Wyszukaj na blogu...
TOP
Porady

Czym powinny się wyróżniać praktyczne stoły warsztatowe?

Czym powinny się wyróżniać praktyczne stoły warsztatowe?

Każdy majsterkowicz wie, że podstawą do wszelkiego działania jest odpowiednia organizacja przestrzeni roboczej. Można ją przygotować w rozmaitych pomieszczeniach i częściach domu.

Bez względu na miejsce, sercem wszystkich warsztatów pozostają niezmiennie funkcjonalne stoły warsztatowe. Dziś chcielibyśmy poświęcić im nieco miejsca i zastanowić się, czym powinny się odznaczać, żeby spełnić oczekiwania każdego miłośnika majsterkowania.

Przestrzeń warsztatu – optymalizacja miejsca

Warsztaty bywają małe i duże. Bez względu na powierzchnię, przede wszystkim muszą być funkcjonalne. Dlatego przestrzeń roboczą trzeba bezwzględnie zaplanować, uwzględniając miejsce na narzędzia, które zapakujemy w pakowane skrzynki narzędziowe oraz pustą powierzchnię, na której postawimy stół warsztatowy.

Zadbajmy o to, żeby zapewnić sobie wystarczającą ilość miejsca do swobodnej pracy, równocześnie mając wszystkie niezbędne maszyny i narzędzia zawsze pod ręką.

Stół warsztatowy do pracy – serce przestrzeni roboczej

W domu życie zazwyczaj toczy się wokół stołu w jadalni. Podobnie jest w warsztacie, w którym tę rolę przejmują stoły warsztatowe, stające się równocześnie wiele do wykonywania różnych zadań.

W zależności od rodzaju wykonywanej na co dzień pracy, dostępnego miejsca oraz upodobań, można zdecydować się na rozmaite stoły. Czym się wyróżnia każdy z nich?

Typy stołów warsztatowych

typy stołów warsztatowych

Gdy poszukujemy praktycznego stołu do warsztatu, trzeba zadać sobie szereg pytań, które pomagają dokonać optymalnego wyboru. Pierwsze z nich dotyczy rodzaju mebla.

W ofercie sklepów występuje kilka rodzajów stołów. Najpopularniejsze z nich to stoły:

  • garażowe, szczególnie popularne, wyposażone w szereg szuflad, w których można zmagazynować wiele przedmiotów,
  • przemysłowe, które wyróżnia szczególnie wysoka odporność i wytrzymałość,
  • stolarskie, z blatem z grubego drewna i systemem otworów do montowania akcesoriów stolarskich,
  • mobilne/składane, cieszące się sporym zainteresowaniem, gdyż można łatwo przenieść je z miejsca na miejsce, są lekkie i niezmiernie praktyczne.

W naszej ofercie znajdziecie szereg składanych stołów warsztatowych marki Keter, wyróżniających się sporym blatem roboczym. Konstrukcja jest stabilna i wytrzymała. Stół potrafi udźwignąć ciężar nawet do 500 kg. Możliwość składania sprawia, że stół bez trudu można przetransportować, przechować oraz ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Produkty mobilne od tego producenta wyróżnia uniwersalność i wysoka trwałość.

Rozmiar stołu – jak dopasować go do przestrzeni?

Keter składany stół warsztatowy

Wspomniany wcześniej stół roboczy Work Table ma blat o wymiarach 55 x 85 cm, co daje wystarczająco miejsca do wykonywania większości prac domowych.

Wybór rozmiaru powierzchni roboczej jest szczególnie istotny, zwłaszcza gdy dysponujemy niewielkim pomieszczeniem. Z tego względu, trzeba dokładnie zmierzyć wnętrze, zanim podejmiemy finalną decyzję o zakupie. Uwzględnijmy, czy wielkość stołu umożliwi swobodny dostęp do szaf narzędziowych, a także czy jego wysokość jest dobrze dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Z czego mogą być wykonane stoły warsztatowe?

Podczas poszukiwań równie istotny jest materiał, z którego zrobiono blat roboczy. To na nim będziemy przecież wykonywać wszelkie czynności, musi zatem być szczególnie trwały i odporny na uszkodzenia.

Zazwyczaj blaty tworzy się z:

  • płyty wiórowej, która nie gwarantuje wytrzymałości, jednak jest łatwa w utrzymaniu czystości,
  • drewna, które jest mocne i wytrzymałe, a także odporne na zarysowania, działanie temperatury,
  • tworzyw sztucznych, tanich, odpornych na powstawanie rys oraz nie przewodzących elektryczności,
  • stali, które stanowią najbardziej wytrzymały rodzaj blatów dostępnych na rynku.

W zależności od rodzajów prac, wykonywanych na stole, warto zdecydować się na inne rozwiązania. Do lekkich czynności wystarczają stoły z płyty, przy intensywnej eksploatacji najlepiej postawić na blaty stalowe lub drewniane, a do pracy z elektrycznością warto zainwestować w stoły z tworzywa sztucznego.

Wyposażenie i akcesoria, które mogą się przydać w pobliżu stołu

Każdy ma inne upodobania i urządza warsztat po swojemu. Istnieje jednak wyposażenie, które przydaje się we wszystkich przestrzeniach roboczych. Jeśli planujemy wielogodzinne prace, warto zainwestować w wygodne krzesła lub stołki, dostawione do stołu, które zapewnią komfort przez naprawdę długi czas.

Sprzęty i narzędzia powinny być schowane w praktycznych szafach lub skrzyniach narzędziowych, ustawionych tak, żebyśmy mieli do nich cały czas wygodny dostęp. Warto również zadbać o to, aby w ich wnętrzu wszystkie urządzenia i akcesoria miały swoje miejsce, w oddzielnych przegródkach lub szufladkach. Wprowadzenie porządku znacząco usprawnia wszelkie działania oraz pomaga w wykonywaniu obowiązków.

Stoły warsztatowe – rozwiązanie na różne okazje

Dobrze zorganizowany warsztat do pracy, pozbawiony odpowiedniego stołu, nie może funkcjonować, bez względu na to, czy korzystamy z niego zawodowo, czy tylko okazjonalnie.

W zależności od charakteru przestrzeni oraz rodzaju wykonywanych prac, można zdecydować się na nieco inne stoły oraz wyposażenie do warsztatu. Ważne jednak, aby każdy z nich był zawsze funkcjonalny i ułatwiał wykonywanie wszystkich obowiązków. Szkoda przecież marnować czas na nieustanne potykanie się o narzędzia oraz obijanie się o zbyt duży blat stołu warsztatowego.

Zorganizujmy optymalnie przestrzeń, znajdźmy właściwe stoły warsztatowe i spokojnie oddajmy się przyjemnej pasji majsterkowania.

«

»

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *