Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Jak wybrać donice ogrodowe na taras?

Keter Doniczki Cylindryczne

Taras to przestrzeń do błogiego i przyjemnego wypoczynku. Pragniemy w niej przebywać i po prostu czuć się dobrze. Podstawowym środkiem do zapewnienia tych potrzeb są oczywiście wygodne meble ogrodowe. Oprócz nich nie można jednak zapominać o innych elementach wyposażenia takich, jak choćby ozdobne donice ogrodowe na taras.

Stosujemy je jako przyjemną dla oka dekorację, często dopasowaną stylistycznie do całości przestrzeni. Warto jednak przyjrzeć się zagadnieniu nieco bliżej. Jak dobrać odpowiednie produkty, które nie tylko wyglądają świetnie, ale również są wytrzymałe oraz spełniają wymagania posadzonych w nich roślin?

O czym trzeba pamiętać, wybierając odpowiednie donice do ogrodu?

Doniczka rattan efekt grafitowa

Podczas poszukiwań akcesoriów do ogrodu, należy brać pod uwagę specyficzne warunki, w których mamy zamiar je postawić. Jeśli donice ogrodowe na taras mają być przechowywane na zewnątrz, przez większą część roku, powinny wyróżniać się odpornością na działanie wilgoci, promieni słonecznych oraz drastyczne zmiany temperatury. Wówczas będziemy mogli korzystać z nich przez naprawdę długi czas.

Specyficzne wymagania roślin

Często, wybierając rodzaj donic do ogrodu, kierujemy się głównie względami estetycznymi. A to naprawdę poważny błąd. Głównym zastosowaniem skrzyń i doniczek jest bowiem zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu dla kwiatów i innych roślin zielnych.

Od czego zacząć? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ilość i wielkość otworków do odprowadzania wody. Niektóre rośliny wymagają bardziej suchej ziemi, inne lepiej czują się na podmokłym gruncie. Sprawdźmy to dokładnie, zanim przypadkowo posadzimy roślinę w warunkach dla niej nieodpowiednich.

Niektóre okazy preferują zaciąganie wody ze spodka lub specjalnego dozownika, znajdującego się poniżej donicy. Dzięki temu otrzymują dokładnie tyle wilgoci, ile jest im potrzebne, a woda nie zalega w gruncie przez długi czas i nie powoduje gnicia korzeni.

Następnie, znajdźmy informację o maksymalnych wymiarach, jakie może osiągać konkretna roślina. Od tego zależy bowiem wielkość doniczki, na którą powinniśmy się zdecydować. Wysokie i rozłożyste rośliny często sprawiają, że niewielkie doniczki łatwo się przewracają i mogą stanowić zagrożenie dla przebywających na tarasie ludzi, a w szczególności dla dzieci.

Dodatkowo, systemy korzeniowe poszczególnych gatunków przybierają różne kształty i wielkości. Zapewnijmy im zatem wystarczającą ilość miejsca, a roślina odwdzięczy się pięknym i ozdobnym wyglądem.

Duże i obszerne donice świetnie sprawdzają się do tworzenia kompozycji z różnych bylin lub ozdobnych traw, które szczególnie pięknie prezentują się na tarasach w stylu minimalistycznym.

Ekspozycja na promienie słoneczne

W zależności od strony świata, na którą skierowany jest taras, mogą na nim panować rożne warunki. Jest to szczególnie istotne dla wyboru odpowiednich roślin. Na tarasie południowym, powinniśmy sadzić byliny i krzewy preferujące stanowiska silnie nasłonecznione. Od strony północnej z kolei lepiej wzrastają okazy preferujące cień, dla których bezpośrednie słońce mogłoby być wręcz niebezpieczne.

Keter Doniczka Easy Grow

Promieniowanie UV wpływa również na same doniczki i osłonki. Jeśli wystawiamy donice na intensywne działanie słońca, zadbajmy o to, żeby były one wykonane z nieporowatego materiału, który dłużej utrzyma wilgotność gleby oraz niską temperaturę. Najlepiej sprawdzają się produkty z tworzyw sztucznych. Znajdujące się w naszej ofercie donice z polipropylenu są niezmiernie wytrzymałe, a tworzywo jest odporne na działanie słońca – nie odbarwia się i długo zachowuje nienaganny wygląd.

Przechowywanie w okresie zimowym

Nie można również zapominać o sposobie przechowywania roślin i donic w okresie zimowym. W polskim klimacie większość okazów z tarasu i balkonu, należy bezwzględnie chować w domu, aby mogły przetrwać mrozy. Niektóre jednak są w stanie przezimować na zewnątrz, bez specjalnych trudności.

Jeśli planujemy przechowywanie donic na zewnątrz przez cały roku, muszą być wykonane z trwałego materiału. Najlepiej sprawdzają się te z kamienia i tworzyw sztucznych, jak choćby polipropylen. Ceramika i drewno mogą popękać, przez co przestają być praktyczne i szybko tracą elegancki wygląd.

Mobilność

Niekiedy aranżacja tarasu ulega zmianom i przekształceniom. Jeśli planujemy przeprowadzanie regularnych metamorfoz, znajdźmy lekkie donice, które są łatwe w przenoszeniu. Kamienne i betonowe struktury zdecydowanie nie są wskazane przy takich przestrzeniach.

Keter Donica Varese Bowl

Najczęściej stosowane materiały na donice ogrodowe na taras

Istnieje kilka popularnych materiałów, które często używa się do produkcji donic ogrodowych. Zalicza się do nich:

  • kamień,
  • beton,
  • ceramikę,
  • metal,
  • drewno,
  • tworzywa sztuczne.

Kamień i beton zaliczają się do trwałych i solidnych materiałów, najlepiej sprawdzających się w dużych, stacjonarnych donicach. Są zazwyczaj dość ciężkie, więc lepiej stosować je jako obszerne kontenery, na rozbudowane kompozycje z bylin lub traw ozdobnych.

Ceramika z kolei jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, stosowanym od lat. Prezentuje się pięknie i zapewnia dobre warunki do wzrostu dla roślin. Niestety, jej porowata struktura łatwo wchłania i oddaje wodę, a także ma tendencję do pękania, zwłaszcza jeśli pozostawimy ją przez cały rok na zewnątrz.

Pojemniki drewniane wyglądają pięknie i świetnie wpisują się w tarasy w stylu rustykalnym lub klasycznym. Należy jednak uważać na to, aby nie zamokły, gdyż zazwyczaj doprowadza to do nieodwracalnego zniszczenia osłony.

Metalowe donice są dość ciężkie. Jeśli zostały dobrze zaimpregnowane, bez trudu przetrzymają okres zimowy na zewnątrz. Utrzymują stały poziom wilgotności ziemi, jednak mają tendencję do łatwego nagrzewania się. Dlatego niezbyt dobrze sprawdzają się w pełnym słońcu – przyczyniają się do poparzenia liści oraz uszkodzenia przegrzanych korzeni.

Tworzywa sztuczne, zwłaszcza polipropylen, są niezmiernie wytrzymałe i świetnie sprawdzają się w różnych warunkach. Bez trudu można przechowywać je przez cały rok na zewnątrz. Należą do najlżejszych materiałów, dlatego można swobodnie zmieniać ich układ na tarasie, w zależności od aktualnych potrzeb. Oprócz tego, obecnie produkowane donice ogrodowe na taras z polipropylenu, często imitują naturalne tworzywa. Mogą naśladować ceramikę, drewno lub rattan, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdej aranżacji ogrodowej.

Wielofunkcyjna i piękna donica na każdy taras

Donice potrafią ozdobić taras i stać się głównym akcentem dekoracyjnym w przestrzeni przydomowego wypoczynku. Wydzielają strefę i tworzą zaciszne miejsce, wręcz idealne do relaksu. Nie można również zapominać, że stanowią one stanowisko wzrostu dla rozmaitych roślin.

Wybór odpowiednich donic sprawia, że tworzymy piękną i stylową aranżację, w której rośliny mogą swobodnie rosnąć i cieszyć nasze oko. Rozważmy nasze potrzeby i warunki, a następnie znajdźmy najlepsze rozwiązanie, które będzie zarówno praktyczne, jak i estetyczne.


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *