Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Dekoracja ogrodu na Halloween – co zrobić, żeby było ładnie i… trochę strasznie?

Dekoracja ogrodu na Halloween – co zrobić, żeby było ładnie i… trochę strasznie

Choć świętowanie Halloween wciąż nie do końca przyjęło się w naszym kraju, to jednak pojedyncze akcenty dekoracyjne, związane z obchodami tego dnia, zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w domach, w których mieszkają dzieci.

Ogród stanowi idealną przestrzeń do zbudowania halloweenowych dekoracji, które równocześnie będą ozdabiać, tworząc przytulny klimat, oraz przyniosą delikatny dreszczyk strachu. W końcu to noc, podczas której powinniśmy się bać!

Halloween – zapomniane korzenie święta i tradycje z nim związane

Podobnie jak w przypadku innych świąt, tak i przy Halloween, dekoracje przyjmują bardzo konkretne formy i odwołują się do szeregu symboli, o powszechnie znanych znaczeniach. Jednak czy na pewno dobrze wiemy, skąd wzięły się poszczególne halloweenowe zwyczaje?

Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że święto to bynajmniej nie narodziło się w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie obchodzono je jako dzień ‘Samhain’, czyli celtycki koniec lata, a tradycje z nim związane sięgają nawet 2000 lat wstecz.

Spośród najważniejszych zwyczajów, związanych z obchodami tego dnia, wylicza się przebieranie się w wielobarwne kostiumy oraz odwiedzanie domów, żeby zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wiersz w zamian za rozmaite smakołyki.

Samhain to także dekorowanie domów. W Irlandii i Szkocji wciąż wykonuje się rzeźbione latarenki. Pierwotnie robiono je z rzepy, buraków i ziemniaków. Z czasem zaczęto coraz chętniej wykorzystywać pękatą i wdzięczną dynię.

Jak udekorować ogród na Halloween?

Halloweenowe dekoracje do ogrodu muszą oczywiście wpisywać się w pewien kanoniczny zestaw form. Mimo to, warto postawić na uniwersalność najważniejszych elementów oraz stworzenie głównego klimatu z pomocą odpowiednich akcesoriów. Jakie zatem produkty sprawdzają się najlepiej?

Kącik wypoczynkowy – zadbaj o właściwe kolory

Jeśli korzystamy ze strefy wypoczynkowej w ogrodzie również w okresie jesiennym, warto zadbać o ozdobienie właśnie jej z pomocą właściwych elementów dekoracyjnych.

Halloween to przede wszystkim jesienne, ciepłe odcienie barw aktywnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wykorzystanie neutralnych kolorów mebli i uzupełnienie ich dodatkami w mocnych oranżach i czerwieniach.

Poszewki na poduszki z wytrzymałego tworzywa sztucznego (np. poliestru) to świetne rozwiązanie, które nie tylko pozwala zbudować nastrój, ale również sprawdza się przy innych okazjach. Można bez trudu wykorzystywać je bowiem przez niemal cały rok oraz łączyć z różnymi innymi poduszkami, z poszewkami o rozmaitych fakturach i typach tkaniny. Dzięki nim, można uzyskać naprawdę interesujące i niezmiernie modne w tym sezonie efekty dekoracyjne.

kącik wypoczynkowy w twoim ogrodzie

Oprócz poduszek ozdobnych, przydają się także koce w pomarańczowych odcieniach, które nie dość, że wpisują się w kolorystykę Halloween, to także dają nieco ciepła, gdy pogoda staje się coraz chłodniejsza, a my wciąż chcemy spędzać czas poza czterema ścianami domu.

Dynia – ozdoba pod różnymi postaciami

Nawet jeśli nie chcemy wprowadzać do naszych ogrodów typowo „strasznych” elementów, rodem z horrorów, to wciąż możemy stworzyć halloweenowe aranżacje. W jaki sposób? Po prostu wykorzystując jeden z najpopularniejszych symboli tego dnia, czyli dynię.

Dynia to równocześnie uniwersalny symbol Halloween oraz złotej, polskiej jesieni. Jej piękny kolor oraz zróżnicowane wielkości, kształty i odmiany sprawiają, że idealnie nadaje się do tworzenia kompozycji dekoracyjnych w salonie, jadalni, a także w ogrodowej przestrzeni rekreacyjnej. Dynie wnoszą sporo koloru oraz wizualnie ocieplają każdą strefę wypoczynku.

Świetnie wyglądają ustawione na stolikach z rattanu lub technorattanu. Ozdobne kompozycje można także postawić na skrzyniach ogrodowych, które wykonano z drewna lub polipropylenu. Szczególnie dobrze komponują się warzywa i bukiety z wielobarwnych liści z naturalnymi elementami ogrodowego wyposażenia. Wykorzystujmy to, co już w ogrodzie się znajduje, dodając tematyczne akcesoria oraz ciepłe, subtelne światło.

Oświetlenie – okazjonalne lampy do zadań specjalnych

lampy ogrodowe na haloween

Strefa wypoczynku zazwyczaj posiada swoje własne oświetlenie. Jednak na czas Halloween, warto wprowadzić do niej dodatkowe źródła światła, budujące specyficzny nastrój tajemniczości i grozy.

Świetnie sprawdzają się w tym charakterze listwy i lampki LED, którymi można udekorować kompozycje z dyń i wielobarwnych liści. Oprócz nich nie można też zapominać o świecach i lampionach, które dodają przytulności i ciepła.

Jednym z najważniejszych symboli Halloween są oczywiście lampiony wycinane w dyniach. Bez trudu znajdziemy gotowe produkty w sklepach, choć przygotowanie ich własnoręcznie, potrafi być prawdziwym wyzwaniem, a także niesamowitą zabawą, nie tylko dla najmłodszych wielbicieli tego święta.

Halloween – stylizacje tematyczne do ogrodu

Dekoracje na Halloween zazwyczaj są tymczasowe i bardzo krótkofalowe. Ustawia się je wyłącznie na kilka dni w roku. Nawet jeśli nie do końca jesteśmy przekonani do obchodzenia tego święta, to wciąż warto wykorzystać dynie, lampiony i świece oraz tkaniny w odcieniach pomarańczu i czerwieni do udekorowania naszych ogrodów w te ostatnie jesienne dni.

Dodajmy nieco ciepła i koloru w ogrodowej przestrzeni wypoczynkowej, zwłaszcza gdy za oknami robi się coraz chłodniej i bardziej szaro. Niech Halloween stanie się pretekstem do udekorowania otoczenia wokół domu – dla przyjemności i dobrej zabawy, nawet jeśli nikt nie grozi psikusem, bo akurat nie dostał od nas cukierków.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *