Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Doniczka na choinkę – pomysły na idealne drzewko bożonarodzeniowe

doniczka na choinkę świąteczna

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Powoli zaczynamy już myśleć o przygotowaniach do tego jednego z najpiękniejszych momentów w roku, pełnego wielobarwnych dekoracji oraz ozdób, które zdobią każdy dom. Dla wielu osób szczególnie istotna jest choinka. Aby wyglądała idealnie, trzeba rozpocząć od znalezienia odpowiedniego drzewka, do którego dopasujemy odpowiedni kolor i rodzaj dekoracji oraz doniczkę.

Sporo osób decyduje się na zakup naturalnego drzewka, pachnącego igliwiem, co buduje szczególną atmosferę w domach.

Choinka powinna zostać umieszczona w specjalnej donicy, która pozwala utrzymać igły oraz piękny zapach przez naprawdę wiele dni. Często nawet umożliwia przechowanie drzewka aż do wiosny. Wówczas, staje się ono piękną, zieloną ozdobą ogrodu lub tarasu.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy opisać najlepsze donice na choinki, dzięki którym nasze drzewka będą prezentować się pięknie, a przy tym zachowają świeży wygląd, intensywny kolor igieł i dobrą kondycję przez długie tygodnie. Jaka powinna zatem być idealna doniczka dla bożonarodzeniowej choinki, która przyozdobi nasz dom?

Dlaczego doniczka na choinkę jest aż tak ważna?

Jeszcze kilka lat temu wiele osób, kupujących naturalne drzewka na Święta zazwyczaj nie zaprzątało sobie głowy czymś takim, jak doniczka. Choinki ustawiało się na specjalnych stojakach, dokręcanych śrubami, uzupełnionych o miskę z wodą, mającą na celu utrzymanie ozdoby jak najdłużej w dobrej formie. Ewentualnie przybijało się do nich od spodu podstawkę z dwóch złożonych w kształt litery X deseczek. Niestety, tak przechowywane drzewka szybko zaczynały żółknąć i tracić igły.

Świetnym rozwiązaniem okazała się dopiero praktyczna donica na choinkę, z której pomocą przechowamy ją w domu przez naprawdę długie tygodnie, bez obaw o szybkie opadanie igieł. Zastosowanie doniczki na choinkę to także krok w stronę ekologii i dbania o środowisko naturalne. Nie niszczymy bowiem drzewka. Cięte choinki po świętach trafiają na śmietnik. Żywe drzewka natomiast wstawia się później w donice ogrodowe. Dzięki temu służą jako całoroczna ozdoba balkonu lub tarasu.

Dlatego też od samego początku warto zadbać o odpowiednie rozwiązanie, które nie dość, że zagwarantuje dobrą kondycję choinki, to też stanie się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza lub ogrodu.

Doniczka na choinkę w różnych odsłonach

doniczka na choinkę

Czym powinna wyróżniać się odpowiednia donica na choinkę? Przede wszystkim musi być łatwa do przesuwania, aby pozwalać na bezproblemowe przemieszczanie jej razem z drzewkiem. Nie może jednak być też zbyt lekka, gdyż choinka mogłoby się przewracać.

Kupując podstawę pod choinkę, należy koniecznie zwrócić uwagę na rozmiary doniczki, aby była dopasowana do wysokości oraz szerokości drzewka. Wówczas, zyskujemy pewność, że będzie ono stało stabilnie przez cały czas.

Standardowe donice na choinki – uniwersalne rozwiązania

Większość donic na choinki wykonuje się z ceramiki lub tworzyw sztucznych. Muszą być wytrzymałe oraz stosunkowo proste, aby nie konkurować z dekoracyjną formą choinki, obwieszonej rozmaitymi ozdobami i światełkami. Klasyczna doniczka powinna być maksymalnie prosta (wielokątna lub cylindryczna) oraz neutralna w kolorze. Najczęściej pojawiają się warianty w czerni, bieli lub beżach.

Sporo osób decyduje się na obłożenie donicy na choinkę ozdobnymi tekstyliami lub innymi materiałami, które mają za zadanie osłonić podstawę lub dodać drzewku bardziej spójnego wyglądu.

Z czego mogą być wykonane donice? Jak już wspomnieliśmy, wciąż wielkim zainteresowaniem cieszą się modele ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać, że są one ciężkie i mało poręczne. Znacznie praktyczniejsze bywają doniczki z tworzyw sztucznych, na przykład polipropylenu lub nawet technorattanu, dostępne w naszej ofercie. Mają ciekawą i dekoracyjną formę, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby po zakończeniu Świąt, wystawić choinkę na taras lub do ogrodu.

Donice z podwójnym dnem

Istnieje wariant donic dla osób, które nie mają zbytnio czasu, aby regularnie podlewać drzewko. Sporym zainteresowaniem klientów cieszą się na przykład donice na choinki z podwójnym dnem. Wlewa się do nich wodę, która jest następnie wykorzystywana przez roślinę przez dłuższy czas, bez konieczności ciągłego uzupełniania jej zapasów.

Doniczka na choinkę tego typu gwarantuje zdecydowanie większą stabilność niż standardowe modele. Dzięki temu, nawet wysoka i ciężka choinka bez trudu może się w nich utrzymać.

Keter Doniczki choinkowe

Choinka czy doniczka w roli głównej?

Nowoczesna donica na choinkę może być również sama w sobie niezmiernie dekoracyjna. Wzornictwem tego typu akcesoriów do domu i ogrodu rządzą konkretne trendy, zmieniające się każdego roku. Doniczka może mieć rozmaity kolor, dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Trafiają się wersje wielobarwne, z ciekawymi rodzajami szkliwa lub imitujące efekt plecionki rattanowej. Różnorodność daje szeroki wybór dla każdego miłośnika naturalnych drzewek, który chciałby stworzyć maksymalnie praktyczną i estetyczną aranżację.

Dobre doniczki na choinkę pozwalają wyeksponować drzewko podczas Bożego Narodzenia, a także pozostają z nami przez resztę roku. Dają podłoże dla drzewka na tarasie lub stają się elegancką ozdobą do wykorzystania na tysiące innych sposobów. Jakich? O tym opowiemy w kolejnych artykułach.


«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *