Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Jaki kompostownik wybrać do ogrodu?

Jaki kompostownik wybrać do ogrodu?

Dbanie o czyste środowisko powinno każdemu z nas wejść w nawyk. Czasami okazuje się, że zmiana przyzwyczajeń potrafi przynosić szereg korzyści nie tylko dla natury, ale też dla domu i ogrodu. Szczególnie dobrze widać to w przypadku segregacji odpadów, które wytwarzamy każdego dnia.

Dlatego w dzisiejszym artykule chcemy nieco opowiedzieć o recyklingu i segregacji odpadów, a zwłaszcza o jednej z ich kategorii, czyli odpadach bio. Na czym polega proces ich przetwarzania oraz jaki kompostownik warto wybrać do ich przetrzymywania? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Kompostowanie i nie tylko, czyli różne typy odpadów

Unia Europejska wprowadziła szereg przepisów związanych z segregacją odpadów w gospodarstwach domowych, w przemyśle i biznesie. Ma to na celu zmniejszenie ilości śmieci zalegających na wysypiskach oraz bardziej efektywne przetwarzanie surowców, które można poddać recyklingowi do wytworzenia nowych produktów.

Każdego roku statystyczny Polak wytwarza ponad 300 kilogramów śmieci. Spora ich ilość to odpady, które można poddać recyklingowi, jak choćby papier, karton, szkło, metal lub tworzywa sztuczne. Oprócz nich w każdym gospodarstwie domowych wytwarza się olbrzymie ilości odpadów biodegradowalnych, które również można skutecznie przetworzyć i ponownie wykorzystać nawet we własnym ogrodzie.

Co zalicza się do odpadów biodegradowalnych?

W znaczącej większości odpady biodegradowalne to resztki żywności. Nie zalicza się do nich jednak mięso i kości. Za to w ich skład wchodzą obierki z owoców i warzyw, skorupki jajek, zepsute owoce i warzywa, fusy z kawy i herbaty, kwiaty cięte i doniczkowe, skoszona trawa, liście i rozdrobnione gałęzie, zebrane podczas prac ogrodowych.

Wszystkie odpady tego typu wrzuca się do worków lub pojemnika w kolorze czarnym. Jeśli jednak mamy własny ogród, warto skorzystać z drugiej opcji i stworzyć własny, przydomowy kompostownik, w którym będziemy składować wszelkie odpadki tego typu.

Czym jest kompostownik? Dlaczego warto kompostować odpady bio?

kompostownik keter eco 320l

Mianem kompostownika określamy drewnianą skrzynkę lub specjalny pojemnik taki, jak te dostępne w naszej ofercie, w nim składuje się wszystkie wymienione powyżej odpadki w ściśle kontrolowanych warunkach.

Własny kompost to naturalny nawóz, który możemy wykorzystywać do użyźniania gleby, co przekłada się na lepsze warunki do wzrostu dla wszystkich ogrodowych roślin. A równocześnie możemy znacząco zmniejszyć ilość odpadów wyrzucanych do pojemnika na śmieci. Czyli wprowadzamy oszczędności oraz tak naprawdę tworzymy coś z niczego.

Aby otrzymać naturalny nawóz z wrzuconych do kompostownika odpadów, potrzeba kilku miesięcy. Zatem jeśli rozpoczniemy składowanie właśnie teraz, w okresie wiosennym, jesienią już będziemy mieć pierwszą partię wartościowego nawozu dla naszej ogrodowej flory.

Jaki powinien być kompostownik?

Aby kompostowanie przebiegało sprawnie i odpowiednio, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Oczywiście należy składować opisane powyżej odpadki i dbać o to, żeby nie znalazły się w nich resztki mięsa, kości, skóry itp.

Ponadto proces kompostowania przebiega optymalnie tylko wtedy, gdy zapewnimy właściwe warunki do tego. Trzeba zatem pamiętać, żeby w kompostowniku było zawsze ciepło i wilgotno.

Jeżeli zastanawiacie się, jaki kompostownik nadaje się do tego najlepiej, podpowiadamy, że pojemniki z tworzywa sztucznego sprawdzają się pod tym względem fenomenalnie.

Dlaczego? Przede wszystkim zabezpieczają zawartość przed zmianami temperatury, a także umożliwiają utrzymanie stałej wilgotności. Nadmiar wody potrafi bowiem doprowadzić do wystąpienia procesów gnilnych, które niweczą wszelkie wysiłki w kwestii kompostowania. Jej niedobór to z kolei zatrzymanie procesu kompostowania. Dlatego kontenery zamykane od góry są szczególnie wygodne i bezpieczne oraz pozwalają utrzymać stały poziom wilgotności wewnątrz.

Dzięki nim dodatkowo wszelkie nieprzyjemne zapachy są również zatrzymywane wewnątrz pojemnika. Możemy je zatem ustawić nawet w niewielkim ogrodzie, bez odczuwania dyskomfortu.

Pojemniki z tworzywa sztucznego Keter Eco, które znajdziecie na naszej stronie, wykonano w całości z recyklatu, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Bez trudu mogą zatem stać w ogrodzie przez cały rok.

W kontenerach znajdują się specjalne otwory wentylacyjne, zapewniające stałą cyrkulację, co również wpływa korzystnie na proces kompostowania. Od spodu zamontowano klapkę, żeby łatwiej dostać się do już gotowego kompostu. Całość jest kompaktowa, nie zabiera zbyt wiele miejsca, a często również nawiązuje stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia ogrodu. Dzięki temu kompostowników nie trzeba już ukrywać w najdalszym kącie przestrzeni przydomowej. Sprawdzą się nawet w naprawdę niewielkich ogródkach.

Kompostowanie – sposób na jeszcze piękniejszy ogród

Kompostowanie daje szansę na zmniejszenie ilości odpadów, które każdego dnia wrzucamy do kosza na śmieci. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne. Dodatkowo proces kompostowania pozwala wytworzyć naturalny nawóz, który łatwo wykorzystamy w ogrodzie do odżywiania rozmaitych okazów rośliny – bez szkodliwej chemii oraz kupowania dodatkowych, drogich środków.

Nowoczesne pojemniki do kompostowania z tworzywa sztucznego są niezmiernie praktyczne i wygodne w użyciu. Nie zabierają dużo miejsca i są wykonane z trwałego surowca, który pomaga zachować optymalne warunki dla procesu kompostowania bez nadmiernego zachodu.

Jeśli chcielibyście zatem zacząć wykorzystywać domowe odpadki i dbać o ogród, a nie macie jeszcze doświadczenia z kompostowaniem, kompostowniki w formie gotowych kontenerów to rozwiązanie wręcz optymalne.


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *