Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Jesień w ogrodzie – kilka słów o porządkowaniu tarasu

Lato powoli odchodzi w niepamięć. Coraz częściej temperatura zaczyna spadać, a dni robią się pochmurne. Większość roślin zmienia barwy. Z wolna nadchodzi czas przygotowań do sezonu zimowego. Dotyczy to również ogrodu.

Co powinniśmy zrobić, żeby odpowiednio zabezpieczyć nasz taras? Jak się przygotować na jesień w ogrodzie? O tym wszystkim, co zrobić teraz, żeby mieć mniej pracy w ogrodzie wiosną, napiszemy poniżej.

Jesień w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Złota, polska jesień w ogrodzie to czas, gdy przyroda przybiera rozmaite barwy i z wolna zaczyna się przygotowywać do zimy. Chętnie chwytamy jeszcze ostatnie promienie słońca i rozkoszujemy się wypoczynkiem na tarasie. Okazje ku temu są jednak coraz rzadsze.

Nadchodzi ten moment, gdy musimy rozpocząć jesienne porządki, żeby nie dać się zaskoczyć pierwszym przymrozkom.

Dlaczego warto przyłożyć się do prac w ogrodzie? Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio zabezpieczyć wrażliwe rośliny i sprzęty, które mogłyby nie przetrwać szkodliwego działania niskiej temperatury i wysokiej wilgotności.

Co zatem musimy zrobić i na jakich działaniach warto się skupić, żeby dobrze przygotować się do sezonu zimowego?

Porządki w doniczkach – rośliny na tarasie pod kontrolą

W pierwszej kolejności powinniśmy oczywiście zadbać o rośliny. Na tarasach ustawia się często wiele donic i skrzynek na kwiaty, pnącza i krzewy. To w nich umieszcza się rozmaite okazy jedno lub wieloletnie.

Gdy robimy jesienne porządki, trzeba zacząć od usunięcia roślin jednorocznych – przestają być już dekoracją, a ich wygląd trudno zaliczyć do atrakcyjnych.

Warto opróżnić donice i ozdobne osłonki, usunąć z nich resztki roślin oraz ziemię, a następnie dokładnie je umyć i schować w bezpiecznym miejscu. Świetnie nadają się do tego skrzynie ogrodowe – pojemne, wykonane z trwałych materiałów, które bez trudu przetrwają nawet najniższe temperatury.

Jeżeli na tarasie znajdują się rośliny wieloletnie, na przykład bluszcze i iglaki, warto odpowiednio je zabezpieczyć. Niektóre okazy wymagają na przykład ocieplenia doniczek przed nadejściem pierwszych przymrozków. Należy dokładnie sprawdzić potrzeby roślin, aby nie ucierpiały po pierwszych przymrozkach.

Nie zapominajmy również o otoczeniu tarasu. Jesienne prace muszą też objąć drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie.

Przed nadejściem pierwszych przymrozków pamiętajmy o regularnym podlewaniu i odżywianiu roślin na tarasie. Stosujmy nawozy z potasem. Dzięki nim korzenie i łodygi będą mocniejsze oraz lepiej zniosą nadchodzące chłody. Jesienią również sadzi się niektóre rodzaje kwiatów i krzewów. To szczególnie dobry czas, żeby zaplanować grządki na rośliny cebulkowe, które pięknie zakwitną na wiosnę, ubarwiając nasz ogród.

Wszelkie narzędzia do pielęgnacji roślin zielnych, drzew i krzewów oraz chemię ogrodniczą warto trzymać w praktycznych skrzyniach lub szafach ogrodowych na tarasie. Dzięki temu będą zawsze pod ręką, a nasz taras i ogród będą wyglądały pięknie o każdej porze roku, nie tylko latem i jesienią.

Dbanie o meble ogrodowe – jesienny ogród i porządki

Prace jesienne w ogrodzie to nie tylko dbanie o rośliny doniczkowe, czy zabezpieczenie drzew i krzewów. Ogród i taras to także szereg elementów wyposażenia użytkowego. Gdy już zadbamy o rośliny na tarasie, należy również zatroszczyć się o meble ogrodowe.

Należy zacząć od dokładnego oczyszczenia i sprawdzenia stanu technicznego wyposażenia. Zazwyczaj do umycia stolików, krzeseł i foteli wystarcza woda, detergent i szmatka. Meble drewniane muszą być jednak traktowane z wielką uwagą i ostrożnością, aby nie nasiąkły wodą. Może to bowiem prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia całej konstrukcji.

Po dokładnym osuszeniu meble drewniane i metalowe pokrywa się warstwą zabezpieczającą, dostosowaną do potrzeb konkretnego surowca. Gdy impregnat lub lakier wyschnie, należy je przenieść do suchego miejsca, z dobrą cyrkulacją powietrza, gdzie spokojnie przeczekają do wiosny.

Meble z tworzyw sztucznych bez trudu przetrwają zimę w ogrodzie lub na tarasie. Dla wygody warto jednak nakryć je pokrowcami lub folią, aby nie zabrudziło ich błoto lub spadające liście. Dzięki temu wiosną będą niemal od razu gotowe do użycia.

Nie zapominajmy o schowaniu parasola oraz poduszek na meble ogrodowe. Tego typu akcesoria nie są przystosowane do spędzania zimy na zewnątrz.

Prace ogrodowe jesienią – oczyszczenie nawierzchni tarasu

Ostatnim etapem powinno być dokładne oczyszczenie samego tarasu. Trzeba usunąć wszelkich brud oraz zalegające na podłodze liście.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku tarasów wyłożonych drewnem. Butwiejące liście potrafią bowiem trwale zniszczyć nawierzchnię, prowadząc do pęknięć, odbarwień i zniekształceń desek.

Nie zapomnijmy o umyciu okien, balustrad, parapetów, a także markiz i zadaszeń. To także dobry moment na sprawdzenie ich kondycji i przeprowadzenie ewentualnych prac remontowych. Warto także zrobić listę elementów wyposażenia, które wymagają wymiany lub uzupełnienia.

Porządek na tarasie, czyli przyjemna jesień w ogrodzie

Ogród jesienią w naszym klimacie potrafi być naprawdę piękny i wielobarwny. Łapmy zatem ostatnie promienie słońca w ogrodzie i zbierajmy dobrą energię do przeczekania zimy.

Równocześnie nie zapominajmy o porządkach w ogrodzie i na tarasie. Zabezpieczenie kwiatów, drzew i wszystkich elementów wyposażenia sprawi, że bez szwanku przetrwają one do wiosny. Dzięki temu za kilka miesięcy, gdy wiosną ponownie zechcemy spędzać czas w przydomowej strefie relaksu, ilość niezbędnych prac do wykonania będzie zdecydowanie mniejsza.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *