Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Eko trendy w nowoczesnych meblach ogrodowych

Eko trendy w nowoczesnych meblach ogrodowych

Dbanie ekologię stało się nie tylko koniecznością i tematem bliskim wszystkim ludziom. Obecnie bycie eko jest również niezmiernie modne i dotyczy rozmaitych aspektów codziennego funkcjonowania.

Powszechnie mówi się już od pewnego czasu o eko architekturze oraz eko designie do wnętrz. Teraz przyszła moda również na eko meble do przestrzeni, która sama w sobie ma wiele wspólnego z naturą.

Eko architektura polega na wprowadzaniu do powierzchni mieszkaniowej naturalnych akcentów. Mogą to być surowce takie, jak drewno lub kamień oraz duże ilości zieleni (kwiatów, bylin, mchów). Oprócz nich zdarzają się również elementy imitujące naturalne produkty, jak na przykład tkaniny z deseniem w kwiaty lub fototapety.

W ogrodzie tendencja ta przybiera nieco inny wymiar. Na czym polega zatem eko trend w meblach ogrodowych? Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do dalszej lektury.

Meble eko, czyli jakie? Kilka słów o eko wyposażeniu ogrodów

Nowoczesne eko wzornictwo do ogrodów wpisuje się w powszechne tendencje w kwestii wyposażenia. Poszczególne produkty odznaczają się skrajnie uproszczoną, minimalistyczną formą, nawiązująca do popularnych nurtów wzorniczych.

Podstawowym element, który je wyróżnia, stanowią materiały. Zastanowimy się teraz, które z nich są szczególnie przyjazne środowisku naturalnemu.

Jakie materiały na meble ogrodowe są najbardziej eko?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się skrajnie oczywista. Przede wszystkim do grona eko surowców, które powszechnie wykorzystuje się do produkcji mebli ogrodowych, zalicza się drewno oraz ponownie niezmiernie popularne plecionki – z rodzimej wikliny lub egzotycznego rattanu.

W ich przypadku nie występuje jeden konkretny styl wzorniczy. Meble wykonane z tych surowców stanowią bowiem idealne uzupełnienie niemal wszystkich popularnych obecnie tendencji ogrodowych.

Wyposażenie tego typu zazwyczaj przyjmuje skrajnie proste formy, nawiązujące do klasycznych rozwiązań. Z powodzeniem można je zatem wprowadzić do niemal każdej przestrzeni rekreacyjnej – od stylu nowoczesnego, przez minimalistyczny, aż do lekko historyzującego, na przykład w duchu kolonialnym lub śródziemnomorskim.

Czy tworzywa sztuczne mogą być ekologiczne?

W kręgu eko wyposażenia znajduje się również grupa produktów wykonanych z innych surowców. Ważne jest jednak, aby można było poddawać je procesowi recyklingu.

Dzięki temu za przyjazne środowisku można uznać także meble z metalu oraz produkty wykonane z polipropylenu.

Czy tworzywa sztuczne mogą być ekologiczne

Jak to możliwe, że tworzywo sztuczne wymieniamy w kategorii surowców ekologicznych? Polipropylen, w odróżnieniu od innych rodzajów tworzyw sztucznych, należy do materiałów łatwo i w całości poddawanych recyklingowi, dzięki czemu z surowca można wykonywać kolejne, nowe produkty.

Dodatkowo meble wykonane z polipropylenu są niezmiernie wytrzymałe, co pozwala korzystać z nich przez naprawdę długi czas, bez kupowania kolejnych produktów. A to także spora korzyść dla środowiska naturalnego.

Wzornictwo mebli wykonanych z tego typu tworzywa sztucznego najczęściej przybiera formy skrajnie uproszczone, o mocno skubizowanych bryłach. Dzięki temu najlepiej prezentują się w wariacjach stylu nowoczesnego i minimalistycznego. Niekiedy meble z polipropylenu uzyskują powierzchnię nawiązującą do naturalnych surowców. W przypadku produktów formowanych wtryskowo szczególnie popularne są obecnie meble z efektem drewna lub plecionki rattanowej.

Wpisanie mebli w przestrzeń ogrodową – jak zbudować spójny ogród?

Eko aranżacja ogrodu polega także na odpowiednim wpisaniu wyposażenia w całą przestrzeń. Przestrzeń wypoczynkowa powinna bowiem idealnie współgrać i komponować się z przyrodą wokół. Świetnie widać to na przykładzie ogrodów japońskich, które łączą to, co naturalne z pejzażem przetworzonym ręką ludzką.

Również w aranżacjach skandynawskich widać wiele powiązań z nurtami eko – pojawiają się w nich naturalne surowce, tekstylia oraz proste formy, które bez trudu wpisują się w każde otoczenie.

Idealna stylizacja pozwala na połączenie naturalnej roślinności z wyposażeniem, a one wspólnie tworzą jednorodną przestrzeń, idealną do odpoczynku i przyjemnej regeneracji po długim dniu w miejskiej dżungli.

Eko wyposażenie – piękne meble na lata

Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli mebli wykonanych z naturalnych surowców. Wpisują się one w popularne trendy i pozwalają każdemu znaleźć coś dla siebie. Równie ciekawym rozwiązaniem są także elementy wyposażenia z nowoczesnego polipropylenu – materiału, który poddaje się recyklingowi.

Eko trendy w ogrodzie są przeciwne tymczasowości i nadmiernemu konsumpcjonizmowi, przyczyniającemu się do wzmożonej produkcji śmieci. Stawiają na materiały biodegradowalne lub pozwalające na wielokrotną przeróbkę. Dzięki temu pomagają wspierać walkę o czyste środowisko naturalne dla nas wszystkich.


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *