco oraz bakteriobójczo. Herbaciane wypełnienie korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowy sen. Minusem poduszek z takiego typu wypełnieniem jest ich cena. Należą do wyjątkowo luksusowych i niestety nie każdego na nie stać
 • Rozwój technologiczny sprawił, iż obecnie stosowane wypełnienia z włókien syntetycznych dorównują jakością wypełnieniom z surowców naturalnych. Bez wątpienia, atutem takiego typu poduszek jest możliwość częstego prania (nawet w domowej pralce) oraz to, że nie uczulają
Poduszki dekoracyjne na ławce

Rodzaje wypełnień syntetycznych

 • wypełnienie z anilany (pocięte włókno syntetyczne wełnopodobne) – zaletą takiego wypełnienia jest stosunkowo niska cena. Obecnie, coraz rzadziej tego się używa, gdyż zostały zastąpione wypełnieniem syntetycznym z poliestru o duże lepszych parametrach jakościowych
 • granulat poliestrowy lub silikonowy – strukturą i miękkością przypomina naturalny puch, dobrze dopasowuje się do kształtu głowy i karku. Produkty wypełnione granulatem nadają się do prania mechanicznego
 • włókna silikonowe lub poliestrowe – powietrzne kanaliki zapewniają poduszkom elastyczność i sprężystość. Dodatkowo, włókna silikonowe zapewniają większą higienę niż jego naturalne odpowiedniki
 • wypełnienie lateksowe – jest dość elastyczne, jednak znaczącą wadą takiego wkładu jest słaba wentylacja. Główną zaletą takiego wypełnienia jest łatwość dopasowywania się do kształtu ciała i odpowiednia cyrkulacja powietrza, dzięki temu osoba śpiąca na takiej poduszce się nie poci
 • pianka termoelastyczna lub poliuretanowa– reaguje na ciepło ciała, dobrze dopasowuje się do osoby śpiącej. Produkty z takim wypełnieniem poleca się osobom chorym na kręgosłup, bóle stawów i napięcie mięśniowe

Pamiętajmy też o tym, że na komfort wypoczynku wpływa również pokrycie poduszek. Poszewki z surowców naturalnych lub mieszane (np. policotton) doskonale przepuszczają powietrze. Natomiast pokrycia z tkanin syntetycznych często się elektryzują i mają słabą przepuszczalność.

Poduszki nie tylko do spania

Poduszki towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Pięknie ułożone na łóżku sypialnianym umilają nam sen. Kolorowe poduszki rozrzucone w salonie tworzą przytulny klimat i zachęcają do odpoczynku. Poduszki na krzesła i leżaki ogrodowe zapewniają komfort wypoczynku na świeżym powietrzu.

Ciekawostki

Dobrze znana z czasów dzieciństwa „bitwa na poduszki” obecnie zyskała nowy wymiar. Ma nawet swoje święto – Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki, który obchodzimy 2 kwietni. Z roku na rok coraz więcej ludzi wychodzi na ulicy miasta, aby wziąć udział we flash mobie.

Taki prosty produkt, jakim jest poduszka potrafi urozmaicić nie tylko nasze wnętrze, ale i całe życie. Bez nich drobne radości straciłyby urok. Nie ma takiego wnętrza, do którego nie pasowałyby ozdobne poduszki.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *